راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بیت‌کوین چطور از ۱ دلار به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید؟

ارز دیجیتال بیت‌کوین یک پول دیجیتالی و غیرفیزیکی است که تحت تأثیر وضعیت یا ثبات مالی هیچ کشوری قرار ندارد. بیت‌کوین (Bitcoin) با نماد اختصاصی BTC، اولین رمزارز یا پول رمزنگاری‌شده در دنیا است که به‌صورت کاملاً دیجیتالی استفاده و توزیع می‌شود. در دنیای امروزی، توجه به لزوم مبادلات خارج از مرزهای جغرافیایی و دسترسی به یک اقتصاد آزاد جهانی، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و این همان چیزی است که خالق ناشناس  بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، با ابداع این ارز دیجیتال به دنیای فناوری هدیه کرد.

به گزارش روابط عمومی اکسکوینو،‌ از سال ۲۰۰۸ تاکنون، ارزش بیت‌کوین با طی کردن مسیری پر فراز و نشیب، توانست به قله ۴۰ هزار دلار نیز برسد. در ابتدای کار، هر بیت‌کوین ارزشی کمتر از ۱ دلار داشت؛ اما باگذشت زمان و افزایش محبوبیت این ارز دیجیتال، قیمت پادشاه رمزارزها توانست حتی از ۴۰ هزار دلار نیز فراتر رود. در ادامه این مطلب، به بررسی دلایل رشد سرسام‌آور قیمت بیت‌کوین می‌پردازیم.


ساختار غیرقابل جعل


بیت‌کوین بدون مدیریت هیچ حکومت یا نظام اقتصادی، در سراسر جهان قابل‌استفاده است. ازآنجایی‌که تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در بلاکچین انجام می‌شوند، می‌توان گفت که معاملات این رمزارز در لایه‌های امنیتی پیچیده‌ای انجام‌گرفته و غیرقابل جعل هستند. به لطف سیستم غیرمتمرکز و پیچیده دفترکل بلاکچین، جعل بیت‌کوین به‌شدت دشوار است.


منابع محدود


الگوریتم این ارز دیجیتال، طوری طراحی‌شده که فقط مقدار مشخصی بیت‌کوین وجود داشته باشد و این موضوع مهم‌ترین ویژگی بیت‌کوین به‌شمار می‌رود. محدود بودن تعداد بیت‌کوین‌ها به افراد این امکان را می‌دهد تا پیش‌بینی بهتری از عرضه آن داشته باشند و بدون دخالت بانک‌های مرکزی کار خود را ادامه دهند. توسعه‌دهندگان بیت‌کوین در پروتکل این ارز تعیین کردند که تنها ۲۱ میلیون از بیت‌کوین ایجاد خواهد شد که در حال حاضر حدود ۱۸ میلیون واحد از آن به وجود آمده است. از سوی دیگر، نرخ انتشار بیت‌کوین تقریباً هر چهار سال به نصف کاهش پیدا می‌کند که به این روند، هاوینگ (Halving) می‌گویند. این روش نیز به‌نوبه خود، منابع بیت‌کوین را کنترل می‌کند. درنتیجه، هیچ نهاد یا دولتی نمی‌تواند با دست‌کاری عرضه بیت‌کوین، قیمت این ارز را کنترل کند.


امنیت


همان‌طور که می‌دانید، اطلاعات تراکنش‌های بیت‌کوین با استفاده از فناوری بلاکچین نگهداری می‌شوند. بلاکچین، یک سیستم دفتر کل توزیع‌شده‌ است که نیاز به اعتماد بین طرفین را از بین برده است. تراکنش‌های بیت‌کوین شفاف بوده به‌طوری‌که هر تراکنشی که در شبکه انجام‌شده باشد، برای همه قابل‌مشاهده‌ است. این بدان معنا است که تراکنش‌ها قابل‌پیگیری هستند، اما تنها می‌توان آدرس‌ها را به همراه دریافتی و ارسالی‌هایشان مشاهده کرد و اطلاعات هویتی افراد محفوظ است. به لطف تکنولوژی بلاکچین می‌توانیم بدون نیاز به افراد یا نهادهای واسطه، تراکنش‌های مالی خود را به‌صورت همتا به همتا انجام دهیم. درنتیجه، بیت‌کوین می‌تواند به‌عنوان پول و روش پرداختی مطمئن مورداستفاده قرار بگیرد.


بخش‌پذیری و انتقال آسان


هر واحد از بیت‌کوین قابلیت تقسیم تا ۸ رقم اعشار را دارد. کوچک‌ترین واحد آن، برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین بوده که بانام مستعار خالق این ارز، ساتوشی، نامیده می‌شود. درنتیجه، اگر ارزش بیت‌کوین با گذر زمان به رشد خود ادامه دهد، کاربران همچنان قادر خواهند بود با به‌کار‌گیری بخش کوچکی از یک واحد بیت‌کوین، در مبادلات روزانه شرکت کنند. از سوی دیگر، شبکه غیرمتمرکز بیت‌کوین تراکنش‌ها را در شفافیت کامل و سرعت‌بالا صورت می‌دهد.

درنتیجه، افراد می‌توانند بدون پرداخت مالیات یا هزینه اضافی، در کمترین زمان معاملات خود را انجام دهند. سرمایه‌گذاران این حوزه، با استفاده از کیف پول‌های دیجیتال، دارایی موردنظر خود را به سایر کیف پول‌ها انتقال می‌دهند. کیف پول‌های رمزارز، نرم‌افزارهایی هستند که به‌منزله یک رابط بین شما و بلاکچین‌های مختلف عمل کرده و نقل و انتقالات آن‌ها را ممکن می‌سازند.


محبوبیت روزافزون


تمامی این موارد باعث شده که بسیاری بیت‌کوین را پناهگاهی امن در برابر تورم و فروپاشی اقتصادی بدانند. سیستم غیرمتمرکز بیت‌کوین سبب شده روزبه‌روز بر محبوبیت این ارز دیجیتال افزوده شود تا جایی که اخیراً شرکت‌های بزرگی به خرید بیت‌کوین در مقیاس بزرگ روی آورده‌اند. درنتیجه، جریان ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادی برای خرید بیت کوین و تزریق بودجه، باعث شده همچنان تقاضا برای این رمز ارز بالا باشد.


نوسانات قیمت بیت‌کوین


بحران‌ها و اتفاقاتی که در گوشه و کنار دنیا به وقوع می‌پیوندند، باعث ایجاد نوساناتی در قیمت بیت‌کوین می‌شوند. شاید این امر در نظر بسیاری، نقطه‌ضعف محسوب شود اما فراموش نکنید که بیت‌کوین از سال ۲۰۰۸ تاکنون از وقایع و بحران‌های زیادی جان سالم به دربرده و حتی موفق به طی کردن مسیری صعودی شده است. عملکرد خوب بیت‌کوین در زمان‌های بحرانی باعث شده که افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری در این ارز روی بیاورند. درنتیجه، هرقدر افراد بیشتری از بیت‌کوین استفاده کنند، از میزان نوسانات قیمتی نیز کاسته خواهد شد.


چطور در ایران بیت‌کوین بخریم؟


بیت‌کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین رمز ارز جهان، به‌تازگی توجه ایرانیان بسیاری را جلب کرده است. راحت‌ترین راه برای کسب بیت‌کوین، خرید این رمزارز از طریق صرافی‌ها است. با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده از سوی صرافی‌های خارجی، بهترین گزینه برای علاقه‌مندان ایرانی، ثبت‌نام در سایت‌های مطمئن و ایمن داخلی است که در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، آن‌ها را در امر نگهداری از دارایی‌هایشان یاری می‌دهند.

یکی از سایت‌های داخلی که می‌توانید در آن، به خرید و فروش بیت‌کوین بپردازید، اکسکوینو است. اکسکوینو یک شرکت ثبت‌شده دانش‌بنیان بوده و تا امروز، گام‌های بزرگی در جهت تأمین امنیت دارایی سرمایه‌گذاران ایرانی در حوزه رمز ارزها برداشته است. این سامانه، کیف پول‌های امن و اختصاصی هر ارز را با رابط کاربری آسان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دارندگان این کیف پول‌ها به‌راحتی می‌توانند رمزارز موردنظر خود را به بیت‌کوین و سایر ارزها تبدیل کرده و از معاملات خود سود کسب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.