راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هم‌زمان با توسعه شبکه ۵G، مطالعه ۶G در دستور کار ایرانسل است

ایرانسل در مراسم «رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران»، دو تفاهم‌نامه برای توسعه پزشکی از راه دور و حمل‌ونقل هوشمند بر بستر شبکه نسل پنجم تلفن همراه، امضا کرد. مدیرعامل ایرانسل در این مراسم، از آغاز اجرایی شدن فاز دوم راه‌اندازی سایت‌های ۵G  ایرانسل، خبر داد.

دکتر بیژن عباسی‌آرند که در «مراسم رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران» سخن می‌گفت، به تهیه مقدمات راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم ایرانسل از یک سال و نیم قبل و هم‌زمان با روندهای جهانی اشاره کرد و «تخصیص فرکانس»، «همکاری همه اپراتورها» و «بومی‌سازی تجهیزات» را سه نکته مهم در مسیر توسعه ۵G در ایران دانست.

در این مراسم که صبح روز یکشنبه، ۶ مهرماه ۱۳۹۹، در سالن همایش‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از معاونان و مدیران این وزارتخانه، ازجمله مهندس حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و دکتر سیدستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، همچنین دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران، مهندس منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، دکتر غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول و شماری از فعالان تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد، ایرانسل دو تفاهم‌نامه برای توسعه پزشکی از راه دور و حمل‌ونقل هوشمند بر بستر شبکه نسل پنجم تلفن همراه، امضا کرد.

نخستین تفاهم‌نامه، بین ایرانسل با معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه شهید بهشتی در زمینه پیاده‌سازی خدمات مشاوره جراحی از راه دور (telemedicine) با استفاده از قابلیت‌های ۵G و دومین تفاهم‌نامه نیز بین ایرانسل با ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان منطقه آزاد کیش، در زمینه طراحی و ایجاد پایلوت حمل‌ونقل هوشمند شهری، مبتنی بر شبکه‌های ارتباطات سلولی نسل جدید، در چارچوب شبکه ملی اطلاعات امضا شد.

دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، در این مراسم با اشاره به سابقه توسعه شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در ایران، نقش اپراتورها در این زمینه را بی‌بدیل و ارزنده برشمرد و استفاده از این تجربه را در ترسیم نقشه راه توسعه ۵G ضروری دانست.

او با اشاره به اینکه ایرانسل، از بیش از یک سال و نیم پیش، با رصد توسعه این فناوری در دنیا، آمادگی اولیه را در پیش گرفته و با تدارک یک برنامه عملیاتی برای تهیه مقدمات ورود به این نسل از فناوری، فاز نخست ارائه خدمات ۵G را راه‌اندازی کرده است، از همکاری و هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه و نیز از مجموعه کارکنان ایرانسل برای اجرای این پروژه سنگین، تشکر کرد و با تشریح برنامه‌های اولین و بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران برای توسعه ۵G، از آغاز اجرایی شدن فاز دوم راه‌اندازی سایت‌های نسل پنجم ایرانسل، خبر داد.

مدیرعامل ایرانسل همچنین با تأکید بر لزوم پیش‌بینی و تصویب الزامات فنی و حقوقی توسعه ۵G، سه نکته «تخصیص فرکانس»، «همکاری همه اپراتورها» و «بومی‌سازی تجهیزات» را در مسیر توسعه این فناوری در ایران، مهم برشمرد و با اشاره به اینکه فرکانس، مهم‌ترین سرمایه و زیرساخت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است، بر لزوم تعیین تکلیف تخصیص فرکانس به اپراتورها برای توسعه خدمات جدید، تأکید کرد.

عباسی‌آرند، همچنین با توجه به حجم سنگین سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه فناوری جدید و شرایط اقتصادی موجود و ناپایداری نرخ ارز، همکاری همه اپراتورها در این زمینه را برای پرهیز از ایجاد هزینه‌های اضافی، لازم و مهم دانست.

مدیرعامل ایرانسل به روند آغاز شده در کشور برای بومی‌سازی تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و با اشاره به اقدامات ایرانسل در این زمینه، ازجمله تولید مودم‌های نسل جدید، بر تلاش برای قطع وابستگی به پیمانکاران خارجی با کمک دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، تأکید کرد.

او همچنین از توسعه مرکز نوآوری ایرانسل خبر داد و با اشاره به ورود شرکت‌های بزرگ و محققان دنیا به مباحث مربوط به نسل ششم تلفن همراه یا ۶G، از دانشگاه‌های ایرانی خواست تا با هدایت دانشجویان به سمت پژوهش در این زمینه، از این فرصت استفاده کنند. ایرانسل تلاش می‌کند همچون گذشته، با پیشتازی در ارائه ۶G، به وظیفه خود برای ارائه سریع آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا به مردم ایران، عمل کند.

وزیر ارتباطات: «فاز دوم ۵G ایرانسل در عباس‌آباد و دانشگاه تربیت مدرس راه‌اندازی می‌شود.»

در این مراسم همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تدوین برنامه «ایران هوشمند» توسط این وزارتخانه با همکاری دانشگاه تهران و بررسی آن در شورای عالی فضای مجازی، دستیابی به سهم صادرات غیرنفتی از طریق اقتصاد دیجیتال را نیازمند حرکت همگام همه بخش‌ها دانست و تأکید کرد که در این صورت، «در عصر آینده دنیا، ما سهمی غیرنفتی خواهیم داشت و سهمی که روزی با فرش و پسته داشتیم، با اقتصاد دیجیتال به دست می‌آید.»

آذری جهرمی با اشاره به مقاومت ۱۲ ساله در برابر ورود نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه به ایران و از دست رفتن فرصت پیشرفت کشور، تفاهم‌نامه‌های منعقد شده در این مراسم، ازجمله تفاهم‌نامه اجرای پایلوت طرح حمل‌ونقل هوشمند شهریِ کشور در جزیره کیش با همکاری ایرانسل و یا تفاهم‌نامه پزشکی هوشمند با همکاری هر دو اپراتور را در راستای تلاش برای پیش‌بینی نیاز آینده کشور ارزیابی کرد.

او همچنین با بیان اینکه «امروز ۵G ایرانسل، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساختمان مرکزی شرکت ایرانسل و مناطق اطراف این دو ساختمان، در حال خدمات‌دهی است و به زودی در منطقه عمومی عباس‌آباد تهران و دانشگاه تربیت مدرس نیز راه‌اندازی می‌شود»، ابراز امیدواری کرد با اشاره به وعده مدیرعامل همراه اول، به زودی شاهد راه‌اندازی سایت‌های نسل پنجم آن‌ها هم باشیم.

آذری جهرمی، همچنین بر لزوم سرمایه‌گذاری دولت در کنار اپراتورها در زمینه توسعه ۵G تأکید کرد و خبر داد که تا پایان سال، خدمات نسل پنجم خانگی قابل دسترسی خواهد بود.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به رشد شدید مصرف دیتا به‌خصوص در حوزه آموزش آنلاین گفت: «همان‌طور که همراه اول از آموزش‌وپرورش پشتیبانی می‌کند، ایرانسل و مخابرات نیز در کنار بخش آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور قرار گرفته و از نظر پهنای باند و زیرساخت لازم، از این بخش پشتیبانی می‌کنند.»

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات نیز در این مراسم، با انتقاد از برخی اظهارنظرها درباره لوکس بودن فناوری ۵G، ارائه خدمات نسل پنجم تلفن همراه را موجب برقراری عدالت در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات دانست و افزود: «ما دنبال بسط خدمات عادلانه بین تمامی مناطق کشور هستیم.»

او تأکید کرد: «با وجود گسترش و رواج آموزش آنلاین در کشور، هنوز محتوای آموزشی از کیفیت مطلوب برخوردار نیست.»

دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران نیز طی سخنانی، از مجموعه وزارت ارتباطات برای فعالیت‌های انجام شده در مقابله با کرونا تشکر کرد و با اشاره به توسعه پزشکی از راه دور در جهان، زیرساخت‌ها و بستر ارتباطی مناسب را مهم‌ترین بستر استراتژیک لازم برای این موضوع دانست و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده را برطرف‌کننده این نیاز عنوان کرد.

دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز بر لزوم همکاری بیشتر دولت، بخش خصوصی و دانشگاه‌ها برای پرداختن به معضلات موجود در کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد که دوشادوش مجموعه وزارت ارتباطات، دانشگاه‌ها بتوانند رسالت اصلی خود را در حل مسائل اساسی کشور ایفا کنند.

پیش از این، در اولین روز مردادماه سال جاری، نخستین سایت ۵G ایران، توسط ایرانسل در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه‌اندازی و به‌وسیله رئیس‌جمهور، رونمایی شده بود. همچنین، ۷ مردادماه سال جاری، با حضور خبرنگاران، هم‌زمان با افتتاح دومین سایت ۵G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل، رکورد سرعت بیش از ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه، به ثبت رسید.

ایرانسل، اولین و بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران، به عنوان اپراتور پیشگام در ارائه تکنولوژی‌های روز جهانی به مردم کشور، در شهریورماه ۱۳۹۶، نخستین آزمایش شبکه ۵G در ایران را انجام داده و نمونه‌ای از شبکه کامل (End to End) نسل پنج، شامل هسته شبکه و رادیو را در حضور مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آزمایش کرده بود.

منبع ایرانسل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.