راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

واکنش بانک ملی ایران به خبر دفتر خزانه‌داری آمریکا

بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به خبر منتشر شده توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه داری آمریکا و بازنشرهای بعدی در فضای مجازی، درخصوص قرار گرفتن نام بانک ملی ایران در فهرست تحریم‌های دولت آمریکا، واکنش نشان داد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در این اطلاعیه آمده است: «فعالیت واحدهای بانک ملی ایران در کشورهای منطقه و سایر نقاط دنیا بر اساس قوانین تجارت بین‌الملل و مقررات کشورهای محل استقرار و تحت نظارت بانک مرکزی آن کشورها طی هفت دهه گذشته مسبوق به سابقه بوده و در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز قریب به ۵۰ سال دارای سابقه فعالیت است.

تأسیس شعبه بانک ملی ایران به عنوان یک اقدام حرفه‌ای- توسعه‌ای در کشور عراق نیز در سال ۱۳۸۵ مقارن با سال ۲۰۰۷ میلادی و در راستای ارائه خدمات متعارف بانکی و پس از طی تشریفات قانونی و مجوز کشور میزبان انجام پذیرفته و فعالیت‌های آن تحت نظارت ارکان صلاحیت دار بانک مرکزی کشور عراق قرار داشته که تاکنون حسب ممیزی‌های کشور میزبان، عملکرد آن به نحو صحیح و متعارف ارزیابی شده است.

لذا ادعای دفتر کنترل دارایی خارجی خزانه داری آمریکا مبنی بر تأسیس شعبه به منظور ارسال وجه به شبه نظامیان کشور عراق به دور از واقعیت و مصادره به مطلوب بوده و با اغماض از وسعت مرزهای دو کشور و تبادلات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فی مابین و تغافل از حضور مستمر خیل زائران دو کشور و ضرورت استفاده از خدمات بانکی، اظهار شده است.

ضمن رد ادعای نقل و انتقال غیر قانونی وجوه به هر میزان، اصولاً مجموع تراکنش‌های مالی شعبه مذکور هیچ تناسبی با مبالغ میلیارد دلاری ادعایی خزانه داری آمریکا نداشته و تحقق آن محال بوده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.