راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

دیگر کسی برای انجام امور بانکی ملزم به ارائه شناسنامه و کارت هوشمند ملی نیست

9

بانک مرکزی در اواخر سال ۸۵، بخشنامه‌ای ارائه داد که طبق آن، از اول مهر ۸۶ بانک‌ها موظف بودند که برای انجام خدمات بانکی مراجعه‌کنندگان، به منظور احراز هویتشان از آنها کارت ملی دریافت کنند. در آن زمان کارت ملی بسیاری از افراد صادر نشده بود و این طرح به تأخیر افتاد و در سال ۸۷ اجرا شد.

در سال ۸۸ بانک مرکزی مصوبه‌ای ارائه داد که طبق آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف بودند در ارائه خدمات بانکی، مدارک مربوط به سوابق شناسایی ارباب رجوع را به‌صورت فیزیکی یا سایر روش‌های قانونی، حداقل به مدت پنج سال پس از پایان عملیات نگهداری کنند.

ببینید: کارت ملی قدیمی به خاطره‌ها پیوست! / انجام فعالیت‌های بانکی از امروز تنها با داشتن «کارت ملی هوشمند» ممکن است

در سال ۹۰ نیز طبق بخشنامه این بانک، مقرر شد مشخصات اعلام شده از سوی مشتری  توسط دارنده امضای مجاز در موسسه اعتباری با اصل مدارک معتبر تطبیق داده شده و پس از تأیید و درج عبارت «تصویر برابر اصل است» بر روی آنها در سوابق مشتری نگهداری شود.

از سال ۹۴ نسخه پیشرفته کارت‌های ملی قدیمی ارائه و طرح کارت هوشمند ملی اجرا شد.‌ این کارت‌ها امکان پیگیری فعالیت‌ها را فراهم می‌کنند و به منظور احراز هویت و تبادل اطلاعات، دارای تراشه هستند. پس از آن، افراد موظف بودند که برای دریافت این کارت‌های هوشمند اقدام کنند.

در سال ۹۶ این موضوع مطرح شد که قرار است خدمات غیرحضوری بانک‌ها با کارت هوشمند ملی انجام شود. در آن زمان گفته می‌شد این کارت‌ها جایگزین کارت‌های عابربانک خواهند بود و مردم به‌واسطه آنها از خدمات بانکی بهره‌مند می‌شوند.

ببینید: آیا کارت ملی هوشمند می‌تواند گزینه مناسبی برای احراز هویت افراد باشد؟ / هشت سال مقاومت در برابر طرح‌هایی که شکست می‌خورند

اما با توجه به اجرای تحریم‌ها، بدنه کارت‌های ملی هوشمند وارد ایران نشد و صدور کارت ملی به تأخیر افتاد. این در حالی بود که از خردادماه سال ۹۸ بانک‌ها برای انجام امور بانکی مشتریان، کارت‌های ملی قدیمی را قبول نمی‌کردند. همچنین به گفته ابوترابی؛ سخنگوی ثبت احوال، هنوز ۹ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده بودند.

لزوم ارائه کارت هوشمند ملی برای انجام امور بانکی و تحریم‌هایی که صدور این کارت‌ها را به تأخیر انداخت، باعث شد افرادی که هنوز کارت هوشمند ملی دریافت نکرده بودند، برای انجام امور بانکی خود دچار مشکل شوند و کارشان به تعویق افتد. این دسته از مراجعه‌کنندگان، باید رسید ثبت‌نام کارت هوشمند به همراه کارت ملی قدیمی به کارمند بانک ارائه می‌دادند تا کارشان انجام شود.

.

بانک مرکزی با صدور مصوبه‌ای، فرآیند کارهای بانکی مراجعه‌کنندگان را تسریع کرد

ارائه مدارک شناسایی و نیز کارت ملی هوشمند برای کسانی که آنها را به همراه نداشتند و یا موفق به دریافت کارت ملی هوشمند نشده بودند، مسائلی را در انجام امور بانکی برای مشتریان ایجاد می‌کرد. در خیلی از موارد، مشتریان بدون اطلاع در نوبت بانک‌ها می‌ماندند و زمانی که نوبتشان می‌شد، به دلیل نداشتن کارت هوشمند ملی یا رسید ثبت‌نام آن، کارشان انجام نمی‌شد.

به دنبال مشکلاتی که برای مراجعه‌کنندگان به بانک‌ها به دلیل نداشتن کارت هوشمند ملی پیش آمد، بانک مرکزی در تاریخ ۱۶ آبان ۹۸ ابلاغیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن، مراجعه‌کنندگان ملزم به ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی برای انجام امور بانکی نیستند.

طبق این مصوبه‌: «کلیه اشخاص مشمول موضوع مواد (۵) و (۶) قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی موظف هستند در اجرای شناسایی کامل اشخاص حقیقی، مشخصات هویتی اعلام شده از سوی شخص حقیقی را با اصل مدارک تطبیق داده و پس از احراز هویت و استعلام برخط از سازمان ثبت احوال کشور و دریافت کد رهگیری تأیید کنند. بدیهی است نگهداری کد رهگیری معتبر در پرونده ارباب رجوع قابل استناد است.»

متن کامل ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص عدم ارائه کارت شناسایی مشتریان بانک را اینجا ببینید.

9 نظرات
 1. نام می‌گوید

  خوب هنوز خیلیا کارت هوشمند ملی ندارن ، وقتی طرف کارت و رسید نداره باید سندی جهت احراز هویتش ارایه بده که همون شناسنامه و مدارک دیگه است.
  تیترتون هم که زده نه شناسنامه نه کارت هوشمند پس چی جهت احراز هویت ارایه بده؟

  1. ناشناس می‌گوید

   من هم نفهمیدم چی شد

   1. M.m می‌گوید

    امروز رفتم بانک میگم ایران زندگی نمیکنم گذرنامه همراه من هست میگه کارت ملی میگم شماره ملی تو گذرنامه خورده دیگه میگه نه جالبه میگم شما میخوای بری خارج از کشور با چی میری میگه پاسپورت میگم یعنی معتبر دیگه میگه آره میگم چرا پس کار منو راه نمیندازی؟ جوابی نداره.

   2. فردین می‌گوید

    خخخخخخخ. ای جانم فدایت هموطن.
    من دیگه وقتی میرم بانک با بخشنامه الزامی نبودن کارت ملی میرم دعوا جنگ با کارمند بیسواد بانک تجارت تهران شعبه میدان توحید عید منو تازه داماد پولمو ندادن شرمنده خانواده شدم کارمندی که استعلام ثبت احوال بلد نیس اصلا چی هست
    ب

  2. فردین می‌گوید

   اقای ایرانی بیسواد مگه موقع افتتاح حساب تمام بانک های دنیا ازت نمونه امضا نگرفتن .
   خب اون نمونه امضا از کارت ملی اصلی هوشمند شما هم معتبر میباشد.
   بنده با اون امضا ۲۰۰ میلیون از حسابم پول برداشتم بدون مدرک.
   ماده دوم. امضا الکترونیکی پس چیه؟؟؟
   اثر انگشت الکترونیکی چیه؟؟؟؟؟؟؟
   استعلام ثبت احوال فقط با کد ملی انجام میشه در همه دنیا.
   واقعا ادمای بیسواد پشت کوهی مثل شماها مملکت را خراب کرده
   حیف از ایرانم وطنم پاره تنم حیف فنا شد

 2. محمد می‌گوید

  به نظرم منظور ایشون اینه: کارمند بانک، مشخصاتی که در فیش دریافت و پرداخت یا پشت چک نوشتید را با سامانه ثبت احوال تطبیق میدن و پس از احراز هویت از طریق این سامانه، کار شما را انجام میدن و نیازی هم به همراه داشتن مدارک نیست.

 3. ناشناس می‌گوید

  سلام کارت بانکیم گم شده رفتیم بانک دوباره صادر کنه میگه کارت ملی هوشمند باید داشته باشی و قبلی ها رو قبول نمیکنن ماهم کارت ملی هوشمند ثبت نام کردیم ولی هنوز نیومده چیکار باید کرد؟

  1. سیا می‌گوید

   باهمون برگه که موقع ثبت نام کارت هوشمند ملی دادن میتونید اقدام کنید

 4. م.م می‌گوید

  سلام من کارت ملیم گم شده ندارم. کارت عابر بانک ملیم منقضی شده بخاطر کرنا نمیتونم بیام ببرون ریه هام مشکل داره غیر حضوری بانک ملی کارت عابر بانکبرام صادر میکنه باچه شماره ی تماس بگیرم ب با نک ملی زنگ بزنم ممنون میشم راهنماییم کنین خیر ببینی.چکار کنم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.