راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از انتخابات نصر در استان تهران

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران درباره انتخابات دوره ششم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با انتشار گزارش انتخابات دوره ششم هیأت مدیره، مجددا اعلام داشته است که مهلت رأی‌گیری همچنان باقیست و تا ساعت 17 روز شنبه یکم آذر ‌ماه ادامه دارد. متن این گزارش به شرح زیر است:

۱.با اوج گیری بیماری کرونا و دستورات صریح ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری مجامع عمومی و جلسات با حضور بیش از 15 نفر به صورت حضوری ممنوع شده و در همسویی با پروتکل‌های بهداشتی، نشست‌های هیئت مدیره سازمان و کمیسیون‌ها نیز در سال 99 به صورت مجازی برگزار شده است.

۲.دوره سه ساله هیئت مدیره سازمان در پایان پاییز 1399 خاتمه می‌یابد. پیشنهاد تمدید دوره هیئت مدیره و تعویق انتخابات به مدت یک سال که در بسیاری از تشکل‌های صنفی مرسوم شده، با مخالفت هیئت مدیره و شورای مرکزی سازمان روبرو شد و مصمم به یافتن راهکار جایگزینی (منطبق با شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا) برای انجام انتخابات شدیم.

۳.گزینه انتخابات حضوری با صندوق های ماشینی و طولانی کردن ساعات رای‌گیری مورد بررسی قرار گرفت، اما به دلیل برآورد حضور بیش از 1000 نفر و نیز عدم امکان اجاره محل مناسب با توجه به دستورالعمل‌های ستاد مبارزه با کرونا منتفی شد. این روش در برخی نظام‌های استانی با جمعیت کمتر و نرخ پایین‌تر ابتلا به بیماری در حال انجام است.

۴.پس از کارشناسی برای انتخابات الکترونیکی بستر بلاکچین، به دلیل اعتماد و امنیت برگزیده و با تنها دو شرکت صاحب این فناوری برای انتخابات تهران و کشور توافق شد و به تصویب هیئت مدیره و شورای مرکزی سازمان رسید. استفاده از فناوری‌های نو، نیازمند جسارت و پذیرفتن مخاطراتی است که مسئولیت این تحول را پذیرفتیم.

۵.انتخابات در استان البرز در چهارشنبه 21 آبان به صورت نمونه و در تعداد محدودتر با این روش با موفقیت انجام و اولین انتخابات اینترنتی بر بستر بلاکچین در کشور به نام استان البرز ثبت شد. هیئت نظارت نرم‌افزار را در روزهای مختلف آزمود و چندین مانور برگزار شد.

۶.در انتخابات روز پنج شنبه 29 آبان تهران، ساعتی پس از شروع سامانه دچار اختلال شد و دسترسی‌ها قطع یا بسیار کند شد. با دفع حملات سایبری و رفع اشکالات و ایجاد صف، سامانه از ساعت 14:00 مجددا بکار گرفته شد، اما مشکلات به صورت کامل مرتفع نشد.

۷.در این زمان گزینه پذیرش شکست، توقف شمارش آرا و انحلال انتخابات بررسی شد که با مخالفت همه اعضای برگزارکننده، مصمم شدیم با بسیج تمام توان و یاری گرفتن از همکاران دیگرمان مشکلات را برطرف و مسیر را با وجود سختی‌ها و فشارها ادامه دهیم.

۸.در ساعت 17:30 سامانه رای‌گیری به پایداری نسبی رسید و ثبت آرا سرعت گرفت. با توجه به تاخیر پیش آمده، تصمیم به تمدید زمان رای‌ گیری گرفتیم و برای جلب مشارکت بیشتر و استفاده از ساعات اداری روز شنبه، زمان رای‌گیری تا ساعت 17:00 روز شنبه تمدید شد. تا این زمان مشکل حادی گزارش نشده است.

۹.همزمان با تهران در استان‌های گیلان، مازندران، همدان، کرمان و قم انتخابات بر بستر بلاکچین با کمترین مشکل برگزار شده که آمار مشارکت خیره‌ کننده است.ضمن عذرخواهی از اعضای صنف بابت مشکلات پیش آمده، همکاران می‌توانند در زمان باقیمانده نسبت به ثبت رای خود اقدام نمایند. گزارش فنی مسایل پیش آمده در دست تهیه است که روز شنبه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.پیشگام بودن، پذیرفتن تغییر و سنت شکنی نیازمند پرداخت هزینه است و تجربه بدست آمده قطعا راه را برای دیگران هموار خواهد کرد.

محمدباقر اثنی‌عشری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت