راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بار تأمین مالی روی دوش بانک‌ها؛ راهکار چیست؟

0

در حال حاضر مهم‌ترین بخش رونق تولید، تأمین مالی بنگاه‌هاست و این در حالی است که بانک‌ها به تنهایی از پس تأمین مالی بنگاه‌ها برنمی‌آیند و در این شرایط روش‌های نوین تأمین مالی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سککوک، در شرایط امروز کشور تأمین مالی یکی از مهم‌ترین الزاماتی است که به منظور دستیابی به رونق تولید و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد بازبینی واقع شده و در این راستا باید استفاده از روش‌های نوین را برای این امر در دستور کار قرار داد.

به گفته بسیاری از کارشناسان، اقتصاد ایران بانک محور است و به گفته رئیس کل بانک مرکزی ۹۰ درصد تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی توسط شبکه بانکی انجام می‌شود، اما با وجود کمبود نقدینگی در اکثر صنایع کشور و همچنین مشکلات مترتب نظام بانکی و بودجه دولت، اعطای تسهیلات بانکی به تولید با مشکلات عدیده‌ای مواجه است.

بنابراین خدمات مالی سنتی تنها می‌تواند بخشی از طیف گسترده نیازمندی‌های صنایع را پوشش دهد و چنانچه بخواهیم حلقه خدمات تأمین مالی را در کشور تکمیل کنیم، باید به سایر روش‌های مرسوم در دنیا متوسل شویم که یکی از کاربردی‌ترین این روش‌ها تأمین مالی زنجیره تأمین است.

منظور از زنجیره تأمین، تمام کارهایی است که باعث می‌شوند تا مواد اولیه به کالاهای نهایی تبدیل شوند و به دست مشتری برسند.

یک زنجیره می‌تواند شامل تأمین مواد اولیه، حمل مواد اولیه به محل تولید، انبار کردن مواد، استفاده از مواد اولیه برای ساخت کالاها، توزیع کالاهای تولید شده و در نهایت رسیدن کالا به دست مصرف‌کننده باشد.

با توجه به اینکه چند سالی است که سیاست‌ها و شعارهای اصلی کشور بر پایه رشد اقتصادی است و امسال نیز سال رونق تولید نام گرفته است، توجه به نیازهای بخش تولید برای تأمین مالی و رونق این بخش اهمیت بسیاری دارد.

مدیرعامل سککوک از توسعه این پلتفرم در خارج از مرزهای کشور خبر داد. به گفته فردوس باقری، بهینه شدن زنجیره‌های تامین مالی و لجستیک، در نهایت به بهینه شدن فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات آنها منجر می‌شود.

بر اساس آن‌چه در دنیا مرسوم است، در روش تأمین مالی زنجیره تأمین، معاملات به روش حساب باز Open account  انجام می‌شود که این روش به خریدار و فروشنده امکان می‌دهد با بهره‌گیری از برات (bill of exchange) و بدون اتکا به ضمانت شبکه بانکی معامله کرده و بدون بهره‌گیری از اعتبار اسنادی (LC) در زنجیره‌های تأمین مالی ورود کنند.

بنا بر گزارشات، در سال ۲۰۱۳ حجم تراکنش‌های حساب باز حدود ۸۰ درصد تراکنش‌های سوئیفت را به خود اختصاص داده است و این نرخ روز به روز افزایش پیدا می‌کند که حاکی از توجه ویژه کشورهای پیشرفته به این روش است.

در ایران نیز سامانه کشوری کسب‌وکار به کسب‌وکار یا سککوک مدتی است که راه‌اندازی شده و یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این پلتفرم، تأمین مالی زنجیره تأمین است.

در این پلتفرم، تأمین مالی بر اساس فعل و انفعال تجاری صورت گرفته و از اعتبار به جای پول نقد بهره‌گیری می‌شود و با این شیوه، تأمین مالی دقیقاً در موضوع استفاده می‌شود و خارج کردن تأمین مالی از مسیر هدف‌گذاری شده صرفه اقتصادی خود را از دست خواهد داد.

در طی زنجیره، رونق تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط باید از طریق ارتقاء کارایی منابع اتفاق بیفتد، به طوریکه در روش سنتی هر حلقه زنجیره به صورت موازی تأمین مالی می‌شد که با شیوه نوین در سککوک یک حلقه تأمین مالی شده و اثرات آن تأمین مالی در حلقه‌های دیگر بروز می‌کند.

بنابراین این نوع عملکرد در این پلتفرم هم می‌تواند بخشی از بار تأمین مالی را از دوش بانک‌ها بردارد و هم موجب می‌شود تسهیلات اختصاص یافته به بنگاه‌ها هدفمند شده و در محل واقعی مصرف شود.

در حال حاضر سککوک اقدامات گسترده‌ای را برای توسعه و گسترش این سامانه و ارائه خدمات مالی از طریق این پلتفرم به فعالان اقتصادی انجام داده که البته با حمایت‌های بیشتر بانک مرکزی به ویژه در زمینه رفع مقررات زائد در این حوزه می‌توان از طرفی شاهد رونق بیشتر تولید و اقتصاد کشور با بهره‌گیری از این روش نوین تأمین مالی بود و از سوی دیگر بخشی از بار تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را از دوش بانک‌ها برداشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.