راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

درباره جینی رومتی، مدیرعامل شرکت IBM بیشتر بدانید

ماهنامه عصر تراکنش / جینی رومتی دارای مدرک لیسانس رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه نورت‌وسترن است و از سال ۱۹۸۱ وارد شرکت آی‌بی‌ام شد و در سطوح مختلف مدیریتی فعالیت کرد و در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان معاون مدیرعامل و رئیس بخش فروش، بازاریابی و استراتژی این شرکت انتخاب شد و در نهایت در سال ۲۰۱۲ به مدیرعاملی شرکت انتخاب و در همان سال و به‌دنبال بازنشستگی ساموئل پالمیسانو، عهده‌دار سمت رئیس هیات‌مدیره شرکت نیز شد.

رومتی جزء زنانی است که در دوران فعالیتش توانسته خوش بدرخشد و اینکه تاکنون نامش هشت بار در فهرست ۵۰ زن قدرتمند در زمینه کسب‌وکار در مجله فورچون منتشر شد و در سال ۲۰۱۲ در فهرست فوربس در میان یکصد زن قدرتمند جهان، رتبه ۱۵ را به خود اختصاص داد و نامش در لیست تایم ۱۰۰ هم قرار دارد، همگی گواه بر همین موضوع است. حدود یک ماه پیش در یک برنامه مناظره، آی‌بی‌ام سیستم هوش مصنوعی با صدای زنانه‌ای به نام «پروژه مناظره» را رونمایی کرد که البته با اسم مستعار «خانم مناظره‌کننده» هم شناخته می‌شود.

در این برنامه این سیستم هوش مصنوعی در برابر هریش ناتاراجان، قهرمان مناظرات قرار گرفت و هدف این بود که آیا هوش مصنوعی می‌تواند تفکرات انسانی را شکست دهد یا نه و در پایان مشخص شد که هنوز این فناوری این قابلیت را ندارد. آی‌بی‌ام که ترجمه اسم کامل آن شرکت ماشین‌آلات بین‌المللی کسب‌وکار می‌شود، یک شرکت آمریکایی چندملیتی فناوری واقع در نیویورک است.

این شرکت خدماتی چون زیرساخت، میزبانی وب، فناوری نانو و رایانه بزرگ ارائه می‌دهد و فعالیتش را در سال ۱۹۱۱ آغاز کرد. در سال ۱۹۵۶ آی‌بی‌ام با برنامه‌ریزی یک مدل کامپیوتری آی‌بی‌ام ۷۰۴، اولین محصول خود در زمینه هوش مصنوعی را ارائه داد. در سال ۲۰۱۱ آی‌بی‌ام توانست با معرفی برنامه هوش مصنوعی خود به نام واتسون در یک برنامه تلویزیونی به نام جئوپاردی، توجه دنیا را به سمت این محصول خود جلب کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.