راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چگونه ۶۰ درصد سهام عدالت را بفروشیم؟ / مردم کماکان در انتظار واریز مبلغ فروش ۳۰ درصد اول

با توجه به آخرین عملکرد بازار سرمایه، ارزش سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی به ۱۸ میلیون تومان، ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۹.۵ میلیون تومان و یک میلیون تومانی به ۳۹ میلیون تومان رسیده است

طبق وعده رئیس جمهور فروش ۳۰ درصد دوم سهام عدالت از عید غدیر آغاز شده و سهامداران می‌توانند ۶۰ درصد سهام خود را از طریق بانک‌ها یا کارگزاری‌ها بفروشند. به‌نظر می‌رسد پرونده آزادسازی سهام عدالت تا پایان سال بسته می‌شود، چراکه طبق گفته رئیس جمهور مابقی سهام عدالت نیز قرار است ۲۲ بهمن‌ماه آزاد شود.

مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند و تاکنون اقدام به فروش سهام خود نکرده‌اند، می‌توانند برای فروش ۶۰ درصد سهام خود اقدام کنند. افرادی هم که پیش از این ۳۰ درصد سهام خود را فروخته بودند، می‌توانند نسبت به فروش ۳۰ درصد دیگر سهام خود اقدام کنند. هرچند سهامداران برای فروش سهام خود محدودیت زمانی ندارند و اگر امسال هم اقدام به فروش سهام خود نکنند، حق فروش از آنها سلب نخواهد شد.


چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟


از آنجایی که امکان تغییر کارگزار ناظر سهام عدالت وجود ندارد، کسانی که پیش از این برای فروش ۳۰ درصد اول سهام عدالت اقدام کرده بودند، برای فروش ۳۰ درصد دوم باید به سراغ همان کارگزار قبلی بروند. برای اطلاع از کارگزار ناظر سهام عدالت می‌توان با شماره ۱۵۶۹ تماس گرفت و داخلی ۱ را وارد کرد. بعد از ثبت کد ملی، تلفن گویا نام کارگزاری که فرد می‌تواند ۳۰ درصد دوم سهام عدالت خود را در بورس بفروشد، می‌گوید. کارگزاری‌ها برای فروش سهام عدالت در سایت خود سامانه سهام عدالت راه‌اندازی کرده‌اند که افراد از طریق آن می‌توانند سهام عدالت خود را بفروشند.

البته طبق گفته سید محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار در این مرحله نیز مانند مرحله قبل افراد می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها سهام عدالت خود را برای فروش ثبت کنند، اما بانک‌ها از درگاه کارگزاری خود اقدام به فروش می‌کنند. برای مراجعه به بانک‌ها هم محدودیت زمانی وجود ندارد.


۶۰ درصد سهام عدالت چقدر می‌شود؟


ارزش برگه‌های سهام عدالت نسبت به آغاز فروش بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است. با توجه به آخرین عملکرد بازار سرمایه در هفته گذشته، ارزش سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی به ۱۸ میلیون تومان رسیده که ۶۰ درصد آن معادل ۱۰ میلیون تومان و ۸۰۰ هزار تومان است. ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۹.۵ میلیون تومان رسیده که ۶۰ درصد آن معادل ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود.

افرادی هم که ارزش سبد سهام عدالت آنها یک میلیون تومان بوده، ارزش سهام آنها به ۳۹ میلیون تومان رسیده و احتمالاً در آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت با فروش ۶۰ درصد سهام خود، می‌توانند منتظر واریز حداقل ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان باشند.


شرایط فروش سهام عدالت برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند


شرایط فروش سهام عدالت برای کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند این است که آنها به جای اینکه سهامدار تک تک شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت باشند، صرفاً سهامدار شرکت‌های استانی خواهند بود.

این شرکت‌های استانی باید به بورس وارد شوند تا مشمولان بتوانند تا ۶۰ درصد سهام خود را بفروشند. طبق گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، ۱۰۰ درصد از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بازار سرمایه خواهد شد که ۶۰ درصد آن در روز بعد از عید غدیر قابلیت معامله را پیدا خواهند کرد. حالا با فرا رسیدن این روز شاهد هستیم که تنها یک شرکت استانی، خراسان جنوبی با نماد «وسخراج» امکان معامله در بورس را پیدا کرده است.

البته کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند تغییر وضعیت دهند. مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری در اینباره گفته است: «کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامشان را نفروخته‌اند اما اکنون به فروش آن نیاز دارند می‌توانند در سامانه {سهام عدالت} تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.»


سازوکار دریافت کارت اعتباری سهام عدالت


آنهایی که سهام عدالت خود را تاکنون نگه داشته‌اند، می‌توانند از بانک‌ها کارت خرید اعتباری بگیرند. به گفته حسین سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس، با موافقت دولت و بانک مرکزی کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت تعلق می‌گیرد و آنها مجبور به فروش زودهنگام سهام عدالت خود نیستند.

بانک‌ها توافق کرده‌اند که حداقل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت آزاد شده را به عنوان وثیقه بپذیرند و تسهیلات بدهند. زمان بازپرداخت نیز به صورت سه ساله با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار یعنی ۱۸ درصد است. هرچند محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی اعلام کرده که فلسفه کارت اعتباری این است که در ابتدا وام تلقی نشود؛ فرد از اولین تراکنش یک ماه فرصت دارد تسویه کند. اگر تسویه کرد یک ریال هم به بانک به‌عنوان بهره نیاز نیست بدهد و بلافاصله از ماه بعد دوباره می‌تواند این کار را انجام دهد. اما اگر این زمان گذشت و تسویه نکرد این مبلغ تبدیل به وام شده و دیگر باید بهره ۱۸ درصدی پرداخت شود.

دریافت این کارت نیاز به ضامن ندارد و همان سهام عدالت نقش ضمانت را ایفا خواهد کرد. تا اینجای کار بانک ملی برای این طرح پیشقدم شده و اعلام کرده دارندگان سهام عدالت نزد بانک ملی ایران می‌توانند تا سقف پنج میلیون تومان در ازای توثیق سهام خود کارت اعتباری دیجیتالی دریافت و از چهار هزار فروشگاه زنجیره‌ای خرید کنند.

برای دریافت این کارت نیاز به مراجعه حضوری نیست و کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود. طبق گفته عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد بانک ملت هم این اقدام را انجام داده و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. بانک صادرات، سپه و تجارت هم در حال آماده کردن زیرساخت‌ها هستند تا مردم برای دریافت این وام، نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک نداشته باشند.


تجربه ناخوشایند فروش مرحله اول سهام عدالت


معاون وزیر اقتصاد درباره وضعیت فروش سهام کسانی که درخواست فروش سهام عدالت خود را ثبت کرده‌اند، گفته است: «بر اساس آخرین آمار، ۹۶ درصد از کسانی که فروش سهام عدالت خود را ثبت کرده‌اند، وجوه را دریافت کرده‌اند و تنها ۴ درصد در شرایط تجمیع و فروش سهام عدالت قرار دارند، وگرنه بانک‌ها و کارگزاری‌ها ۹۶ درصد سهام فروخته شده را پرداخت کرده‌اند.»

اما باتوجه به نظرهایی که درباره فروش سهام عدالت دریافت می‌کنیم، می‌توان گفت فروش مرحله اول سهام عدالت با تجربه خوبی روبه‌رو نبوده است. برخی از افرادی که ۳۰ درصد از سهام خود را فروخته‌اند، پس از دو ماه هنوز کل مبلغ خود را دریافت نکرده یا اصلاً پولی به حسابشان واریز نشده است.

وزیر اقتصاد نیز در واکنش به انتقادات مردمی نسبت به عدم واریز پول فروش سهام عدالت توسط برخی بانک‌ها اعلام کرده که هیچ بانکی اجازه ندارد، کمتر از ارزش بازار بورس، سهام عدالت را خریداری کند. با این حال باید دید مشکلات فروش سهام عدالت برای دومین مرحله سهام عدالت تا سقف ۶۰ درصد دوباره تکرار خواهد شد یا کارگزاری‌ها و بانک‌ها بهتر از قبل عمل خواهند کرد؟

23 نظرات
 1. ابتین می‌گوید

  والا من از اول تا الان ۴۸ هزار تومن فقط دریافت کردم دیگه بقیشو نمیفروشم.

 2. مصطفی می‌گوید

  باسلام بنده یک کارگرهستم با درامد خیلی کم که ۸۰درصدحقوقم رو بابت اجاره خونه پرداخت میکنم.سهام ۴۵۰تومنی دارم که ۱ماهه درخواست فروش دادم ولی فقط دوتاواریزی داشتم دیگه قطعش کردن توروخدایکی این مشکل روحل کنه به خداگرفتاریم به این پول تواین وضعیت خیلی نیازداریم توروخداکارگزاری فارابی رو پیگیری کنیدمشکل واریزماروحل کنه

  1. وفا احمدی می‌گوید

   من ۶۰ درصد سهام فروختم و۷۰۰۰۰۰۰تقریبا دستم گرفته یعنی ۶۰در صد چه قد میشه وفا احمدی هستم

 3. ناشناس می‌گوید

  ۱۳خرداد ۳۰درصد فروختم همش ۱۷۰تومن ریختن به حسابم بانک کشاورزی خواهش می کنم گرفتاریم

 4. ناشناس می‌گوید

  سهام یک میلیون تومنی بعد فروش ۳۰ دصد اول مبلغش میشه ۳۵۰ هزار تومان بعد ۲ ماه واریز کردن که بانک صادرات و کار گزاری مفید منت سر ما گذاشتن این مبلغ هنگفتو به حسابمون ریختن ۰۰بقیه پول کجاست پول خودمون و دارین صدقه میدین بهمون وجدان و شرف هم چیز خوبیه

 5. ناشناس می‌گوید

  سلام من الان نزدیک به ۳ماه است که سهام عدالت خود را فروخته ام بانک تجارت و قرار بود که بعد از ۲رور پول ۳۰درصد واریز بشه ولی الان نزدیک به ۳ماه است که هنوز آز واریزی ۳۰درصد اولیه خبری نیست حالا میگین که ۶۰دصد رو بفروشیم یعنی ۳۰درصد اولی هنوز واریز نشده ۳۰درصد دوم رو هم بدیم از شما مسعولین عزیز و زحمت کش خواهشمندم که این موضوع را پیگیری کنید بخدا من از بی پولی و گرفتاری و شرمندگی خانواده فروختم ولی هنوز هم خبری نیست اگر واریز میشه کی لطفاً پیگیری کنید ممنون از لطف شما بزرگواران

 6. ناشناس می‌گوید

  وزیر اقتصاد دان چرا دروغ میگی منطقه کوهچنار فارس هزاران نفر مثل من توی بانک ملت وفلان بانک فروختن وقطره چکونی ۵۰۰ هزار توی ۸ مرحله وفلان واریزی داشتن ازاین درگذر اکثرا مثل من توی خرداد ماه فروختن “””””نگو نگو نگو ۹۶ درصد رو داده ایم

 7. اکبر رحیم زاده می‌گوید

  با سلام خسته نباشید انشالله که فروش سی درصد اول رو فروختیم پولش رو تیکه تیکه دادن که تا الان شود ۲۵۰۰ خرداد ۲۰ تا از الان مرداد ۲۲ هست فقط ۲۵۰۰ واریز شود کی بقیه پول رو واریز میکنید ولله سامانه سعد همه چی رو تو سایت خودش اعلام میکنه چقدر سهام فروش رفته بعد ۱۰ روز هم پولش رو واریز کرد بانک ملت نه اعلام میکنه که چند فروخته نه بقیه پول رو واریز میکنه بنظر شما که پیام من میخونی اگر کسی احتیاج نداشت نمی فروخت حالا شما هی امروز فردا بکنید

 8. خرید زعفران می‌گوید

  من زدم نشد که 🙁

 9. فروشنده سهام عدالت می‌گوید

  تا امروز که هیچ امکانی برای فروش روش عچغیر مستقیم وجود ندارد

 10. ناشناس می‌گوید

  سلام الان حدود دو ماه گذشته بانک صادرات ۳۵۰ هزار تومان به حسابم واریز کرده .اگه قانونی باشه باید سود روز هایی که پول ما دستشون هستش رو با سودش بدن .اگه از همین بانک وام بگیری تا ریال آخر دیرکرد قسط وام رو از حلقوم آدم بیرون میارن . خدا جوابشون رو بده این رسم زور گوی به مردم ضعیف نیست با این شرایت ویروسی و بیکاری

 11. دستخغیب می‌گوید

  والله خدا برا بانکها نسازه برا پرداخت کردن پول سهام از خدا بی خبرها مردم از سر بدبختی سهام میفروشن بعد شما خرد خرد مثل اینکه پول به گدا میدن پول مردم بدبخت رو میدین

 12. Moslem می‌گوید

  سلام ۳۰درصد اول سهامم ازطریق باتک ملی فروختم حدوده دو ماهه هیچ برام نفرستادن

 13. مریم می‌گوید

  این چه دولتی است که به داد ما نمی رسد یک ماه است که ۶۰درصد از سهامم را فروختم به کارگزاری مفید پنج روز پیش دوازده هزار تومان ریختن چرا کسی جواب ما را نمیده با سه تا بچه خداییش سخته شوهرم بیکار با این اوضاع تو رو به امام حسین یکی جواب مارا بده

 14. راجو می‌گوید

  سلام یه چیزی مینویسم امیدوارم تایید بشه و شما ناظرین سایت یا هر عزیز دیگه ای که اینو میخونه راهنمایی ام کنه از ۱۸ قرار شد ۳۰ درصد دوم فروشش آغاز بشه و اون موقع بورس هم نزدیکای ۲۰۰۰ بود چرا انجام نشده هر وقت میرم به کارگزاری بانک میزنه سهامدار قبلا نست به ثبت فروش اقدام کرده است چرا هیچکس پاسخگو نیست به بانک میگم میگن ابلاغیه نیومده هی مینویسین ارزش روز سهام عدالت آنقدر شده به چه درد من میخورد زمانی که نمیتونم بفروشم هر روز خبرا رو نگاه میکنم منتظرم که سر تیترش نوشته باشه فروش ۳۰ درصد دوم آغاز شد آیا این درسته بچه بازی که نیست تا کی باید منتظر بمونیم مدیر سایت اگ دوست دار ما مردمی نظر منو تایید کن ۳۰ درصد اولم رو فروختم پولشم گرفتم دستشون درد نکنه اما برای این ۳۰ درصد دوم چقدر باید منتظر بمونم چرا ما رو اذیت میکنن خواهشا یک به من جواب بده این چیزی نیست که با بهانه های شماره شبا وفروش نرفتن ۳۰ درصد اول آپدیت نبودن سامانه و هرچی بهانه دیگه بخوایم ازش بگذریم توی اخبار تلویزیون گفته شد از ۱۸ به بعد کو یعنی تلویزیون دروغ گفته اینو چندین سایت میذارم هر سایتی تاییدش کرد سایت مردمی است و دمش گرم

 15. ناشناس می‌گوید

  سلام فقط اینو میدونم هرکسی که اینو طراحی کرده و همه دردشون رو می نویسن مطمعن باشید اگه میتونست کاری کنه نمیومد به حرفای ما گوش کنه اونم الان نشسته بود با بقیه مسئولین

 16. ندای ایران می‌گوید

  درود به همگی من ۶خرداد ۳۰درصدم فروختم صداد بانک ملی درگاه بانک ملی از کروم وارد بشید یا ایوا رو نصب کنید یا کافی نت خودم از کافی نت انتخاب کردم و کارگزاری اگاه واز کارگزاری بانک ملی بهم گفتن ۵۰۰۰۰۰۰پنج میلیون واریز میکنن اما یکجا واریز نکردن ریز ریز ریختن بعد از دقیقا دوماه برام به نام پرداخت کننده :سایر ۳۰۰۰۰۰۰سه میلیون تومن واریز شد از هشت هزار پونصد تومن تا ۹۰۰هزارتومن قرار بود هنوز ۲۰۰۰۰۰۰میلیون تومن مونده واریز کردن که امیدوارم یکجا واریز کنن دقیقا مثل گوشت قربونی تیکه تیکه واریز شد به کارگزاری معتبر بسپرید باتشکر

 17. یاسر می‌گوید

  سلام من شصد درصد سهام عدالت رو طبق گفته دولت با زحمت فروختم ولی الان بعده یکماه مبلغ کمی رو پرداخت کردن پس بقیه مبلغ چه موقه واریز میشه خواهش میکنم رسیدگی کنید

 18. فریدون بهادرنیا می‌گوید

  سلام من فریدون بهادرنیابه شماره ملی۰۳۲۳۰۵۴۴۶۳ از دوماه گذشته سهامم رابطورکلی۶۰درصدبرای فروش به کارگذاری محترم اگاه سپردم ثبت نمودم خواستم خدمت کارگذاران عزیزاگاه عرض کنم که اختیار۶۰درصدسهامم برای فروش به عهده شماعزیزان است ازشمامقام محترم عزیزتقاضای عاجزانه وعاجلانه دارم درصورت امکان سهامم رایه جابصورت۶۰درصدبفروشیدپول رابرایم باعرض پوزش سریع ترواریزکنیدنیازشدیددارم ممنونم از محبت وتوجه عنایت شماعزیزان،،بی صبرانه چشم براه و منتظره لطفتان هستم خداخیرتان دهدبازتشکرمیکنم

 19. حسن الهیاری می‌گوید

  پس کی میفروشندپولمان را بدن خودتان روی گندم نشستیم مایحتاج یک بسته نان شدیم خداراخوش نمیاد

 20. ناشناس می‌گوید

  سلام من به کارگزاری رفتم و ۳۰ درصد رو فروختم وبرام خیلی زو حدود ۶ میلیون واریز کردن البته کم کم

 21. ثریا می‌گوید

  سلام من چرا هرچی تماس میگیریم میگه کارگزار ناظر ندارم ینی چی اخه

 22. ناشناس می‌گوید

  سلام من فروش در سجام کردم دوهفتیی ست فروخته نشده چکار کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.