راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

آمریکا و فرانسه بر سر مالیات اعمال شده بر شرکت‌های دیجیتال به توافق رسیدند

0

به گزارش هیل، اخیرا امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در کنفرانس خبری اعلام کرد که فرانسه و آمریکا، بر سر موضوع مالیات فرانسه روی شرکت‌های فناوری به توافقی رسیدند.

همچنین مکرون در توییتی گفت:

«برخی از بازیگران دیجیتال، مالیات کمی پرداخت می‌کنند و این بی‌عدالتی مشاغل را از بین می‌برد. من و ترامپ، به توافقی در سطح سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی (OECD) رسیدیم تا قوانین بین‌المللی مالیات را به‌روزرسانی کنیم.»

در اوایل سال جاری، فرانسه قانونی را تصویب کرد که شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های دیجیتال روی درآمدی که کسب می‌کنند، سه درصد مالیات بدهند. دونالد ترامپ در پاسخ گفت که با گذاشتن تحریم‌ها، این کار فرانسه را تلافی خواهد کرد.

بر اساس گفته‌های مکرون به خبرنگاران، پس از پیاده‌سازی توافق جدید بین‌المللی بر پرداخت مالیات شرکت‌های اینترنتی، شرکت‌هایی که مالیات پرداخت می‌کنند، قادر خواهند بود تا میزان مالیاتشان را کاهش دهند.

در پایان نشست G7 که در جنوب غربی فرانسه با حضور ترامپ برگزار شد، مکرون گفت: «ما در مورد امور دوجانبه خود، کارهای زیادی انجام داده‌ایم. برای رفع مسائلی که بینمان ایجادشده، ما باید به توافق برسیم. درواقع، هدف این است که به توافق مشترکی برسیم تا به مشکلات بین‌المللی که برای طرفین پیش می‌آید، پایان دهیم. موقعیت کنونی پیش‌آمده بسیار منفی است و سیستم مالیات بین‌المللی قطعا نیاز به به‌روزرسانی دارد. همچنین در این زمینه با هم فعالیت خواهیم کرد.»

OECD که یک سازمان اقتصادی درون دولتی است، امید دارد که تا آخر سال ۲۰۲۰، راه‌حلی برای چالش‌های مالیاتی ایجاد شده در اقتصاد دیجیتال پیدا کند.

مالیات فرانسه، بیش از ۳۰ شرکت مختلف را شامل شده است ازجمله الفابت، فیس‌بوک، اپل، آمازون و مایکروسافت. همچنین هر شرکت دیجیتالی در فرانسه که درآمدشان از مرز ۷۵۰ میلیون دلار گذشته باشد و حدقل درآمدهایشان هم  ۲۸ میلیون دلار باشد مشمول این قانون هستند. لازم به ذکر است که سه درصد مالیات، بر فروش این شرکت‌ها اعمال می‌شود، نه سوده به دست آمده‌شان.

ببینید: سیلیکون ولی مخالف سفت و سخت مالیات فرانسه بر درآمد شرکت‌های بزرگ فناوری است / این مالیات به جای سود، بر درآمد شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد

با اینکه تحقیقات ایالات متحده به دنبال این است که آیا این اقدام به طور ناعادلانه صرفا شرکت‌های آمریکایی را هدف قرار داده است اما فرانسه مدعی است که هدف این مالیات، اطمینان یافتن از این شرکت‌ها است که سهم عادلانه خود را در کشورهایی که حضور فیزیکی چندان گسترده‌ای ندارند، بپردازند.

منبع: PYMNTS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.