راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت به پرداخت ملت برگزار شد / ۱۳۵۵ ریال به ازای هر سهم به پرداخت ملت سود تعلق می‌گیرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت به پرداخت ملت(سهامی عام) با حضور ۹۷ درصد از سهامداران این شرکت، سه شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه در مجموعه رفاهی بانک ملت برگزار شد.

شهریار خلیلی، مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت در ابتدا فعالیت‌های این شرکت در سال ۱۳۹۷ را توضیح داد و گفت: «شرکت به پرداخت در حوزه بانکی به پنج هزار و ۶۰۰ دستگاه خودپرداز، پنج هزار پایانه شعب، چهار هزار سامانه موبایلی تولید رمز یکبار مصرف و دو هزار و ۵۰۰ پایانه بانکی غیر نقد سرویس ارائه می‌دهد. در حوزه پرداخت نیز ۹۰۰ هزار پایانه فروش، هشت هزار و ۵۰۰ پایانه اینترنتی ارائه و سه میلیون نصب برنامه موبایلی سکه در سال ۱۳۹۷ انجام شده است. سامانه پیشخوان دولت، پرداخت اعتباری بهای سوخت، سامانه پیمایش نفت سفید و سامانه توزیع سبد کالا از پروژه‌های ملی انجام شده توسط به پرداخت ملت است.»

مدیرعامل شرکت به پرداخت افزود: «شرکت به پرداخت ملت  ۱۳ درصد سهم بازار در حوزه پایانه فروش و ۷ درصد نیز در بازار اینترنتی دارد. تعداد تراکنش‌های به پرداخت ملت در سال ۱۳۹۷ چهار میلیارد و ۶۵۲ میلیون بوده که افزایش یک میلیاردی تراکنش را داشته‌ایم.»

 

رتبه بالای به پرداخت در شاخص اثربخشی پایانه

طبق گفته خلیلی، به‌ پرداخت ملت، برای اولین بار در تاریخ پرداخت کشور  ۴۶۶ میلیون تراکنش را در اسفندماه ۱۳۹۷ پردازش کرده است؛ این بیشترین تعداد تراکنش‌هایی است که یک کسب‌وکار پرداخت در طول یک ماه پردازش کرده است.

خلیلی درباره دستاوردهایی که بانک ملت در سال ۱۳۹۷ به‌دست آورده است، گفت: «به‌پرداخت ملت اخیراً در فضای نوآوری فعالیت‌هایی در زمینه توسعه استارت‌آپ‌ها انجام داده که یکی از آخرین موارد این فعالیت‌ها «کارخانه نوآوری باکس» است. به‌پرداخت حامی برنامه پرمخاطب «عصر جدید» هم است. این شرکت همچنین جایزه دکتر نوربخش را برای سیستم دستیار صوتی اپلیکیشن موبایلی در سال ۱۳۹۷ کسب کرد.»

او با اشاره به سهم بازار تعداد تراکنش به پرداخت ملت، توضیح داد: «شرکت به‌پرداخت حدود ۲۵ درصد مبلغ و ۲۲ درصد تعداد تراکنش‌های پرداخت (کارتخوان،اینترنت و موبایل) در کشور را پردازش می‌کند. این شرکت بالاترین رتبه در شاخص اثربخشی پایانه را دارد. سرانه تراکنش (تعداد تراکنش به ازای هر پایانه) در سال گذشته افزایشی و بالاترین جایگاه در بین کسب‌وکارهای پرداخت بوده است.»

خلیلی درباره اپلیکیشن سکه توضیح داد: «اپلیکیشن سکه در سال ۱۳۹۶ بالغ بر یک میلیون و ۱۵۰ هزار نصب داشته و در سال ۱۳۹۷ در حدود دو میلیون و ۴۱۳ هزار نصب به ثبت رسیده که بر اساس آمار دو میلیون کاربر در آن حداقل یک بار در ماه یک تراکنش داشته‌اند.»

 

اندازه رسید کاغذی بهینه می‌شود

خلیلی درباره بهینه‌سازی در رسید کاغذ توضیح داد: «یکی از دغدغه‌های شرکت به‌پرداخت مانند بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر کاغذ بوده است؛ همین موضوع باعث شده که به گفته مدیران این شرکت اندازه کاغذها بهینه‌سازی شود. خلیلی در مجمع گفت که در حال رایزنی با شاپرک و بانک مرکزی هستیم که تغییر رویکرد نسبت به رسید کاغذی صورت گیرد.

او همچنین ذکر کرد: «به شرکت شاپرک پیشنهاد داده‌ایم که رسید کاغذی اول را هم اختیاری کند. این صرفه‌جویی در ۱۲ شرکت‌پی‌اس‌پی ابعاد ملی را به دنبال دارد.»

خلیلی در ادامه افزود: «درآمد این شرکت در سال ۹۷ حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است که برای سال ۹۸ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. درآمد شرکت به پرداخت ملت در سال گذشته ۱۶,۳۷۶,۰۰۶ ریال و سود این شرکت ۲,۷۵۹,۶۹۴ بوده است.»

مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت یکی از رویکردهای جدی سال ۱۳۹۸ این شرکت را توسعه تراکنش‌های موبایلی دانست. او در این باره گفت: «در این زمینه به‌پرداخت به زودی با هف هشتاد (تهران اینترنت) همکاری خود را شروع می‌کند.»

 

تصویب تقسیم سود ۱۳۵۵ ریالی به ازای هر سهم

بعد از ارائه گزارش حسابرس در مجمع عمومی عادی به پرداخت ملت و تصویب صورت‌های مالی، تقسیم سود با حضور ۹۷ درصد از سهامداران انجام شد. داریوش روحی، رئیس مجمع اعلام کرد: «با در نظر گرفتن تقسیم سود خالص ۹۰ درصد برای توزیع، به ازای هر سهم ۱۳۵۵ ریال سود تعلق می‌گیرد.» افزایش ۱۰ درصدی حق‌الزحمه برای حسابرس آینده و انتخاب روزنامه جمهوری اسلامی ایران جهت درج آگهی برای مجمع نیز از دیگر مصوبات بود.

 

وضعیت کارمزدها تغییری نمی‌کند

پس از تصویب تقسیم سود در جلسه پرسش و پاسخ خلیلی در خصوص بحث کارمزدها توضیح داد: «ما علاقه‌مند به بازنگری در کارمزد هستیم. کارمزدهایی که ریالی بوده تغییری در آن صورت نگرفته، ولی کارمزدهای ارزی تغییرات زیادی داشته است. با این حال وضعیت کارمزدها تغییری نخواهد کرد و همچنان قرار است بانک پذیرنده کارمزد را بدهد.»

او در ادامه به سهم بازار از تراکنش اشاره کرد و گفت: «به پرداخت ملت از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ سه و نیم درصد از سهم بازار را از دست داد، ولی از مرداد ۱۳۹۷ سهم ما تثبیت شده است. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که کیفیت سرویس را بالا نگه داریم.»

خلیلی به تغییرات ساختاری به پرداخت در حوزه بانکی اشاره کرد. او توضیح داد: «در این تغییرات بخش تولید نرم‌افزار را از بخش پی‌اس‌پی جدا کرده‌ایم. در حوزه دستگاه‌های خودپرداز، پایانه فروش و سوئیچ بانکی با بانک‌ها در حال مذاکره هستیم.»

او درباره چشم‌انداز شرکت به پرداخت در سال ۱۳۹۸ گفت: «قرار است در حوزه‌های نوآورانه ورود کنیم. همچنین بازسازی و بازتوزیع دستگاه‌های کارتخوان در دستور کار ما است. مذاکره با بانک‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ، توسعه B2B و ابزارهای اینترنتی و موبایلی هم از جمله برنامه‌های ما برای امسال است.»

1 نظر
  1. محمدرضا می‌گوید

    در قسمت درآمدها، واحد پولی ریال است که به اشتباه تومان نوشته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.