بانک‌تک (BankTech) فین‌تک (FinTech)

ماجرای اسکناس هزار فرانکی سوئیسی‌ها و مقایسه آن با پسته و زعفران ایرانی چه بود؟

نوشته شده توسط میترا محمدنژاد

سفارت سوییس در توییتی از انتشار اسکناس هزار فرانکی در این کشور خبر داده و ارزش آن را با خرید چند کیلو پسته و زعفران ایرانی مقایسه کرده بود. مقایسه‌ای که منجر به واکنش کاربران ایرانی و درنهایت حذف این توییت شد.

سفارت سوئیس در صفحه رسمی خود در توئیتر اعلام کرده بود: «هفته آینده، بانک ملی سوئیس، از اسکناس جدید ۱۰۰۰ فرانکی، تقریباً معادل ۱۳ میلیون تومان یکی از ارزشمندترین اسکناس‌های بانکی در جهان رونمایی می‌کند. با یک اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی شما می‌توانید ۳۳ کیلوگرم پسته، ۱۳۰۰۰ بلیط تک سفره داخل شهری و تقریباً ۲ کیلو زعفران خریداری کنید.»

انتشار این توییت باعث شد تا بسیاری از مخاطبان در برابر آن موضع بگیرند و این مقایسه و ارزش‌گذاری را در شرایطی که ارزش پول ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا و همراهی دیگر کشورهای اروپایی پایین آمده است، توهین آمیز بخوانند.

مخاطبان در کامنت‌های مرتبط با این توییت نوشتند:

«آیا سوئیس در عمرش واژه تحریم را شنیده است؟ سوئیس با چند کشور مرز مشترک دارد؟ سوئیس اصلاً در عمرش وارد جنگی شده است؟ اصلاً تا الان یک سوئیسی در جنگ کشته شده است؟ چند نفر در سوئیس با این همه رفاه، می‌تواند ماهیانه ۶ عدد از این اسکناس‌ها را ببیند؟»

«البته این قیمت یک کیلوگرم زعفران نگین درجه یک است.»

«حالا قصدتون چیه، تحقیر ما؟! ثبات در اقتصاد آرام ترین کشور دنیا اصلاً چیز عجیبی نیست، اگه شما هم تحت فشار این تحریم‌های سخت بودین اون موقع هم این حرف رو میزدین؟!»

این واکنش‌ها باعث شد تا سفارت سوییس، این توییت را حذف کند و توضیحاتی را درباره آن ارائه دهند.

«پست مربوط به اسکناس جدید ۱۰۰۰ فرانکی موجب سو تفاهم بسیار شده است. اگر همین مقایسه را در سوئیس انجام دهیم، با ۱۰۰۰ فرانک می‌شود ۱۵۰ کیلو شکلات سوئیسی یا ۶۰ کیلو پنیر سوئیسی خریداری شود. در واقع منظور فقط ارزش محصولات بود.»

درباره نویسنده

میترا محمدنژاد

میترا محمدنژاد، فارغ التحصیل کارشناسی روابط عمومی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران است و با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */