راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

پشت لوگوی بانک پارسیان یا همان نیلوفر آبی چیست؟

لوگوی هر بانک، نهاد، سازمان یا شرکت مختصر ترین راه برای انتقال ماهیت و کلیت آن مجموعه است. از همین جهت داشتن یک لوگوی خوب از حیاتی ترین موارد برای برندیدنگ صحیح آن مجموعه است. با هم در ادامه نگاهی می‌اندازیم به معنا و مفهومم لوگوی بانک پارسیان.

lotus-flower-parsian-bank-logo-way2pay-92-02-22

گل نیلوفر در ایران باستان از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌است. این گل با نام‌های (نیلوفر آبی یا لوتوس) نیز شناخته می‌شود و در اغلب کشورهای آسیایی به عنوان نمادی همگانی مطرح گردیده‌است. گل نیلوفر آبی ریشه در خاک و ساقه در آب دارد و تاج آن به طرف خورشید است. این گل نماد مذهب بوده، همچون نماد پاکی و تهذیب نفس. پیام آن برای جهانیان دعوت برای رسیدن به نور، زندگی، صلح و دوستی و تابش این نور بر جهانیان است.

فلسفه پشت نیلوفر آبی

نیلوفر آبی که در ضمیر ناخودآگاه انسان ریشه‌ای عمیق دارد و در درون خود دنیای خدایان و انسان‌ها را احاطه کرده با منشاء زندگی و تخیل آدمی پیوند خورده‌است. نخستین تصاویری که بشر از این گیاه خلق کرده بیانگر حس انتزاع گرایی اوست. از آنجائی که این رمز ریشه در باورهای دینی- مذهبی و اسطوره‌ای دارد با گذشت زمان، تغییر آداب، عقاید و شرایط اجتماعی نه تنها حضورش کم رنگ نگردیده بلکه مستحکم تر به جلوه گری خود ادامه داده و قدرت، صلابت وپایداریش را تثبیت کرده‌است.

lotus-flower-parsian-bank-logo-way2pay-92-02-22a

افسانه‌های باستان

در افسانه‌ها و باورهای مردمان کهن چنین آمده‌است که در ابتدای خلقت، زمانی که خالق تنها در میان آب‌های نخستین قرار داشت، همانطوری که متعجب بود که خلقت را از کجا شروع کند، برگ لوتوسی را مشاهده نمود که تنها موجود بود، مقداری از گلی که لوتوس در آن رشد می‌کرد در دست گرفت و بر روی برگ لوتوس قرارداد و سطح زمین بوجود آمد. به این ترتیب نیلوفر سمبل جهان گردید و لایه‌های متعدد گلبرگ‌های آن نمایانکر ادوار مختلف جهان، مقاطع و مراتب گوناگون هستی است. درباور آنها هشت گلبرگ نیلوفر نشانه هشت جهت وجود است که پس از خلقت از قعر آب‌های اولیه ظهور کردند این هشت جهت عبارتند از: «راست و چپ، پس و پیش، بالا و پائین، بیرون و درون» ظهور نیلوفر از آب‌های اولیه که عاری از هر گونه آلودگی بوده، نشانه خلوص، پاکی و نیروی بالقوه‌است که از درون آن نیروی مقدس روییده است.

parsian-bank-logo-lotus-way2pay-92-02-22

نمادها

این گل بیانگر نمادهای مختلف می‌باشد که مشترک با عقاید سایر ملل جهان نیز هست. بعنوان مثال نماد باروری، کامیابی، قدرت حاصلخیزی زمین، حمایت از هر موجود زنده، صلح جهانی، زیبائی، تندرستی، مظهر عشق، ریاضت و عبادت می‌باشد. لوتوس مظهر روشنایی نیز هست، در نتیجه حاصل قدرت‌های خلاق آتش، خورشید و ماه است و به عنوان محصول خورشید و آب‌ها نیز شناخته شده‌است. این‌ها تمام چیزهایی هستند که اط لحاظ معنایی پشت لوگوی بانک پارسیان نهفته است.حال اگر از خدمات بانک پارسیان راضی باشید تمام این معانی برای شما معنی‌دار خواهند بود اما اگر از خدمات این بانک ناراضب باشید دیگر هیچ کدام از این معانی برایتان ارزشمند نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.