راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

امکان افتتاح حساب غیر حضوری در بانک صنعت و معدن به زودی فراهم می‌شود

رونمایی از شش طرح و خدمت فناورانه و زیرساختی بانک صنعت و معدن با حضور محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و جمعی از استانداران و مدیران ارشد دولتی و بخش خصوصی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، در این مراسم که از طریق سیستم ویدئو کنفرانس روز دوشنبه چهارم اسفندماه در محل سالن همایش‌های این بانک برگزار شد، ساختمان‌های جدید سرپرستی این بانک در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و اسکله اختصاصی شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران به صورت ارتباط مجازی با مدیران استانی این بانک و مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی ایران افتتاح و همچنین از سه محصول جدید این بانک در حوزه فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیکی بانکی رونمایی شد.

اولین محصول جدید، طرح احراز هویت غیرحضوری است که از طریق تلفن همراه هوشمند و با تطابق اطلاعات کد ملی و مالکیت شماره تلفن همراه از طریق سامانه‌های وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود و بانک صنعت و معدن در حال حاضر تعریف مشتری و افتتاح حساب را به عنوان اقدامات پایه برای شناسایی و تسهیل انواع عملیات بانکی مرتبط با حساب‌ها فراهم کرده است.

دومین محصول فناورانه این بانک، اعتبارسنجی اصالت نشانی مشتریان است. به منظور رفاه حال مشتریان در خصوص اخذ مکرر نشانی محل سکونت یا فعالیت کاری آنها برای ارائه خدمات بانکی مختلف در مقاطع زمانی متفاوت و در قالب فرم‌های متعدد و همچنین پیشگیری از ریسک‌های مترتب بر عدم اصالت‌سنجی نشانی‌ها، بانک صنعت و معدن اقدام به راه اندازی طرحی تحت عنوان «اعتبارسنجی اصالت نشانی» مشتریان کرده است. در این طرح اطلاعات محل سکونت، محل کار و فعالیت اقتصادی اعلامی توسط متقاضیان اعتباری (متقاضیان تسهیلات بانکی، ضامنین و …) و مشتریان، قبل از پرداخت تسهیلات یا ارائه خدمات بانکی، بررسی و اعتبارسنجی می‌شود. پس از درج اطلاعات مشتری در سامانه، به طور خودکار نامه‌ای با فرمت استاندارد و از پیش تعیین شده به نشانی ثبت‌شده ارسال می‌شود و پس از احراز هویت مشتری توسط مامور پست، به او تحویل داده می‌شود تا کد تأییدیه دریافتی را از طریق یکی از کانال‌های ارتباطی اعلام کند.

سومین محصول، ایجاد مرکز عملیات امنیت (SOC) است این مرکز، شامل مجموعه‌ای از ابزارها، فرآیندها و عوامل انسانی است که به صورت پیوسته، وقایع امنیتی تولید شده توسط تجهیزات را برای شناسایی رخدادهای امنیتی رصد و دیدگاهی جامع نسبت به وضعیت امنیت سازمان ایجاد می‌کند.

دکتر واعظی در حاشیه این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای بانک صنعت و معدن در دوران دولت تدبیر و امید اظهار داشت: «در این بانک شاهد یک تحول عظیم هستیم به طوری که در تمام زمینه‌ها پیشگام است. این بانک با تمرکزی که روی توسعه بخش معدنی به خصوص در دو استان کرمان و خراسان جنوبی داشته، امروز پروژه‌های ساختمانی جدیدی نیز برای افتتاح داشتند و استان بوشهر که پروژه اسکله تخصصی شرکت خدمات بندری آن مورد بهره‌برداری قرار گرفت، نقش مؤثری در استفاده از ظرفیت‌های این استان‌ها در رشد و توسعه همه جانبه کشور دارد.

واعظی در صحبت‌هایش با اشاره به ایجاد شفافیت و افزایش سرعت سیستم‌های اطلاعاتی و بانکداری، توضیح داد: «استفاده از تمام مزیت‌هایی که قدرت خدمات‌دهی بانک‌ها را تقویت می‌کند، یک الزام است و بانک صنعت و معدن با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و ظرفیت‌های تجربی و علمی خود در این مسیر گام‌های موفقی برداشته است.»

رئیس دفتر ریاست جمهوری در ادامه تأکید کرد: «در شرایطی از این طرح‌های مهم و پراهمیت رونمایی می‌کنیم که کشور سه سال بسیار سخت را گذراند که برای دولت، نظام، بخش خصوصی و بانک‌ها و از همه مهم‌تر مردم، سال پر مشقتی بود؛ کسانی که این جنگ اقتصادی را برای کشورمان طراحی کردند، هدفشان سه ماهه بود تا با حجم زیاد فشار ظرف سه ماه مردم را در مقابل نظام و حکومت بسیج کنند.»

واعظی در ادامه تصریح کرد: «دولت جدید آمریکا تمدید تحریم‌ها را پس گرفت که برای ایران اقدام مهمی است و شرایط امروز ایران با چند ماه قبل کاملا متفاوت شده است. من مطمئن هستم مسیری که داریم می‌رویم ممکن است گرفتاری‌هایی داشته باشد اما هدف‌گذاری ما این است که تحریم‌های برجامی به اضافه ۱۶۰۰ تحریمی که ترامپ در چهار سال ریاست جمهوری خود بر ایران اعمال کرده بود، برداشته شود و من خوشبین هستم که این اتفاق می‌افتد.»

او با بیان اینکه آمریکا به دنبال مذاکره است و چارچوبی برای این امر تعیین شده، بیان کرد: «در برجام براساس تعهدات پای تعهدات خود ایستادیم درحالی که با نقض تعهد از سوی آمریکا تعهدات خود را کاهش دادیم اما پای تعهدات خود ایستادیم. امروز می‌توانیم از برجام برای برداشت همه تحریم‌ها استفاده کنیم. در سال ۱۴۰۰ شرایط بسیار متفاوت از امسال است به گونه‌ای که روابط خارجی، صادرات، روابط بانکی و تجاری تغییر خواهد کرد البته نظام ما دشمنانی هم دارد تا نگذارند آمریکا به برجام برگردد و دیدیم در این یک هفته گذشته، هم در داخل کشور و هم رسانه‌های خارجی چه قدر تبلیغ کردند که پنجم اسفند روزی است که عملا برجام به هم می‌خورد.»

واعظی در صحبت‌هایش به اینکه آنها مکانیزم نظارت و شفافیت را قبول دارند اشاره کرد و گفت: «به نظر می‌رسد این توانایی در کشور ما است که با وجود سختی‌ها و مشکلات بزرگ راه‌حل پیدا کنیم. موضوع برداشتن تحریم یک بحث است و مساله FATF یک بحث دیگر، FATF و دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد، برای دولت بسیار مهم است و با تحریم‌ها نمی‌توانستیم با دنیا معامله کنیم، اما وقتی تحریم‌ها برداشته شود ما نمی‌توانیم خود تحریمی داشته باشیم و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بتواند یک تصمیم درستی بگیرد تا فشار از بانک‌ها، بخش خصوصی و اقتصاد برداشته شود.»

سرپرست نهاد ریاست جمهوری در پایان صحبت‌هایش به گزارش‌های دریافتی از جانب بانک‌ها اشاره کرد و توضیح داد: «گزارش‌ها بیانگر این است که خوب توانستند در شرایط سخت خود را وفق دهند و شرایط را مدیریت کنند. خوشبختانه امسال این پنجاه و دومین برنامه استانی است که با وجود محدودیت برگزاری سفرهای استانی برگزار کردیم. کرونا برای اقتصاد همه کشورها محدودیت ایجاد کرده است ولی ما با این وجود پروژه‌های زیادی را به بهره‌برداری رسانده‌ایم که نشان از همت بانک‌ها و بخش خصوصی دارد. همه دارند تلاش می‌کنند تا اقتصاد کشور روی پای خودش بایستد و ما اگر دست به دست هم نمی‌دادیم امروز نمی‌توانستیم با افتخار در مقابل آمریکا حرف بزنیم. از پنجم اسفند ماه قانون مجلس اجرا می‌شود و ایران به پروتکل الحاقی از این زمان به بعد متعهد نخواهد بود.»

دکتر حسین مهری مدیرعامل بانک نیز در این مراسم به تسهیلات ارائه‌شده توسط این بانک در دولت یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و گفت: «در دوران دولت یازدهم و دوازدهم توسط این بانک در مجموع به ۳۱۶ طرح بزرگ و زیربنایی مبلغ ۲۲۷ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال و بالغ بر ۱۲ میلیارد یورو تسهیلات پرداخت شد. در یازده ماهه امسال، از ۲۲ طرح مهم که از سوی این بانک با تسهیلات ارزی به مبلغ ۲ میلیارد و ۹۴۸ میلیون یورو و تسهیلات ریالی ۱۲ هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال تأمین مالی شده است، ۱۴ طرح توسط رئیس جمهور و به ترتیب یک طرح توسط معاون اول رئیس جمهور، دو طرح با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، یک طرح توسط رئیس بنیاد مستضعفان و چهار طرح نیز توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد بهره‌برداری قرار گرفت و برای ۸۰۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.»

به گفته مهری آنها در سال جهش تولید در برخی شاخص‌های عملکردی مانند وصول مطالبات، گشایش اعتبارات اسنادی و ضمانت‌نامه‌های ریالی، رشد بیش از ۱۰۰ درصد را شاهد بودند اما هدف‌گذاری آنها برای ارتقای تمامی شاخص‌های عملکردی به این میزان است.

مهری به واگذاری‌‎های انجام شده اشاره کرد و گفت: «در سال ۹۸ شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت و سیمان مازندران از شرکت‌های بورسی متعلق به بانک، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران از شرکت‌های غیر بورسی این بانک و لاستیک پارس، نخ خمین و کاغذ کارون از شرکت‌های غیر بورسی مربوط به شرکت آتیه دماوند واگذار شدند.»

مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین از ارائه ۱۸ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال به شرکت‌های دانش‌بنیان در ۱۱ ماهه سال ۹۹ خبر داد و گفت: «این بانک به لحاظ ایجاد فضاها و زیرساخت‌های مورد نیاز و درخور شأن مشتریان نیز همواره پیشرو بوده و اکنون با افتتاح ساختمان‌های جدید سرپرستی استان‌های خراسان جنوبی و کرمان، انتظار می‌رود جایگاه خود به عنوان یک بانک توسعه‌ای و تخصصی را ارتقا بخشیده و با ایجاد فضای کاری مناسب‌تر و تلاش و تشریک مساعی کارکنان حاضر در این مجموعه، همچون گذشته عملکرد مطلوب و مؤثری داشته باشد و مراتب رضایت مشتریان ارزشمند این بانی را فراهم آورد.»

در این مراسم منصور یوسفی‌نیا معاون برنامه‌ریزی و فناوری بانک صنعت و معدن، درباره جزئیات سه محصول فناوری این بانک گفت که سومین هدفی که بانک صنعت و معدن در حوزه خدمات فناوران و بانکداری دیجیتال پیگیری می‌کند، این است که موبایل، شعبه مجازی این بانک شود.

یوسفی‌نیا در توضیحات بیشتر گفت: « سامانه اعتبارسنجی اصالت نشانی به ما کمک می‌کند مشتریان خود را به صورت مکانی شناسایی کنیم تا ارزش افزوده ممکن روی آن‌ها اتفاق بیفتد. مرکز عملیات امنیت تضمین تدوام کسب‌وکار بانک است و موجب حفاظت از داده‌های بانک می‌شود و آن مبتنی بر استقرار بانکداری دیجیتال است که‌ به کسب‌و کارها کمک می‌کند.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.