راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نگاهی به سیر تحول موبایل در ایران با ۷۸ میلیون مشترک

در هجدهمین سال ورود تلفن همراه به ایران، اپراتور اول ۵۷ میلیون سیم‌کارت به ۷۵ میلیون جمعیت ایران فروخته، اپراتور دوم همچنان خدمات ارزش افزوده جدید ارائه می‌کند و اپراتور سوم نیز بعد از دو سال فعالیت با سرعت لاک‌پشتی تنها به ۴ شهر وارد شده است.

به گزارش راه پرداخت به نقل از فارس، هیات وزیران در جلسه ۱۴/۵/۸۳ به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد قانون برنامه سوم توسعه و مصوبه ۲۴/۴/۸۲ شورای عالی اداری در اجرای ماده ۱ این قانون، با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه مرکز سنجش از دور ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران موافقت کرد.

بهره‌برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با استفاده از ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد. به دنبال استقبال غیرمنتظره و بی نظیر مردم، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور بر آمد، به طوری که در سال ۱۳۷۴ تعداد تلفن‌های دایری به ۱۵۹۰۷ شماره افزایش یافت و شهرهای مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز نیز زیر پوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفتند.

پس از آن در سال ۱۳۷۵، تعداد ۲۸ شهر دیگر نیز به این شبکه پیوست و تعداد تلفن‌های دایر شده در سال ۱۳۷۵ به ۵۹ هزار و ۹۶۷ شماره و در پایان سال ۱۳۸۲ به ۳ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۸۷۸ شماره رسید. در ادامه نیز در راستای سیاست برخورداری ساکنان شهرهای کوچک و بزرگ از امکانات ارتباطی، تعداد شهرهای تحت پوشش تلفن همراه در پایان سال ۸۲ به ۶۶۷ شهر و در اواسط سال ۹۱ به ۱۱۶۷ شهر رسیده است. هم اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران حدود ۵۷ میلیون سیم کارت فروخته که ۵۲ میلیون آن فعال شده‌است.

اپراتور دوم تلفن همراه ایران نیز در سال ۸۵ وارد بازار تلفن همراه کشور شد. این اپراتور به صورت رسمی از روز شنبه ۲۹مهر ماه ۱۳۸۵، با واگذاری و توزیع ۳۵۰ هزار سیم‌کارت ۱۵۰ هزار تومانی در سه شهر تهران، تبریز و مشهد کار خود را آغاز کرد. این اپراتور هم اکنون به سیم‌کارت‌های اعتباری‌اش معروف است و ۹۰ درصد سیم‌کارت‌های فعال آن، اعتباری است. این اپراتور هم‌اکنون ۱۸۷۴ شهر، ۲۲ هزار روستا و ۲۰ هزار کیلومتر از جاده‌های اصلی و فرعی کشور را تحت پوشش دارد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پروانه اپراتور سوم تلفن همراه را در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ به شرکت تامین تله‌کام وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) اعطا کرد. در آن زمان اپراتور سوم موظف به آغاز عرضه تجاری سیم‌کارت‌های نسل سوم از اسفندماه ۱۳۹۰ شد که هر چند با تاخیر اما هم اکنون این اپراتور شهرهای تهران، کرج، مشهد و شیراز را تحت پوشش دارد. به دلیل عقب بودن از برنامه، هنوز نمی‌توان در خصوص سهم بازار، تعداد مشترکان و پوشش رایتل اظهار نظری داشت.

منبع: فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.