راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه تامین مالی کرده است

قالیباف اصل: «برای تمام نیازها و خواسته‌ها در حوزه تأمین مالی ابزاری در بازار سرمایه وجود دارد تا در اختیار بنگاه‌ها، سهامداران یا هلدینگ ها قرار گیرد.»

دیروز ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی به‌طور آنلاین با حضور حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این انجمن تشکیل شد.

قالیباف در این مجمع با بیان اینکه انجمن مالی اسلامی ایران اقداماتی فراتر از یک انجمن علمی انجام داده، به تنوع ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: «بر اساس نیازهای مالی بنگاه‌های دولت، بازار سرمایه راه حل‌های مختلفی دارد. این موضوع از موفقیت‌های بزرگ بازار سرمایه بوده که آن را مرهون حضور کمیته فقهی در بررسی و تطبیق قوانین با فقه شیعه می‌دانیم.»


اوراق اجاره سهام، بی نظیر در تأمین مالی بنگاه‌ها و هلدینگ‌های بزرگ


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: بحث مقررات اجرایی، نظارت‌های بعد از اجرا و بررسی عملکرد صحیح ابزارها در بازارسرمایه توسط این کمیته طی جلسات متعددی مورد بحث قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: «در حال حاضر تأمین مالی‌های بزرگی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی انجام شده است. همچنین به زودی شاهد تأمین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود.»

قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تأمین مالی بنگاه‌ها و هلدینگ‌های بزرگ دانست و افزود: «هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به طور کامل جا نیفتاده در حالی که استفاده از این ابزارها به سادگی امکانپذیر است.»


سرعت، ویژگی ابزارهای تأمین مالی در بازارسرمایه


او ابزار تأمین مالی در بازار سرمایه را منعطف دانست و گفت: «یکی دیگر از ویژگی‌های این ابزارها، سرعت تأمین مالی در بازارسرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگذارد، تأمین مالی، به سرعت قابل انجام است.»

قالیباف با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار می‌گیرد، گفت: «از ابتدای سال جاری تاکنون دولت حدود  ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق بازارسرمایه تأمین مالی کرده است. هفته گذشته نیز مصوب شد تا دولت در شهریورماه، نسبت به تأمین مالی ۳۷ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام کند.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت‌های بزرگ بازارسرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان کرد و افزود: «اکنون صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم می‌تواند برای انجام سیاست‌های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده کند. همچنین این ابزار می‌تواند به کشف نرخ سود در این بازار کمک کند.»

قالیباف اصل اظهار کرد: «بازارسرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. به تازگی مصوبه‌ای به نام «صندوق تأمین مالی» ایجاد شده که به سهامدار کمک می‌کند تا اگر نمی‌تواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق ( به طور تک سهم) قرار دهد؛ به طوریکه سهامدار عمده سهام خود را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت‌های عادی خود را برای تأمین مالی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رأی انتخاب هیات مدیره بوده ولی یونیت‌های صندوق فاقد حق رأی انتخاب هیات مدیره هستند.»

منبع پایگاه خبری سنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.