راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مالیات بر تراکنش‌ها، مردم را به راه‌های جایگزین وادار می‌کند

جمشیدی : «مگر کارمزد تراکنش‌ها را بانک‌ها می‌گیرند که حالا باید مالیات آن را پرداخت کنند. این خدمات الکترونیک که تهیه و در اختیار مردم قرار داده می‌شود، تا همین هفته پیش کارمزد نداشت. خود بانک‌ها به شرکت‌های psp کارمزد می‌پردازند که این خدمات را برای بانک‌ها انجام دهند.»

دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: «وقتی مالیات بابت تراکنش‌ها باشد و هزینه این تراکنش‌ها، برای استفاده کننده بالا برود، راه‌های جایگزینی توسط مردم و طرفین پیدا خواهد شد.»

به گزارش ایبنا، محمدرضا جمشیدی دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی در خصوص طرح پیشنهاداتی از سوی مجلس مبنی بر دریافت مالیات از تراکنش‌ها و کارمزدهای بانکی گفت: «فکر می‌کنم سال ۹۵ بود که مجلس تصویب کرد از هر تراکنش، دو درصد به‌حساب خزانه واریز شود. اما با توجه به اینکه این قانون بدون تدبیر مصوب شده بود و متولی مشخصی نداشت که با چه سازوکاری باید این پول از بانک‌ها گرفته شود، این مصوبه مجلس به سرانجام مشخصی نرسید.»

او افزود: «مگر کارمزد تراکنش‌ها را بانک‌ها می‌گیرند که حالا باید مالیات آن را پرداخت کنند. این خدمات الکترونیک که تهیه و در اختیار مردم قرار داده می‌شود، تا همین هفته پیش کارمزد نداشت. خود بانک‌ها به شرکت‌های psp کارمزد می‌پردازند که این خدمات را برای بانک‌ها انجام دهند. در حقیقت کارمزد دریافتی از مشتری برای شرکت‌های psp است نه برای پرداخت به بانک‌ها. حتی ما (بانک‌ها) هم مقداری کارمزد می‌دهیم به این شرکت‌ها تا کار و خدمات موردنظر را انجام دهند. به‌عبارت‌دیگر، ما (بانک‌ها) خودمان کارمزد بده هستیم و ما کارمزد بگیر نیستیم که بخواهیم بخشی از آن را به‌حساب خزانه دولت واریز کنیم. این مشکلی هست که ان‌شاءالله این بار مجلسی‌ها ببینند تا تدبیر درستی را شاهد باشیم.»

جمشیدی با اشاره به سازوکار اخذ مالیات در اقتصاد اظهار داشت: «مالیات را مگر به درآمد نمی‌گیرند؟ این تراکنش‌هایی که انجام می‌گیرد، یک خدماتی است که ارائه آن هزینه‌بر است. هرچند ممکن است برخی معتقد باشند که این خدمات می‌تواند به طور بالقوه، درآمدی هم داشته باشد، اما تابه‌حال برای بانک‌ها هزینه هم داشته است. به طور مثال، شما مبلغی را کارت به کارت می‌کنید، و رقمی را به‌عنوان کارمزد کسر می‌کند که این مبلغ به‌حساب شرکت‌های psp واریز می‌شود نه جیب بانک. حالا چرا باید مالیات این تراکنش را بانک پرداخت کند؟ یک پولی را دو نفر جابه‌جا کرده‌اند، بابت این خدمت هم یک نفر کارمزد گرفته است، حالا چرا باید بانک مالیات بدهد؟»

او تأکید کرد: «وقتی مالیات بابت تراکنش‌ها باشد و هزینه این تراکنش‌ها، برای استفاده‌کننده بالا برود، راه‌های جایگزینی توسط مردم و طرفین پیدا خواهد شد که این هزینه را کمتر کنند. به‌خصوص برای کسانی که زیادتر تراکنش دارند».

منبع ایبنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.