راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ابلاغ دستورالعمل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی

امکان صدور کارت بانکی ریالی برای اتباع خارجی تا سقف خرید روزانه ۱۵ میلیون تومان از سوی بانک مرکزی صادر شد. مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر ازجمله کارت آمایش، دفترچه اقامت، گذرنامه با روادید و دفترچه پناهندگی خبر داد.

در بهمن ماه سال گذشته و در هیاهوی شیوع ویروس کرونا در کشور، برای چندمین بار مسدود شدن کارت‌های بانکی مهاجرین افغانستانی در کشور اتفاق افتاد که این افراد باید برای پیگیری این مشکل به صورت حضوری و در صفوف طولانی به شعب بانکی مراجعه می‌کردند. البته که چنین مشکلاتی معظل این روزها و ماه‌های اخیر نبود و در سال‌های گذشته هم مشابه چنین اتفاقاتی برای این افراد در کشور رخ داده بود. حالا گویا در دستورالعمل جدیدی از سوی بانک مرکزی درباره نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی، سعی در برطرف کردن این مشکل بانکی اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر شده است.

در این بخش‌نامه که به امضای حمیدرضا غنی‌آبادی و محمدحسین دهقان از اداره کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی و اداره مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم بانک مرکزی صادر شده، آمده است:

«احتراماً همانگونه که استحضار دارید وفق تبصره ذیل ماده ۴ دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان خارجی مؤسسات اعتباری، مصوب جلسه مورخ ۱۲/‌ ۱۰/‌ ۱۳۹۰ شورای عالی مبارزه با پولشویی ابلاغی طی بخشنامه شماره ۲۷۴۵۰۸/ ۹۰ مورخ ۱۷ /‌۱۱/‌ ۱۳۹۰ ارائه هر گونه کارت الکترونیکی و نیز ارائه مجوز هر گونه خدمات الکترونیک به اتباع خارجی دارنده دفترچه پناهندگی ساده توسط نیروی انتظامی، کارت ویژه اتباع خارجی و کارت خروجی مدت دار صادره توسط وزارت کشور ممنوع می‌باشد.

علیرغم این و با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن در زمینه استفاده از وجه نقد و مشکلاتی که از این حیث برای اتباع یادشده پدید آمده است، در جلسه مورخ ۱۲/‌ ۱۱/‌ ۱۳۹۹ شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تأمین مالی تروریسم مقرر شد با هدف تسهیل ارائه خدمات بانکی به اشخاص حقیقی خارجی تا زمان تصویب و ابلاغ ضوابط اجرایی موضوع ماده ۷۳ آئین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب جلسه مورخ ۲۱ /‌۰۷/‌ ۱۳۹۸ هیأت محترم وزیران و با لحاظ شرایط مورد نظر آن شورا ضوابط مربوط به ارائه کارت بانکی به اتباع خارجی توسط بانک مرکزی تدوین و ابلاغ گردد، بر این اساس دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی، مصوب جلسه مورخ ۱۰/‌ ۱۲/‌ ۱۳۹۹ کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرح پیوست ایفاد می‌شود، به موجب ضوابط اخیرالذکر مؤسسه اعتباری می‌تواند حداکثر یک کارت پرداخت ریالی با سقف خرید روزانه یکصد و پنجاه میلیون ریال با تاریخ انقضای تعیین شده به اشخاص حقیقی خارجی بالاتر از ۱۸ سال تمام اعطا نماید.»

به گفته علیرضا قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، اشخاص حقیقی برای دریافت این کارت پرداخت ریالی باید حسابی را به عنوان حساب سپرده متناظر به بانک معرفی کنند و اگر این حساب را ندارند، آن را ایجاد کنند. علاوه بر این کسانی که گذرنامه و پروانه اقامت معتبر و کارت آمایش و مدارک اقامت ویژه دارند و همچنین هیچ ممنوعیت قضایی ندارند، می‌توانند درخواست کارت پرداخت ریالی از بانک‌های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی داشته باشند. البته این کارت‌ها باتوجه به تاریخ پروانه اقامت این افراد، مدت‌دار خواهد بود. به گفته او اشخاص خاصی که پروانه اقامت ویژه داشته باشند این اشخاص مشابه اتباع ایرانی هستند و سقفشان با سقف اتباع ایرانی تفاوتی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت