راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

عملکرد بانک‌ها از سال ۸۴ تا ۹۱؛ آنچه آمارها می‌گویند

در راستای گسترش استفاده از ابزارهای الکترونیک بانکی در فاصله سال‌های ۸۴ تا آذر سال ۹۱ بیش از ۱۷۰ میلیون کارت بانکی صادر و حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار پایانه فروشگاهی نصب شد.

به گزارش مهر، بررسی وضعیت عملکرد نظام بانکی کشور در دولت‌های نهم و دهم در بخش نسبت مانده تسهیلات به سپرده‌های بانکی (پس از کسر سپرده قانونی) نشان می‌دهد نظام بانکی کشور طی سال‌های ۸۴ تا مهرماه ۹۱ معادل ۱۱۱ درصد تسهیلات پرداخت کرده است که حاکی از دامنه عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات در کشور است. مسئولان بانک مرکزی این رقم را بیش از توان بانک‌ها دانسته و بر این اساس عملکرد نظام بانکی را مثبت ارزیابی می‌کنند.

 

تعداد کارت‌های بانکی، دستگاه‌های خودپرداز و دستگاه‌های پایانه فروش تا سال ۹۱

در عین حال تعداد کارت‌های صادره نظام بانکی کشور در راستای بکارگیری ابزارهای بانکداری الکترونیک از ۱۱ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۱۹۸ کارت در پایان سال ۸۴ به ۷۳ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۸۶ کارت در پایان سال ۸۸ رسیده که رشدی ۵۲۱ درصدی را نشان می دهد. همچنین این تعداد کارت در پایان مهر ماه سال ۹۱ به ۱۷۰ میلیون و ۹۴ هزار و ۲۴۱ کارت رسیده است که رشدی ۱۳۱ درصد داشته است.

تعداد دستگاه‌های خودپرداز از ۴ هزار و ۳۴۳ دستگاه در پایان سال ۸۴ به ۱۵ هزار و ۸۹ دستگاه در پایان سال ۸۸ رسید است که رشد ۲۴۷ درصد داشته و در عین حال این تعداد دستگاه در پایان مهر ماه سال ۹۱ به ۲۴ هزار و ۴۸۱ دستگاه بالغ شد که رشد ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین تعداد دستگاه‌های پایانه فروش از ۱۳ هزار و ۸۱۴ دستگاه در پایان سال ۸۴ با رشدی ۵.۳۸۰ درصدی به ۷۵۷ هزار و ۴۸ دستگاه در پایان سال ۸۸ رسید. این تعداد دستگاه در پایان مهر ماه سال ۹۱ به یک میلیون و ۷۹۶ هزار و ۴۹۰ دستگاه رشد که رشد ۱۳۷ درصد را نشان می‌دهد.

 

وضعیت اهدای تسهیلات از سال ۸۴ تا ۹۱

از سویی بر اساس خلاصه دفتر کل بانک‌ها تسهیلات اعطایی بانک‌ها طی سال‌های ۸۴ تا مهرماه سال ۹۱ هر ساله به طور میانگین ۲۳ درصد رشد داشته که این شاخص در سال ۸۹ بیشترین رشد را داشته است. همچنین سهم تسهیلات اعطایی بانک‌ها در بخش تولید طی سال‌های ۸۴ تا مهر ماه ۹۱ به طور میانگین ۷۰ درصد از کل تسهیلات را تشکیل داده است.

تسهیلات اعطایی در بخش صنعت و معدن طی سال های ۸۴ الی مهر ماه ۹۱ بطور میانگین ۲۳ درصد رشد و در بخش مسکن و ساختمان طی همین سال ها به طور میانگین ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

منبع: مهر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.