راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تراکنش‌های شاپرک و شتاب در پایان ۹۹ رکورد زد / ثبت بیش از ۵۰۰ میلیون تراکنش در یک روز

معاونت فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی با همکاری شرکت‌های مرتبط حوزه فناوری، از مدت‌ها قبل پیش‌بینی و تمهیدات ویژه در خصوص ورود به سده جدید ۱۴۰۰و کبیسه بودن سال ۱۳۹۹را انجام داده بود.

به گزارش راه‌پرداخت به نقل از بانک مرکزی، آمادگی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای ورود به سده جدید ۱۴۰۰و همچنین کبیسه بودن سال ۱۳۹۹ از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شبکه بانکی بود که می‌توانست در مواردی مانند مدیریت حساب‌های سپرده بلندمدت اختلال ایجاد کند.

در همین راستا بانک‌ها و شرکت‌های فناوری سناریوی حساس انتقال مانده‌حساب‌ها از سال ۱۳۹۹ به ۱۴۰۰ را با داده واقعی بارها آزمایش کردند. گذر به قرن جدید بدون بروز هیچ‌ مشکلی نتیجه اقدامات دور‌اندیشانه شبکه‌بانکی در راستای ظرفیت‌سازی است.


رکوردشکنی تراکنش‌های شتاب و شاپرک


از ۱ اسفند ۹۹ به بعد روند افزایش تراکنش‌ها به‌طور متناوب صعودی بود؛ هرروز به‌جز جمعه‌ها بالای ۲۲۰ میلیون تراکنش شاپرک در شبکه به انجام رسید. روز ۲۰ اسفند ۲۳۱ میلیون تراکنش و پنجشنبه ۲۱ اسفند که تعطیلی عید مبعث بود ۲۱۶ میلیون تراکنش شاپرک ثبت شد. این روندهای افزایشی همچنان ادامه داشت. به‌طوری‌که در روز ۲۸ اسفند۹۹ تعداد ۳۲۵ میلیون تراکنش در شاپرک و ۲۵۳ میلیون تراکنش در شتاب با پایداری ۹۹.۹درصد مدیریت شد. درمجموع حدود ۱۶۰ میلیارد تراکنش در سامانه‌های تحت پوشش به ثبت رسید.

توسعه ارتقای سامانه‌ها ‌در راستای پاسخگویی مطلوب به مشتریان در شرایطی انجام شد که شبکه بانکی و پرداخت یکی از پرترافیک‌ترین مقاطع زمانی به نسبت حجم فعالیت و تراکنش‌های صورت گرفته را سپری می‌کرد، به‌طوری‌که در سامانه شاپرک هر ثانیه ۸ هزار تراکنش و در سامانه شتاب هر ثانیه ۶۶۰۰ تراکنش مدیریت می‌شد. این مسئله باعث ثبت رکوردی مثال‌زدنی در مدیریت این حجم عظیم از تراکنش‌ها شد.

در آستانه اجرایی شدن قانون جدید چک نیز مدیریت و اتصال ۱۶ بانک جدید به صیاد، پاسخگویی به بیش از ۳ میلیون استعلام از صیاد اعم از چکاوکی، دولتی و پیامکی، صدور بیش از ۲۲ هزار دسته‌چک جدید بالغ‌بر ۷۷۰ هزار برگ چک جدید در سال نو، صدور بیش از ۱۲۷ هزار دسته‌چک در ۵ روز پایانی سال انجام شد.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.