راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دفترکل NFT / تایم‌لاین یک بازار در حال رشد

ماهنامه عصر تراکنش شماره ۴۵ / از میم‌ها گرفته تا هنر و بادهای معده، اگر شما بتوانید چیزی را بر بستر بلاکچین قرار دهید، می‌توانید آن را به‌عنوان یک NFT به فروش برسانند. فروش NFT در سال جاری حدود دو هزار درصد افزایش یافته و اگرچه نشانه‌هایی از احتمال ترکیدن این حباب وجود دارد، اما توکن‌ها برای همیشه باقی خواهند ماند. در اینجا، به برخی اقلام کلکسیونی قابل توجهی که امسال خریدوفروش شده‌اند و بازیکنانی که ادعای مالکیت آنها را دارند، اشاره می‌کنیم:

۲۰ ژانویه / ۱.۶۵ میلیون دلار

۱۰ نقاشی از خالقان مشترک سریال کارتونی ریک و مورتی در «نیفتی گیتوی» (Nifty Gateway) فروخته شدند که یک پلتفرم NFT است که توسط وینکلواس (Winklevoss) خریداری شده و به‌طور خاص در زمینه هنرهای زیبا و اقلام کلکسیونی که آنها را نیفتی (Nifties) می‌نامد، فعالیت می‌کند.

۸ فوریه / ۱.۵ میلیون دلار

بزرگ‌ترین فروش «دارایی دیجیتال» که تاکنون ثبت شده است. بلوک‌های جنسیس کمیاب‌ترین قطعه‌های زمین روی پلتفرم «اکسی اینفینیتی» (Axie Infinity) هستند و کاربری با نام «فلایینگ فالکون» (شاهین پرنده) ۹تای آنها را خریداری کرده است.

۱۰ فوریه / ۵۸.۹۴۷ دلار

لیندسی لوهان [بازیگر زن هالیوودی] تصویری از خود را می‌فروشد.

۱۹ فوریه / ۴۵۰.۰۰۰ دلار

مجموعه‌ای از «مبلمان مجازی» (که ظاهری ناراحت‌کننده دارند، اما مهم نیست، چون هیچ‌کس قرار نیست روی آنها بنشیند!)

۱۹ فوریه/ ۵۸۷.۲۴۱ دلار

کریس تورس (Chris Torres) هنرمند، نسخه دیجیتالی میم گربه نیان (Nyan Cat) را می‌فروشد.

۲۲ فوریه / ۲۰۸.۰۰۰ دلار

ویدئوی دانکینگ (انداختن توپ بسکتبال به درون حلقه) لبراون جیمز (LeBron James). خریدار این کلیپ را از ان‌بی‌ای تاپ شات (NBA Top Shot)، فروشگاهی برای خریدوفروش فیلم‌های برجسته NBA تهیه می‌کند.

۲۶ فوریه / ۳۰.۷۸۰ دلار

یک اسب مسابقه توکن‌ NFT که می‌تواند در مسیر مجازی زد.ران (zed.run) مسابقه بدهد، با قیمتی بسیار کمتر از ارزش خود فروخته می‌شود، مخصوصاً اگر به گران‌بودن نژادهای اصیل برنده جایزه توجه کنیم.

۲۷ فوریه / ۳.۱ میلیون دلار

سه کارآفرین جوان که به آرتی‌اف‌کی‌تی (RTFKT) معروف‌اند و فیوشس (Fewocious) (یک نوجوان هنرمند از سیاتل)، فروش کفش کتانی مجازی را آغاز می‌کنند که در کمتر از هفت دقیقه، ۳.۱ میلیون دلار درآمد کسب می‌کند.

۲۸ فوریه / ۶ میلیون دلار

گریمز (همسر ایلان ماسک و مادر اکس ‌اش ‌ای۱۲ (X Æ A-Xii)) یک کلکسیون توکن‌های غیرمثلی را راه‌اندازی می‌کند. با توجه به اینکه کریپتوآرت (cryptoart) به‌دلیل تأثیرات محیطی مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد (چراکه رمزارزها انرژی زیادی مصرف می‌کنند)، به نقل از نیفتی گیتوی (Nifty Gateway) گرمیز تصمیم می‌گیرد، درصدی از درآمد خود را برای جبران انتشار گاز کربن هزینه کند.

۵ مارس / ۲۲.۹۴۶ دلار

میم باهاش کنار بیا.

۷ مارس / ۶.۱۹۳ دلار

یک کالای کلکسیونی توئرکی پیپ (Twerky Pepe) در اوپن‌سی (OpenSea) یکی از محبوب‌ترین بازارهای توکن‌های غیرقابل معاوضه، به‌ فروش می‌رسد که اخیراً ۲۳ میلیون دلار از طریق بودجه سری آ به ‌رهبری اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) جمع‌آوری کرده است.

۹ مارس / ۳۷.۴۴۲ دلار

میم برایان بدشانس.

۱۰ مارس

یک زوج جوان، حلقه‌های ازدواج‌شان را به‌صورت توکن غیرقابل معاوضه، رایگان تهیه می‌کنند.

۱۱ مارس / ۱۸۰.۰۰۰ دلار

در اولین تجربه مهم رسانه‌ای NFT، آسوشیتدپرس یک اثر هنری با نام «آسوشیتدپرس انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را در بلاکچین فراخوانی می‌کند؛ نمایی از فضای خارج»، به ‌فروش می‌رساند.

۱۱ مارس / ۷.۷ میلیون دلار

یک طرح گرافیکی از یک موجود فضایی که به سر خود هدبند بسته است. این تصویر بخشی از مجموعه‌ای به ‌نام «کریپتوپانکس» (CryptoPunks) است که برخی توکن‌های غیرمثلی اصلی «کمیاب دیجیتالی» هستند. «کریپتوپانک #۷۸۰۴» (یک موجود فضایی که در حال پیپ‌کشیدن با کاه و عینک دودی است) در ماه مارس به ‌قیمت ۷.۵ میلیون دلار فروخته شد و «کریپتوپانک #۶۹۶۵» (یک میمون که کلاه فدورا به ‌سر دارد) به ‌قیمت ۱.۵ میلیون دلار در فوریه به فروش رسید.

۱۱ مارس ـ ۶۹ میلیون دلار

کریستی (Christie’s) کار بیپل با عنوان «هر روزها: ۵۰۰۰ روز اول» را به مزایده می‌گذارد. خانه‌های حراج مرسوم دیگر نیز از این الگو پیروی می‌کنند. سوثبی (Sotheby’s) مجموعه آثار هنرمند دیجیتال پاک (Pak) را به ‌فروش می‌رساند و فیلیپس (Philips) در حال آماده‌سازی اولین مزایده توکن‌های غیرمثلی خود با اثر ریپلیکیتر (Replicator) از مد داگ جونز (Mad Dog Jones) است.

۱۱ مارس / ۳۴۰.۰۰۰ دلار

مجموعه‌ای از تصاویر دیجیتالی معماری از الکسیس کریستودولو (Alexis Christodoulou) با عنوان «دلتنگی».

۱۳ مارس / ۱.۶ میلیون دلار

مجموعه‌های دیجیتال راب گرونکوسکی (Rob Gronkowski).

۱۴ مارس / ۲۸۹.۹۲۰ دلار

یک کارت کریستیانو رونالدو.

۱۷ مارس / ۷۹.۵۱۴.۵۵۷ دلار

اولین خانه NFT جهان، خانه‌ای شیشه‌ای با نور نئون به نام «خانه مریخ» به بنیاد هنر روی اینترنت (Art on the Internet) فروخته می‌شود.

۲۰ مارس / ۳.۴ میلیون دلار

«موزه ماهوماس». پاتریک ماهوماس، بازیکن خط حمله تیم چیفس شهر کانزاس، یک مجموعه NFT را می‌فروشد.

۲۱ مارس / ۴۳۶.۲۲ دلار

یک صدای ضبط‌شده ۵۲ دقیقه‌ای یک سال تقویمی باد معده.

۲۲ مارس / ۱.۸۰۰ دلار

با یک قدم فراتر رفتن از اقدام آسوشیتدپرس، کوارتز اولین مقاله خبری NFT با عنوان «این مقاله به‌عنوان یک توکن غیرقابل معاوضه به‌فروش می‌رسد» را می‌فروشد.

۲۲ مارس / ۲.۳۰۰ دلار

اولین پست وبلاگ آزادی‌خواهانه مارجینال روولوشن (Marginal Revolution) از تایلر کوئن (Tyler Cowen) و الکس تبرک (Alex Tabarrok) از اقتصاددانان دانشگاه جورج میسون.

۲۲ مارس / ۲.۹ میلیون دلار

اولین توییت جک دورسی.

۲۳ مارس / ۴.۳۰۰ دلار

کیتی کسدی (Katie Cassidy)، ستاره سریال ارو (Arrow)، سه تصویر برهنه توکن غیرقابل معاوضه خود را به مزایده می‌گذارد.

۲۴ مارس / ۱۱۷.۷۶۱ دلار

نقاشی رنگ روغن فایر فستیوال از جا رول (Ja Rule).

۲۵ مارس / ۱۴۳.۹۶۷، ۱۳۵.۷۸۷ و ۱۱۴.۵۱۹ دلار

سه نسخه ویژه طرح‌جلدهای تایم با قیمت‌های ۱۴۳.۹۶۷، ۱۳۵.۷۸۷ و ۱۱۴.۵۱۹ دلار به ‌فروش می‌رسند.

۲۵ مارس / ۶۸۸.۸۸۸ دلار

نمونه‌سازی سوفیا (Sophia Instantiation)، ویدئویی ۱۲ ثانیه‌ای که با همکاری یک انسان هنرمند و روباتی مشهور به ‌نام سوفیا ساخته شد.

۳۱ مارس / ۹۸.۴.۲۲۱ دلار

یک فطیر مجازی در یک مراسم عید پِسَح یهودیان به مزایده گذاشته می‌شود.

۱ آوریل / ۱۱۰.۰۰۰ دلار

تصاویر سه‌بعدی کارتریج‌های هزارپای آتاری.

۱ آوریل / ۱۴۰.۰۰۰ دلار

پولکامون (Polkamon) یک پلتفرم جدید با سرمایه‌گذاری خطرپذیر که تصاویر موجوداتی شبیه کارتون پوکیمان را به ‌فروش می‌رساند، یکی از اولین اقلام کلکسیونی خود را مبادله می‌کند.

۲ آوریل / ۷.۲۰۳ دلار

یک کارت پوکیمان برجسته.

۳ آوریل / ۴۰۰.۰۰۰ دلار

میم دوست‌دختر بیش‌ از حد وابسته.

۴ آوریل / ۲۱۸ دلار

کارت تجاری کلکسیونی تایگر کینگ (Tiger King)

۶ آوریل / ۸.۳۴۵ دلار

لوکا گارزا (Luka Garza)، ستاره تیم بسکتبال آیووا (از رشته اقتصاد) اولین ورزشکار دانشگاهی است که کارت توکن غیرقابل معاوضه می‌فروشد.

۶ آوریل / ۲۵.۴۸.۰۵۳ دلار

پیش‌نویس تأییدنشده اولین مقاله دانشگاهی در مورد NFT.

۶ آوریل / ۳۵۹.۶۴۶ دلار

میان‌برنامه برنامه تلویزیونی زنده شب‌شنبه (SNL) با عنوان «توکن غیرقابل معاوضه دیگر چه چیزی است؟»

۸ آوریل / ۱۰۰.۰۰۰ دلار

ساعت‌سازی لوکس جاکوب و همکاران (Jacob&Co)، یک ساعت منحصربه‌فرد را به ‌مزایده می‌گذارند که همه می‌توانند آن را ببینند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به دستش بیندازد.

NFT
تایم‌لاین یک بازار در حال رشد

منبع ماهنامه عصر تراکنش شماره ۴۵
نویسنده / مترجم جیمز دی. والش محمدحسن هاشم‌خانلو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.