راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تزریق نقدینگی کم سابقه بانک مرکزی انگلیس به بازارهای مالی

بانک مرکزی انگلیس از اقدامات حمایتی گسترده جدید برای تقویت رشد اقتصادی خبر داد. به گزارش شین هوا، به نقل از ایسنا در شرایطی که شمار مبتلایان و قربانیان در اروپا بار دیگر در حال نزدیک شدن به رکورد ثبت شده تابستان است بانک مرکزی انگلیس از برنامه‌ریزی برای تزریق ۱۵۰ میلیارد پوند نقدینگی به بازارهای مالی این کشور خبر داد. این بسته نقدینگی حمایتی کم سابقه در شرایطی اعلام می‌شود که نرخ بهره نیز در یکی از پایین‌ترین سطوح تاریخی خود قرار دارد و طبق اعلام بانک مرکزی انگلیس این نرخ در محدوده ۰.۱ درصدی فعلی حفظ خواهد شد.

انگلیس در حل حاضر اصلی‌ترین کانون درگیر با کرونا در اروپا و پنجمین کانون اصلی درگیر کرونا در جهان است و اقتصاد این کشور به ویژه حالا که در دوره گذار برگزیت به سر می‌برد کار سختی برای احیا شدن دارد. اندرو بیلی- رییس بانک مرکزی این کشور شرایط اقتصادی انگلیس را فردی تشبیه کرده که با یک دست با کرونا و با دست دیگر با ریسک‌های ناشی از برگزیت می‌جنگد.

بانک مرکزی انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است: « شرایط اقتصادی این کشور دشوارتر از چیزی خواهد بود که پیشتر تصور می‌شد و رسیدن به توافق تجاری با اتحادیه اروپا هم در حوزه رشد اقتصادی و هم در حوزه توازن بخشی بیشتر به تراز تجاری مفید خواهد بود.» این بانک متوسط تورم انگلیس در فصل زمستان را ۰.۵ درصد پیش‌بینی کرده و افزوده است تحقق تورم دو درصدی هدف‌گذاری شده در سال جاری محقق نخواهد شد.

در هشداری مشابه، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای مشابه از تداوم شرایط دشوار اقتصادی کنونی خبر داده و افزوده است: «بازگشت میزان تولیدات ناخالص داخلی اتحادیه اروپا به سطوح پیش از بحران کرونا احتمالاً تا سال ۲۰۲۳ به طول خواهد انجامید.» والدیس دومبروفسکیس- نایب رییس کمیسیون اروپا گفت: «باید توجه داشت که احتمال شروع موج جدید همه گیری کرونا کاملاً جدی است و این ویروس اصلی‌ترین چالش بر سر راه اقتصاد ما در کوتاه مدت خواهد بود.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.