راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

صدور آنی چک‌های بانکی و استعلام اعتبار صاحب چک به صورت آنلاین با سامانه صیاد تاپ

کار کردن با چک‌های بانکی برای بسیاری از کسب‌وکارها یک موضوع ضروری است اما صاحبین کسب‌وکارها دلایل منطقی مختلفی برای گشتن دنبال جایگزین چک‌های بانکی دارند. برخی از این دلایل عبارتند از عدم شفافیت، نگرانی از امنیت چک‌های صادر شده، موضوعاتی مانند جعل چک و البته نیاز به مراجعه به بانک‌ها و صرف زمان زیاد برای استفاده از خدمات چک.

با ویژگی جدید اپلیکیشن تاپ، تقریباً تمام مشکلات و دغدغه‌های صاحبین چک‌های بانکی مرتفع می‌شود و آنها می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن از تمام خدمات چک‌های بانکی، از جمله، صدور آنی چک، استعلام اعتبار چک‌های صادر شده و انتقال چک در بستر تاپ استفاده کنند. برای اینکه افراد در مورد قانون جدید چک و خدمات سامانه صیاد تاپ بیشتر بدانند، خواندن این مطلب را از دست ندهند چرا که آن دسته از افرادی که به خاطر دردسرهای بی شمار استفاده از چک‌های بانکی، عطای آن را به لقای آن بخشیده‌اند، این مطلب برایشان می‌تواند مفید باشد.


قانون جدید چک و ایجاد سامانه صیاد


با تصویب قانون جدید چک در سال ۱۳۹۷ در مجلس، بانک مرکزی از تاریخ ۲۲ آذر سال ۱۳۹۹، ملزم به ایجاد زیرساخت‌ها و شرایط لازم برای اجرای قانون جدید چک شد. بستر اصلی اجرای قانون جدید چک، سامانه صیاد است. با ایجاد سامانه صیاد، صدور چک‌های حامل به طور کامل حذف و ثبت گیرنده چک برای صدور تمام چک‌های بانکی ضروری شد. بنابراین از تاریخ ۲۰ دی ۱۳۹۹، صاحبان چک‌های بانکی می‌توانند به صورت اختیاری با استفاده از سامانه‌های آنلاین مانند اپلیکیشن تاپ از خدماتی مانند صدور آنی چک، استعلام چک و انتقال چک به نام دیگری استفاده کنند.


سامانه صیاد چیست؟


سامانه صیاد، یک سیستم متمرکز برای انجام تمام فرآیندهای چک‌های بانکی در کشور است. این سامانه توسط بانک مرکزی ایجاد شده و تمام اپلیکیشن‌های ارائه خدمات آنلاین چک با اتصال و تحت نظارت مستقیم آن کار می‌کنند. در واقع سامانه صیاد با هدف کاهش مشکلات جعل و تقلب‌های چک‌های بانکی، افزایش شفافیت در فرآیند صدور و استفاده از چک، کاهش صدور چک‌های بی‌محل و نظارت بر فرآیندهای صدور چک ایجاد شده است. با شکل‌گیری سامانه صیاد، چندین تغییر و تحول مهم در خدمات چک‌های بانکی اتفاق افتاده است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • مهم‌ترین ویژگی چک‌های صادر شده توسط سامانه صیاد، لزوم ثبت نام فرد گیرنده چک است. در واقع چک‌های حامل در سامانه صیاد حذف شده است.
  • حذف تدریجی شعب بانکی به عنوان مرجع صدور چک: با راه‌اندازی خدمات آنلاین سامانه صیاد تمام فرآیندهای مربوط به حوزه چک به صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند تاپ امکان‌پذیر است. پس دیگری نیازی به مراجعه به شعب بانکی برای دریافت خدمات چک نخواهد بود.
  • امکان انتقال چک به نام فرد دیگر
  • ثبت اطلاعات چک، صادرکننده چک و گیرنده آن: این کار باعث شفافیت فرآیندهای چک و جلوگیری از هرگونه تقلب و جعل خواهد شد و امنیت بیشتری را برای صاحبان چک به ارمغان می‌آورد.
  • ایجاد دسته چک‌های متحدالشکل برای تمامی دسته چک‌های شبکه بانکی کشور: با ایجاد دسته چک‌های یک شکل، تنها تفاوت چک‌های بانک‌های مختلف، در لوگوهای متفاوت آنها خواهد بود.
  • اعتبارسنجی درخواست کننده دسته چک توسط بانک مرکزی: با ایجاد سامانه صیاد، تمام فرآیندهای صدور چک، به صورت آنلاین به تأیید بانک مرکزی کشور می‌رسد. این کار، امنیت بیشتری را در فرآیندهای صدور و استعلام چک فراهم می‌کند.

صدور آنی چک‌های بانکی و استعلام اعتبار صاحب چک به صورت آنلاین با سامانه صیاد تاپ


با راه‌اندازی سامانه صیاد تاپ، می‌توان در هر ساعتی از شبانه‌روز، تمام خدمات امور مرتبط با چک‌های بانکی اعم از صدور چک در لحظه، استعلام اعتبار صادرکننده چک، انتقال چک به نام فرد دیگر و … را در کمترین زمان ممکن و فقط با چند مرحله ساده انجام داد.

اپلیکیشن تاپ، با رابطه کاربری بسیار ساده، تمام فرآیندهای چک را به کمتر از چند دقیقه کاهش داده و افراد را از حضور در بانک و ایستادن در صف‌های طولانی برای خدمات چک بی‌نیاز می‌کند. برای استفاده از خدمات چک سامانه صیاد تاپ، تنها کافیست اپلیکیشن تاپ را دانلود و بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند نصب کرد.

کاربران چه صادرکننده و چه گیرنده چک‌های بانکی باشند، می‌توانند از خدمات آنلاین سامانه صیاد تاپ به راحتی استفاده کنند. چنانچ فردی مایل باشد در هر ساعتی از شبانه‌روز و به صورت آنی چک صادر کند، پس از ورود به اپلیکیشن تاپ، اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج بر برگه چک مورد نظر خود که قصد صدور آن را دارد، باید در منوی ثبت چک اپلیکیشن تاپ ثبت و سپس سایر اطلاعات مورد نیاز شامل تاریخ صدور، مبلغ چک و مشخصات گیرنده چک را وارد کند. به جای وارد کردن دستی شناسه ۱۶ رقمی صیاد، می‌توان با استفاده از کدپرداز تاپ (قرار گرفته در پایین صفحه اصلی اپلیکیشن)، کیوآرکد برگه چک مورد نظر خود را اسکن و به‌طور خودکار وارد منوی ثبت اطلاعات چک شد.

چنانچه کاربری گیرنده چک است نیز می‌تواند به سادگی با استفاده از اپلیکیشن تاپ، مراحل استعلام اعتبار صادرکننده چک و تأیید و انتقال آن را انجام دهد. ابتدا باید شناسه صیادی ۱۶ رقمی برگه چک دریافتی را در منوی تأیید چک وارد کرد (درصورت تمایل می‌توان برای راحتی و سرعت بیشتر شناسه صیادی را با کدپرداز تاپ اسکن و مستقیماً وارد منوی تأیید چک شد). کاربردر مرحله بعد اطلاعات چک دریافتی را با اطلاعات مندرج بر برگه چک مطابقت داده و در صورت مطابقت کامل اطلاعات، گزینه تأیید را لمس می‌کند. پس از تأیید اطلاعات چک دریافتی، نام گیرنده چک به‌عنوان صاحب چک ثبت می‌شود. حالا می‌توان در صورت تمایل آن را به نام هر فرد دیگری منتقل کرد.

اپلیکیشن تاپ را می‌توان از تمام بازارهای نرم‌افزار تلفن همراه مانند کافه بازار، مایکت و گوگل‌پلی و البته از و‌ب‌سایت تاپ دانلود کرد. تاپ، یک اپلیکیشن سبک و کم‌حجم است که فضای زیادی از حافظه گوشی را اشغال نمی‌کند. کار کردن با آن آسان است و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد ویژگی‌های اپلیکیشن می‌توان در هر بخشی آیکون «راهنما» در بالای صفحه اصلی اپلیکیشن، سمت چپ را انتخاب کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.