راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کاهش جهانی حضور زنان متخصص در صنعت آی تی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد شکاف جنسیتی در دنیای آی تی همچنان ادامه دارد. بر اساس این پژوهش، زنان هنوز نتوانسته‌اند پست‌های مدیریتی چندانی را در این حوزه از آن خود کنند.

به گزارش وب‌سایت eweek، شرکت “هاروی نش” (Harvey Nash) که عرضه‌کننده خدمات کاریابی در سطح جهانی است، پیمایشی را در میان ۲۴۰۰ نفر از مدیران آی‌تی انجام داده و سوالاتی را درباره وضعیت شغلی دنیای آی تی از آنها پرسیده است. حدود ۳۵ درصد از شرکت‌کنندگان در پاسخ هاروی نش گفته‌اند در بخش آی تی سازمان متبوع آنها هیچ زنی ایفای نقش نمی‌کند و ۲۴ درصد هم گفته‌اند در تیم‌های فنی هیچ زنی فعالیت نمی‌کند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد به‌رغم اینکه حدود ۵۰ درصد از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مربتط با آی تی زن هستند؛ اما تعداد کمی از آنها موفق می‌شوند شغل مناسبی در این حوزه برای خود فراهم کنند.

در این نظرسجی، حدود ۵۹ درصد از پاسخگویان گفته‌اند: زنان در زمینه ارتقای انسجام و اخلاقیات گروهی بهتر از مردان عمل می‌کنند. ۵۵ درصد نیز گفته‌اند کارکنان زن در سازمان‌ها خلاقیت و ابتکار بیشتری از خود نشان می‌دهند. پژوهش شرکت هاروی‌نش نشان می‌دهد دنیای آی تی علاوه بر شکاف جنسیتی با کمبودهای دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند. یکی از مهم‌ترین کمبودهای این حوزه نرخ بالای بیکاری است. بنا بر گزارش این شرکت، نرخ بیکاری در صنعت آی تی حدود ۴ درصد است. این در حالی است که نرخ کلی بیکاری در کشور آمریکا ۳/۸ درصد است. رییس شرکت هاروی نش یکی از دلایل این امر را کاهش علاقه فارغ التحصیلان به اشتغال در رشته‌های علوم، ریاضیات، مهندسی و فناوری می‌داند. به گفته وی در آمریکا فقط ۱۵ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها برای کار وارد این حوزه‌ها می‌شوند، در حالی که این رقم در کشوری مثل ویتنام ۸۰ درصد است.

منبع: همکاران سیستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.