راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش عملکرد سه ماهه سوم غول‌های فناوری اعلام شد / چشم‌انداز مبهم با وجود افزایش درآمد

با وجود افزایش درامد ۵ شرکت اپل، آلفابت، فیس بوک، آمازون و توئیتر در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ میلادی، اما چشم انداز فعالیت آنها در آینده مبهم است.

روز گذشته ۵ شرکت بزرگ فناوری گزارشی از رشد قدرتمند درامدها و آینده مبهم خود را ارائه کردند. این در حالی است که آنها سعی دارند با رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان مقابله کنند.


اپل


در پایان سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی، فروش آخرین مدل آیفون مانند سال‌های گذشته رشد نکرد. با این وجود درآمد اپل در بازه جولای سپتامبر اندکی رشد کرد اما سودآوری شرکت کاهش یافته است. مشکلات تولید از تعطیلی کارخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تا تأخیر در رونمایی از آیفون ۱۲ دلیل این امر هستند.

البته تحلیلگران معتقدند در بازه اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۰ میلادی درآمد شرکت رشد می‌کند. درآمد اپل از ۶۳.۶ میلیارد دلار در سه ماهه دوم به ۶۴.۷ میلیارد دلار اعلام شده است که بالاتر از تخمین ۶۳.۶ میلیارد دلار کارشناسان است. اما سودآوری آن در سه ماهه سوم سال با ۷ درصد کاهش نسبت به همین بازه در سال گذشته، ۱۲.۷ میلیارد دلار اعلام شده است. با این وجود نگرانی‌های کارشناسان از عدم قطعیت در آینده و احتمال کاهش فروش آیفون در چین، سبب شد ارزش سهام اپل در بورس ۵ درصد کاهش یابد.

این در حالی است که اپل بدون کسب اجازه شرکت ویرنت ایکس از فناوری وی‌ پی‌ ان آن در سیستم عامل آی او اس برای پیکربندی گوشی‌های ساخت خود به منظور اتصال یا قطع شدن خودکار در زمان اتصال به شبکه‌های وی پی ان بهره گرفته بود، به علت نقض حق ثبت اختراع به پرداخت ۵۰۳ میلیون دلار غرامت به شرکت مذکور محکوم شده است.


 آلفابت


شرکت مادر گوگل طی تابستان رشد اقتصادی قدرتمندی را تجربه کرده است. درآمد این شرکت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۱۴ درصد نسبت به همین بازه از سال گذشته رشد کرد و به ۴۶.۲ میلیارد دلار رسید. سودآوری آلفابت نیز با رشد ۵۹ درصدی، ۱۱.۲ میلیارد دلار اعلام شده است. هر دو این آمار بسیار بالاتر از تخمین های کارشناسان بوده اند. انتشار آمار امیدوارکننده سبب شد، ارزش سهام آلفابت در بورس بیش از ۷ درصد رشد کند.

گوگل اعلام کرده است: « در بقیه سال ۲۰۲۰ میلادی فرایند استخدام نیروی انسانی را کندتر می‌کند تا بتواند بخشی از سرمایه‌گذاری‌های خود را تجمیع کند.»


 فیس بوک


هرچند سودآوری و درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماهه سوم سال افزایش یافته اما چشم‌انداز این شرکت در سال ۲۰۲۱ میلادی با عدم قطعیت زیادی روبه‌رو است.

 طبق آمار موجود در بازه جولای تا سپتامبر (سه ماهه سوم ۲۰۲۰) درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته در همین بازه ۲۲ درصد رشد کرد و به ۲۱.۲۲ میلیارد دلار رسید که بسیار بالاتر از تخمین ۱۹.۸ میلیارد دلاری کارشناسان است. سودآوری شرکت در این بازه ۷.۸۵ میلیارد دلار اعلام شده که ۲۹ درصد نسبت به آمار سال گذشته رشد داشته است. ارزش سهام فیس‌بوک پس از انتشار این اخبار حدود نیم درصد کاهش یافت.


آمازون


این خرده فروشی آنلاین همچنان از روند خرید اینترنتی طی همه گیری ویروس کرونا سود می‌برد. آمازون اعلام کرد: «عایدی خالص شرکت در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ میلادی به ۶.۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۳ برابر شده است. درآمد آمازون نیز با ۳۷ درصد رشد به ۹۶.۱ میلیارد دلار رسیده که بالاتر از تخمین کارشناسان است.»

همچنین مدیر عملیاتی آمازون در جلسه با تحلیل‌گران گفت: «در سه ماهه چهارم به دلیل تعطیلات و الگوهای جوی متغیر، ابهاماتی در بر دارد و تاکنون از نظر درآمد، بزرگ‌ترین بخش سال برای آمازون بوده است و انتظار می‌رود فروش آمازون در سه ماهه چهارم امسال از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رود،اما به دلیل انتخابات آمریکا که هفته جاری برگزار می‌شود و معلوم نیست کنترل کاخ سفید و سنا به دست چه کسانی می افتد پایان سال ۲۰۲۰ غیرقابل پیش‌بینی است.»

طبق پیش‌بینی این شرکت میزان فروش در پلتفرمش از ۱۱۲ به ۱۲۱ میلیارد دلار برسد که حدود ۲۸ تا ۲۹ درصد بالاتر از میزان فروش در سال گذشته میلادی است.

اما پس از اعلام این خبر ارزش سهام آمازون حدود ۲ درصد کاهش یافت که به گفته کارشناسان دلیل احتمالی آن پیش‌بینی کاهش عایدی عملیاتی شرکت است.


 توئیتر


درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ میلادی بسیار قدرتمندتر از تصورات کارشناسان بود که دلیل آن رشد تقاضا برای تبلیغات اعلام شده است. سودآوری این شرکت در بازه جولای تا سپتامبر ۲۸.۶۶ میلیون دلار اعلام شده که ۲۲ درصد کمتر از شاخص مذکور در همین بازه از سال گذشته میلادی است. دلیل این امر افزایش هزینه‌های مربوط به کووید ۱۹ اعلام شده است.

اما درآمد توئیتر در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۹۳۶.۲ میلیون دلار رسید که ۱۴ درصد نسبت به شاخص ۸۲۳.۷ میلیون دلاری آن در سال گذشته بیشتر است. ارزش سهام این شبکه اجتماعی نیز پس از انتشار آمار ۱۱.۶ درصد کاهش یافت.

منبع مهر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.