راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سعید لیلاز: بانک‌ها حتی در معرض تلاطم نیستند چه رسد به ورشکستگی

سعید لیلاز گفت: «بانک‌های کشور مشکلاتی دارند اما این احتمال که فرو بپاشند، صفر است. از نظر فنی و اجرایی امکان فروپاشی بانک‌های کشور وجود ندارد و چنین احتمال و امکانی، محقق نمی‌شود.»

سعید لیلاز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این پرسش که «با توجه به شایعات و شبهاتی که برخی افراد در مورد نظام بانکی کشور ایجاد می‌کنند و نمونه اخیر آن را در خصوص یکی از بانک‌های خصوصی شاهد بودیم، آیا خطر فروپاشی بانک‌های کشور را تهدید می‌کند؟»، گفت: «من معتقدم هیچ‌کدام از بانک‌های کشور با خطر فروپاشی مواجه نیستند و اقتصاد ایران از خطر فروپاشی بانک‌ها عبور کرده است.»

او افزود: «به‌خصوص در 6 ماه گذشته، افزایش ارزش دارایی‌های بانک‌ها موجب شده با تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ترازنامه بانک‌ها یا متعادل شده یا حتی در مواردی مثبت نیز شود. یعنی الان دارایی شبکه بانکی به قیمت تجدید ارزیابی‌شده، تمام کسری‌های ایجادشده در 15 سال گذشته را پوشش داده و به یک تراز جدید رسیده است.»

 

خطر فروپاشی هیچ بانکی را تهدید نمی‌کند

لیلاز ادامه داد: «من هرگز معتقد نیستم که خطر فروپاشی هیچ‌کدام از بانک‌های ایران را تهدید می‌کند. ممکن است که در اثر بحث‌های سیاسی و برخی خبرسازی‌های رسانه‌ای، مثل موردی که به‌تازگی برای یکی از بانک‌ها به وجود آمد، به‌صورت مقطعی فشاری به وجود بیاید اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد زیرا به نظر من اولا بانک مرکزی در حفاظت از بانک‌ها تسلط جدیدی پیدا کرده است، ثانیا ما از مقطع خطر فروپاشی کاملا عبور کرده‌ایم.»

 

پول از شبکه بانکی خارج نمی‌شود

این اقتصاددان ادامه داد: «به لحاظ علمی اصلا مردم پولشان را از بانک خارج نمی‌کنند و تصور خروج پول از بانک‌ها یک تصور عوامانه است. پول از بانک‌ها خارج نمی‌شود بلکه در نظام بانکی از یک شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند. مثلا از سپرده بلندمدت به سپرده کوتاه‌مدت تبدیل می‌شود. یا مردم پولشان را از بانک می‌گیرند و خودرو می‌خرند. در این صورت هم پول را به حساب بانکی خودروسازان واریز می‌کنند. یا طلا و سکه می‌خرند، باز هم باید پولشان را به یک حساب بانکی که صراف اعلام می‌کند، واریز کنند.»

او افزود: «در نتیجه پول در شبکه بانکی کاهش پیدا نمی‌کند و خارج نمی‌شود. مردم پولشان را می‌گیرند که کالایی خریداری کنند، خب آن فروشنده هم در نظام بانکی کشور حساب بانکی دارد. از نظر علمی اصلا پول از شبکه بانکی کشور، خارج نمی‌شود.»

 

ترازنامه بانک‌ها متعادل یا مثبت شده است

لیلاز در پاسخ به تاثیر شایعات بر نظام بانکی، گفت: «این خبرها فقط مقداری تلاطم ایجاد می‌کند اما نتیجه کلی آن در نظام پولی کشور بی‌تاثیر است. بنابراین خطری برای فروپاشی بانک‌های کشور وجود ندارد. من این حرف را با اطمینان می‌گویم. این بحث خطر فروپاشی نظام بانکی و بانک‌های کشور 2 سال است که به‌عنوان یک چالش مطرح شده و من 2 سال است که تاکید می‌کنم این امکان وجود ندارد. به ویژه با اتفاقاتی که در سال 1397 افتاد و منجر به تعدیل ترازنامه بانک‌ها شد و الان ترازنامه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها یا متعادل شده یا اصلا مثبت شده است.»

 

بانک‌ها حتی در معرض تلاطم نیستند چه رسد به ورشکستگی

او تاکید کرد: «بانک مرکزی حتی در مورد موسسات مالی غیرمجاز توانست این پرونده را با هزینه‌ای سنگین جمع کند و اجازه نداد تبدیل به یک بحران شود. مردم مطمئن باشند سپرده‌هایشان در تمامی بانک‌ها توسط بانک مرکزی تضمین شده است. تمام بانک‌های کشور و حتی تمام موسسات مالی که از بانک مرکزی مجوز دارند، بانک مرکزی متعهد است بازپرداخت سپرده مردم را تامین کند و این کار را از گذشته کرده است و در آینده هم خواهد کرد.»

او افزود: «آن موسسات مالی و اعتباری که مشکل پیدا کردند، اولا همه بدون مجوز بانک مرکزی بودند و ثانیا اصلا حاضر به پذیرش نظارت بانک مرکزی نبودند.»

این اقتصاددان ادامه داد: «نکته مهم این است که بانک مرکزی بتواند قدرت حاکمیتی نیرومند و آهنین خودش را بر شبکه بانکی اعمال کند که به‌تدریج این اتفاق افتاده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.