راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل دارایی‌ها برای سال ۹۸ تصویب شد

در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه)، نمایندگان مجلس با افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی برای سال ۹۸ هم موافقت کردند. در این میان عده‌ای می‌گویند قانون مصوب شده هنوز با ابهام‌هایی روبه‌رو است.

به گزارش دنیای بورس، با نظر نمایندگان معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به تصویب رسید. البته از دید تحلیلگران در مورد قانون مصوب شده در مجلس ابهام‌های زیادی برای فعالان بازار مطرح است؛ برخی معتقدند این قانون فقط برای شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ است و برخی دیگر برداشت متفاوتی دارند و معتقدند برای کل شرکت‌ها این معافیت تمدیدشده است.

نمایندگان در جریان بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مورد طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح برخی از مواد این طرح موافقت کردند.

در تبصره الحاقی و اصلاح شده ماده (۲) این طرح آمده است: شمول احکام این قانون به دستگاه‌های زیر نظر مقام رهبری، منوط به اخذ استعلام رئیس هیات نظارت موضوع ماده (۲۰) این قانون و با اذن مقام رهبری است.

بر اساس تبصره اصلاحی بند الف ماده ۵؛ چنانچه دستگاه‌های موضوع ماده (۲) این قانون پس از استعلام از شورای عالی امنیت ملی و تائید این شورا، ارجاع کار به شرکت‌های ثبت شده در سامانه موضوع ماده (۴) این قانون را مغایر مصالح امنیتی و دفاعی کشور بدانند، ارجاع کار به شرکت‌های ثبت نشده در سامانه بلامانع است.

در ماده اصلاحی ۱۵ آمده است: به منظور رونق تولید و ایجاد اشتغال از طریق اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها و کارآمد سازی افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص حقوقی موضوع حکم مقرر در تبصره یک ماده ۱۴۹ قانون مالیات مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی، افزایش سرمایه از این محل مجاز و مشروط بر این است که ظرف مدت یک سال پس از تجدید ارزیابی به حساب سرمایه افزوده شده و این امر فقط یک بار در هر ۵ سال امکان‌پذیر است. (به گفته آگاهان بازار گویا در متن قانون بندی در مورد مشمولیت شرکت‌های ماده ۱۴۱ نبوده و اشاره‌ای به این موضوع ندارد و به نظر باید اطلاع‌رسانی دقیقی در این باره صورت گیرد.)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.