راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

امید داریم نوسانات منفی بازار را به حداقل برسانیم

دژپسند گفت: «برخی التهابات به خاطر بعضی اظهار نظرهایی است که در برخی امور بازار سرمایه مداخله‌گرانه صورت گرفته است. این موضوع به نظر من سبب می‌شود سهامداران حقیقی و خرد دچار زیان و خسران شوند. اگر ما مدافع منافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهار نظرهایی که مداخله ایجاد می‌کند به شدت پرهیز کنیم.»

وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرده که تا آخر سال شرکت‌هایی به عنوان عرضه اولیه در بورس عرضه می‌شوند.

به گزارش ایسنا فرهاد دژپسند، اظهار کرد: «نوسان در ذات بازار سرمایه و بازار سهام است. به عبارت دیگر این بازار عمدتاً بر رفتار سهام‌داران و عرضه‌کنندگان سهام باز می‌گردد. دولت با قواعدی که تعریف می‌کند، سعی می‌کند این نوسانات به سمتی برود که تحرکات به بازار قابل رشد تبدیل شود.»

او ادامه داد: «در تمام دوره‌ها بازیگران این عرصه نقش موثری در چارچوب قواعد و مقرراتی که توسط شورای عالی بورس تصویب می‌کند، دارند. اخیراً یکسری مواردی مطرح شد که بر بازار اثر گذاشت. یکی از موارد این بود که مطرح شد نرخ سود بانکی می‌خواهد افزایش پیدا کند. همه فعالان بازار دیدند که رئیس کل بانک مرکزی تکذیبش کرد. بحثی است که نرخ سود بین بانکی مقداری بالا رفته که درست است؛ در حال برنامه‌ریزی هستیم که از این روند جلوگیری کنیم.

دژپسند گفت: «برخی التهابات به خاطر بعضی اظهار نظرهایی است که در برخی امور بازار سرمایه مداخله‌گرانه صورت گرفته است. این موضوع به نظر من سبب می‌شود سهامداران حقیقی و خرد دچار زیان و خسران شوند. اگر ما مدافع منافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهار نظرهایی که مداخله ایجاد می‌کند به شدت پرهیز کنیم.»

او افزود: «برای برخی سهامداران این نگرانی ایجاد شد که این شاخص روندی کاهنده داشته باشد. باید توجه داشته باشیم آنچه که ما را امیدوار می‌کند برنامه‌های ما برای عرضه است.»

او گفت: «سازمان بورس برنامه‌ای دارد که تا پایان سال جاری می‌تواند ۱۰۰ شرکت به صورت عرضه اولیه را عرضه کند. این موضوع بدین معنا است که خوشبختانه استقبال و اقبال خوبی وجود دارد بنابراین کسانی که در بازار سرمایه وارد می‌شوند باید با دقت عمل کنند.»

دژپسند خاطرنشان کرد: «اوراق برای تأمین مالی دولت نیست. بازار سرمایه ظرفیت‌هایی دارد. بازار بدهی جزئی از بازار سرمایه است.»

او گفت: «تصمیم ما این است که تمام واگذاری‌های ما در دولت در بازار بورس صورت بگیرد. این به خاطر نقش و اهمیت بازار بورس و در راستای تببین اهمیت بازار بورس و سرمایه است.»

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: «مطالعه، مشاوره و معامله جمله همیشگی من است که باید در بازار سرمایه سرلوحه کارمان باشد. الان خوشبختانه بازارمان بازارگردان دارد. یکی از ویژگی‌های بازار سرمایه این است که نقدشوندگی‌اش بالا برود. یعنی من به هر دلیلی اراده کردم بفروشم سهمم را با سهولت این کار را بکنم. بنابراین ان شاءالله برنامه داریم این بازار مدرن‌تر شود و امیدواریم بتوانیم نوسانات را به حداقل برسانیم.» او گفت: «هنوز معتقد هستم نوسانات منفی هست که اثر منفی بر بازار می‌گذارد که امیدواریم به حداقل برسد.»

دژپسند گفت: «آنچه که آقای ربیعی در مورد گشایش‌ها برای دسترسی به اموالمان اعلام کردند، کاملاً درست است. برخی از دارایی‌های ما که در برخی کشورها است کارش به نهایت رسیده بود تا ما واردات دارو داشته باشیم، اما متاسفانه مانعی وجود داشت و الان من فکر می‌کنم آن محدودیت به زودی برطرف می‌شود.»

او در مورد بحث استیضاح خود در مجلس نیز گفت: «این موضوع حق نمایندگان مجلس است و ما هم از این فرصت برای تببین عملکرد وزارت‌خانه استفاده می‌کنیم. هنوز کتباً و رسماً به من اعلام نشده، اما به عنوان وزیر اقتصاد حتماً در تعامل با نمایندگان محترم خواهم بود.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.