راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

استاندار قم: قم نخستین استان الکترونیک کشور می‌شود / افتتاح هفت طرح دولت الکترونیک

استان قم در چند سال اخیر تلاش کرده است تا پیشگام همه شهرها و استان‌های ایران در زمینه دولت و شهر الکترونیک باشد. آخرین فعالیتی که مدیران این شهر از آن رونمایی کردند هفت طرح دولت الکترونیک بود.

استاندار قم در افتتاح این طرح‌ها اعلام کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته، همکاری وزارت کشور و پیگیری کامل امور مربوطه، قم به عنوان نخستین استان الکترونیک در کشور مطرح می شود و الگویی برای دیگر استان ها در این زمینه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ‘محمد حسین موسی پور’ روز شنبه در مراسم بهره برداری هفت طرح فناوری اطلاعات، افزود: با توجه به ظرفیت های استان، زیرساخت های موجود، مدیران توانمند و انگیزه کافی که بین مدیران وجود دارد، قم در آینده به اهداف خود در تبدیل شدن به نخستین استان الکترونیک خواهد رسید.

وی ادامه داد: قم در تحقق دولت الکترونیک و ارایه خدمات الکترونیک به مردم گام های خوبی برداشته است و این استان موفق به کسب رتبه نخست در خدمات غیر حضوری و توسعه فناوری اطلاعات در سال ۹۰ و همچنین موفق به کسب رتبه نخست برای توسعه خدمات الکترونیک در جشنواره روز ارتباط در اردیبهشت ماه سال جاری شد.

موسی پور، توسعه فناوری اطلاعات را جزو تفکیک ناپذیر زندگی بشر دانست و افزود: تسریع و تسهیل در ارایه خدمات، کاهش تشریفات اداری، دقت در انجام کارها، افزایش بهره وری، کاهش هزینه و مصرف انرژی، جلوگیری از سفرهای غیر ضروری، افزایش مشارکت های عمومی، کوچک سازی دولت، شفاف سازی امور، کاهش آلودگی هوا و افزایش قدرت تصمیم گیری از مزایای خدمات الکترونیک و توسعه فناوری اطلاعات است.

وی با اشاره به اقدامات چشمگیر دولت دهم برای توسعه فناوری اطلاعات و توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد: ستاد دولت الکترونیک برای توسعه خدمات الکترونیک در استان قم راه اندازی شده تا با یک برنامه ریزی مدون، در جهت تحقق دولت الکترونیک حرکت کنیم.

موسی پور گفت: دستگاه های اجرایی قم باید بر اساس برنامه پنجم و تحقق دولت الکترونیک حرکت کنند و تمامی مکاتبات اداری تا پایان سال ۹۴، بصورت الکترونیکی انجام شود.

وی در عین حال گفت: افزایش سواد و دانش اطلاعاتی برای استفاده مردم از خدمات الکترونیک ضروری است و دستگاه ها و رسانه های استان می توانند در افزایش سواد و دانش اطلاعاتی مردم، نقشی اساسی داشته باشند.

هفت طرح ‘سامانه مجوز کتاب’، ‘ارتقای امنیت سامانه های شبکه دولت و استانداری’، ‘سامانه ویدئو کنفرانس بین دستگاه های اجرایی استان’، ‘سامانه املاک شهر قم’، ‘سایت اطلس قم’ ‘پایگاه اطلاع رسانی استان’ و ‘زیرساخت طرح پرونده الکترونیکی سلامت شهروندان’ طرح های فناوری اطلاعات می باشد با مشارکت و همکاری دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی اجرا و به بهره برداری رسید.

 

مرکز داده‌های الکترونیکی در قم راه اندازی می‌شود

علی رمضانی مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات استانداری قم هم از راه اندازی مرکز داده‌های الکترونیکی در قم خبر داد.

وی گفت: یکی از پروژه‌های الکترونیکی راه اندازی مرکز داده‌های الکترونیکی است که عملیات آن آغاز شده است و به زودی نیز به بهره برداری می‌رسد.

مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات استانداری قم بیان کرد: در خصوص فیبر نوری نیز اقداماتی انجام شده است و به زودی افتتاح می‌شود.

ایجاد سامانه ملی قبوض الکترونیکی

وی گفت: سامانه ملی قبوض الکترونیکی عملیاتی شده است اما یکی از مشکلات در این زمینه عدم تبلیغات کافی در این زمینه است و لازم است با گسترش تبلیغات در این زمینه شهروندان با این سامانه ارتباط بگیرند.

ایجاد سامانه دولت الکترونیک

وی با اشاره به ایجاد سامانه دولت الکترونیک افزود: همچنین سامانه ویدئو کنفرانس نیز امروز افتتاح می‌شود و امیدواریم این سامانه به کاهش مراجعات مدیران به جلسات کمک شایانی داشته باشد.

کمک به راه اندازی پارک علم و فناوری

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات در زمینه فناوری اطلاعات کمک به راه اندازی پارک علم و فناوری در استان قم بوده است.

وی در خصوص دفا‌تر پیشخوان گفت: ‌بحث دفا‌تر پیشخوان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

تشکیل ستاد دولت الکترونیک در قم

محسن محرری معاون توسعه منابع و نیروی انسانی استانداری قم هم از اقدامات موثری در بانکداری الکترونیکی انجام شده گفت.

وی با اشاره به اینکه در بانکداری الکترونیکی اقدامات خوبی انجام شده است افزود: همچنین در خصوص دفا‌تر پیشخوان نیز حدود ۱۲۰ خدمت توسط ۳۰ دستگاه اجرایی انجام شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.