راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

اثنی عشری: پلتفرم واحد نظام صنفی رایانه‌ای برای کسب‌وکارهای اینترنتی سال آینده رونمایی می‌شود

نشست خبری پایان سال نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران امروز 22 اسفندماه با حضور محمدباقر اثنی عشری، رئیس نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، محمدرضا حدادی، سخنگوی نظام صنفی استان تهران و علی آذرکار، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برگزار شد.

 

سازماندهی بازار، ماموریت محوری نظام صنفی رایانه‌ای

اثنی عشری در این نشست با اشاره به اینکه یک سال و چهار ماه است که از دوره پنجم نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران می‌گذرد، توضیح داد: «این سازمان در دهه اول فعالیت خود نقش صنف و دفاع از منافع صنفی را بر عهده داشته و در دهه دوم علاوه بر این نقش در سازماندهی بازار هم ورود کرده است.»

او در ادامه بیان کرد: «ما با بحران‌های اقتصادی که در 40 ساله اخیر در کشور داشتیم، فناوری اطلاعات و ارتباطات 17 درصد رشد داشته است. هدف ما این است که بتوانیم ظرف چهار سال آینده بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات و سهم GDP را دو برابر کنیم. اکنون سهم ما در GDP در مخابرات یک و نیم درصد است.»

رئیس نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به مشکلاتی که در نظام صنفی در حوزه ارزی و فناوری اطلاعات در حال حل شدن است، اشاره کرد و گفت: «بخشی از مشکلات به صورتی است که در داخل صنف و بخشی از آن با کمک وزارت فناوری اطلاعات و دولت حل می‌شود. هرچند موضوعاتی همچون قراردادهای مشمول نرخ ارز، مابه التفاوت نرخ ارز و بحث تخصیص ارز روال منطقی‌تری پیدا کرده، اما همچنان مسائل کلانتری همچون نرخ ارز یا کسری بودجه دولت و بدهی آن به بخش خصوصی و همچنین معضل انتقال پول به خارج از کشور، باقی مانده که همگی آنها نیاز به راه‌حل‌های کلان دارند.»

 

سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری برای شش شهر هوشمند

در ادامه حدادی مهم‌ترین محور در سال 1398 را دو برابر کردن بازار ارزش افزوده در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: «بخشی از افزایش سهم این بازار در دولت الکترونیک، استخدام‌ها و توسعه استارت‌آپ‌ها است.»

اثنی عشری به سرمایه‌گذار در بخش شهر هوشمند اشاره کرد و گفت: «در شهر هوشمند 25 میلیارد دلار برای هوشمندسازی شش شهر در نظر گرفته شده که حدود پنج میلیارد آن به سرمایه‌گذاری در زیرساخت این حوزه برمی‌گردد.»

 

ارائه پلتفرم واحد برای کسب‌وکارهای اینترنتی

او در پاسخ به این سؤال که چه فرایندی برای استارت‌آپ‌ها برای تسهیل اخذ مجوز صورت گرفته، گفت: «ما تاکنون جلوی فعالیت هیچ کسب‌وکار خصوصی را نگرفته‌ایم، برای کسب‌وکارهای نوپا پنجره واحدی طراحی می‌شود که از این پنجره واحد بتوانند تمام مجوزهایی که لازم است را بگیرند.»

اثنی عشری در خصوص چندشاخه‌ای شدن کسب‌وکارهای اینترنتی و گرفتن مجوزهای متعدد، گفت: «ما زنجیره‌ای کامل در سازمان از اپراتورها، شرکت‌های اینترنتی، بانکداری الکترونیک و تجارت الکترونیک و غیره در نظر گرفته‌ایم که خانواده بزرگی از فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشکیل می‌دهند. این‌ها در کنار هم در یک پلتفرم واحد، می‌توانند مسائل خود را حل کنند. قرار است این پلتفرم واحد نظام صنفی رایانه‌ای ایران که 24 کمیسیون را در بر می‌گیرد، تا خرداد ماه ۹۸ رونمایی شود.»

در ادامه آذرکار درباره مدل تعرفه موبایلی توضیح داد: «طبق روال هرساله بر اساس نرخ تورمی که دولت اعلام می‌کند، ما هم در تعرفه‌هایمان نرخ را اعمال می‌کنیم. این مدل قطعاً با توجه به توسعه کسب‌وکارها توسعه یافته است. اما نگاه دیگر که سازمان به این موضوع دارد این است که نرخ خدمات و تعرفه‌ها را در دل سازمان برنامه ببریم و بتوانیم به کمک آنها حوزه فناوری اطلاعات را عمومی کنیم. با این کار نرخ هزینه‌ها توسط کارفرما و پیمانکار هم تخمین زده می‌شود.»

 

راه‌حل معضل شرکت‌های اینترنتی،‌ ادغام و اکتساب است

اثنی عشری با اعلام اینکه در زمینه حل مشکل شرکت‌های اینترنتی، سازمان نصر جلسات متعددی با رگولاتوری و مخابرات داشته ادامه داد: «اشتباه رگولاتوری این بود که ۱۷ مجوز FCP به شرکت‌های اینترنتی ارائه کرد و این در حالی بود که در سال ۹۴ قرار بود تنها به پنج شرکت اینترنتی مجوز فعالیت داده شود.»

اثنی عشری با اشاره به اینکه راه‌حل معضل شرکت‌های اینترنتی،‌ ادغام و اکتساب این شرکت‌ها است تاکید کرد: «از آنجایی که هریک از این شرکت‌ها، ساختارها، مدیریت و سرمایه‌گذاری متفاوتی دارند، تحقق ادغام کار سختی است.»

به گفته او راه حل پیشنهادی این سازمان، گرفتن مشاوره از اتحادیه جهانی مخابرات و رسیدن به روشی است که وزارت ارتباطات، رگولاتوری و بقیه ذی‌نفعان خود را متعهد به اجرای آن بدانند.

او به برگزاری نمایشگاه الکامپ در سال 1398 اشاره کرد و خبر داد: «بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ قرار است 27 تا 31 تیرماه سال آینده برگزار شود. دو محوراضافه شده به نمایشگاه پیش رو محور الکامپ جابز برای اشتغال و کاریابی دانش‌آموختگان فناوری اطلاعات و ارتباطات و الکامپ ترندز با نگاه به فناوری‌های نوین مانند 5G، بلاکچین، بیت‌کوین و غیره است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.