راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

چگونه بلاکچین آینده بانکداری را شکل می‌دهد؟

0

همان‌طور که ممکن است تابه‌حال متوجه شده باشید، قانون‌گذاران صنعت بانکی در سراسر جهان اقدامات سخت‌گیرانه‌ای برای تنظیم قوانین مالی و بانکی انجام می‌دهند.

ترکیب این موضوع با ماهیت محافظه‌کار فرایندها در بخش بانکی باعث مقاوم شدن این صنعت نسبت به تکنولوژی‌های به‌روز دنیا شده است؛ اما با رواج گسترده تکنولوژی بلاکچین در چند سال اخیر، محبوبیت فراگیر ارزهای رمزنگاری‌شده و رشد انحصاری ICO، بانک‌ها و مؤسسات مالی به این نتیجه رسیده‌اند که پتانسیل‌های تکنولوژی بلاکچین دیگر قابل‌انکار نیست.

بدون شک جهان کنجکاو است تا ببیند که چگونه این فناوری امیدوارکننده، آینده بانکی را تحت تأثیر قرار خواهد داد. امروزه بانک‌های بزرگ در حال انجام تست‌هایی بر روی ویژگی غیرمتمرکز بودن بلاکچین و پیاده‌سازی کردن آن بر فرآیندهای کسب‌وکار خود هستند. آن‌ها همچنین سعی بر این دارند که بر پروژه‌ها و استارت‌‎آپ‌های توسعه‌دهنده راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین سرمایه‌گذاری کنند.

یکی از مطالعات انجام‌شده توسط کمپانی Accenture نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مدیران برتر بانکی ادعا می‌کنند که Blockchain نقش مهمی در موفقیت شرکت‌های مالی و بانک‌ها در آینده‌ای نزدیک دارد. تحلیلگران Accenture به این نتیجه رسیده‌اند که بخش بانکی تا سال ۲۰۲۲ تا ۲۰ میلیارد دلار از طریق اجرای بلاکچین صرفه‌جویی خواهد کرد.

 

بلاکچین؛ نوش دارویی برای فین‌تک‌ها

بلاکچین می‌تواند بسیاری از مشکلاتی که امروزه بانک‌ها و سازمان‌های مالی با آن مواجه هستند را حل کند. این تکنولوژی ویژگی‌های جالبی دارد که آن را بسیار جذاب می‌کند.

بلاکچین سطح امنیت بالایی را در ذخیره و انتقال اطلاعات فراهم می‌کند، دارای یک زیرساخت شبکه متمرکز و شفاف است، غیرمتمرکز است و همچنین هزینه‌های عملیات بسیار پایینی دارد. این ویژگی‌های قابل‌توجه، بلاکچین را به راه‌حلی پر تقاضا و مؤثر تبدیل کرده است؛ حتی در محیط سختگیرانِ و محتاطانه صنعت بانکداری.

اکثر مؤسسات مالی و اعتباری بسیاری از فعالیت‌های خود را توسط شرکت‌های واسطه‌گر انجام می‌دهند. مشارکت آن‌ها خدمات این مؤسسات را بسیار گران‌تر می‌کند. پیاده‌سازی تکنولوژی بلاکچین این واسطه‌گران غیرضروری را حذف می‌کند و به مشتریان و بانک‌ها خدمات ارزان‌تری ارائه می‌دهد.

همان‌طور که از نمودار بالابر می‌آید، بانک‌ها در تطابق با تکنولوژی Blockchain فعال‌تر از سایر مؤسسات عمل می‌کنند.

 

بلاکچین در چه زمینه‌هایی راه‌حل ارائه می‌دهد؟

پرداخت: کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت نقل و انتقالات بین‌المللی میان بانک‌ها از زمینه‌های اصلی است که بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی قادر به اجرای فن‌آوری بلاکچین در آن می‌باشند. شرکت‌های بزرگ مالی و تحلیلگران مالی در ابتدا تکنولوژی بلاکچین را در آینده نزدیک به‌عنوان یک جایگزین ممکن برای سیستم انتقال بانکی SWIFT معرفی می‌کنند.

سیستم شناسایی مشتریان: یکی دیگر از زمینه‌های کاربردی Blockchain در صنعت بانکداری، ایجاد یک سیستم شناسایی مشتری بر اساس تکنولوژی دفتر کل توزیع‌شده (distributed ledger technology) است. این موضوع بسیار بااهمیت است چراکه مؤسسات اعتباری هنگام پرداخت وام، مشتری را شناسایی و اطلاعات او را بررسی می‌کنند. بلاکچین دسترسی به اطلاعات مشتریان را بسیار آسان می‌کند. این اطلاعات به‌طور کاملاً ایمن ذخیره می‌شوند و در صورت نیاز، بانک‌های دیگر نیز به آن دسترسی پیدا می‌کنند.

وام‌ها و سپرده‌ها: رابطه مستقیمی میان بانکداری، خدمات مالی، بیمه سپرده و وام وجود دارد. حتی در کشورهای توسعه‌یافته فعالیت‌های بانکی اغلب برای نامطمئن بودن و آسیب‌پذیری موردانتقاد قرار می‌گیرند. قانون‌گذاران دولتی سپرده‌های بانک‌های خصوصی را با ارزهای سنتی (پول نقد) بیمه می‌کنند.

یک سیستم غیرمتمرکز برای وام و سپرده مبتنی بر تکنولوژی دفتر کل، نه‌تنها تمرکززدایی می‌کند بلکه از ورشکستگی بانک‌ها نیز جلوگیری می‌کند؛ چراکه یک سازمان خاص سپرده‌ها را کنترل نمی‌کند.

بیمه: یکی دیگر از راه‌های مهمی که بیمه سنتی می‌تواند بهبود یابد، خودکار کردن پرداخت هزینهٔ بیمه است. اگر سیستم بر اساس قراردادهای هوشمند کاملاً به‌صورت خودکار انجام شود و تأخیرهای وابسته به امور اداری شامل گرفتن تازیده از مدیران مختلف از آن حذف شود، مردم قادر خواهند بود پول خود را بلافاصله دریافت کنند. غیرمتمرکز بودن (Decentralization) در صنعت بانکداری تضمینی برای ثبات و قابل‌اطمینان بودن است.

 

بانک‌ها در حال آزمایش و اجرای این تکنولوژی هستند

اداره پردازش داده‌های اعتباری که وابسته به انجمن بانک لهستان است، تاریخچه اعتبار حدود ۱۵۰ میلیون از مردم اروپا را ثبت می‌کند. شرکت فینتم بریتانیایی Billon Group که سال گذشته یک‌میلیون یورو جهت سرمایه‌گذاری در اروپا دریافت کرده بود، یک سیستم مبتنی بر بلاکچین راه‌اندازی کرد که توسط آن می‌تواند اطلاعات مربوط به مشتریان را پردازش کند.

مدیریت این اداره معتقد است که راه‌حل زنجیره بلوک مطابق با الزامات قانونی و مقررات حفاظت از داده‌هاست و درعین‌حال نیازهای صنعت نیز برآورده شده و بهره‌وری افزایش پیداکرده است.

محصولی که Billon Group ارائه می‌دهد در حال حاضر توسط هشت بانک اصلی لهستان مورد آزمایش و اجرا قرارگرفته است. مدیریت این بانک‌ها معتقدند که بلاکچین به‌طور اساسی طریقه ثبت، ذخیره و انتقال اطلاعات میان بانک‌ها و کاربران را تغییر می‌دهد.

یکی از نمایندگان شرکت Billon Group می‌گوید که شرکت درحال‌توسعه و معرفی راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین است؛ نه‌تنها برای ذخیره و پردازش اطلاعات بلکه برای انجام عملیات با پول نقد. هدف این پروژه ایجاد انقلابی در مدیریت داده‌هاست به‌طوری‌که به کاربران امکان می‌دهد اطلاعات شخصی خود را به‌صورت محرمانه و امن کنترل کنند.

یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های بانکی اسپانیایی و همچنین یکی از بانک‌های پیشرو در انگلستان، Grupo Santander، از پیشگامان پیاده‌سازی فن‌آوری زنجیره بلوک در صنعت بانکی است. سانتاندر که توسط Banco Group اداره می‌شود، سیستم پرداخت کاملاً اتوماتیک One Pay FX مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین را به‌تازگی پیاده‌سازی کرده است.

هدف اصلی این سیستم بهینه‌سازی پرداخت‌ها بین اروپا و آمریکای جنوبی با استفاده از تکنولوژی دفتر کل توزیع‌شده است. این بانک اسپانیایی خدماتی را برای تسریع معاملات بانکی بین‌المللی و کاهش هزینه‌های مربوط به پردازش آن‌ها راه‌اندازی کرده است. این سرویس بر روی بلاکچین ریپل اجرا می‌شود. این بلاکچین به دلیل همکاری با American Express و Western Union بسیار شناخته‌شده است.

Banco Santander همچنین درحال‌توسعه و آزمایش یک‌راه حل مبتنی بلاکچین برای انجام رأی‌گیری سهامداران است که مربوط به نیازهای شرکای اصلی، ازجمله Trust، Broadbridge و JPMorgan Chase است.

بانک JPMorgan Chase آن‌چنان به آیندهٔ زنجیره بلوک امیدوار است که شرکتی جداگانه به نام Quorum division را برای مطالعه بر روی این تکنولوژی و پیاده‌سازی آن اختصاص داده است. این بانک در حال تست روش‌های مختلف برای انجام فرایندهای مالی است و همچنین یک گواهی سپرده سالانه با نرخ شناور بر اساس دفتر کل توزیع‌شده صادر کرده است.

اما تنها بانک‌های بزرگ نیستند که دربارهٔ بلاکچین تحقیقات انجام می‌دهند و آن را تست و اجرا می‌کنند. شرکت‌ها و انجمن‌های بانکی نیز وجود دارند به‌طور خاص برای این کار ایجادشده‌اند. بانک کانادایی مونترال همراه با تعدادی از بانک‌های اروپایی به عضویت یکی از این انجمن‌ها درآمدهاست.

هدف این انجمن، توسعهٔ پلتفرمی به نام Batavia برای تأمین مالی تجارت خودروها و الیاف نساجی است. دیگر اعضای انجمن عبارت‌اند از: CaixaBank در اسپانیا، UBS در سوئیس، Commerzbank در آلمان و Erste Group در اروپای شرقی.

 

و آنچه در آینده در انتظار ماست

این تکنولوژی می‌تواند بر فرآیندهای تأیید تراکنش‌ها، مدیریت پول، بهینه‌سازی دارایی‌ها و همچنین بسیاری از فرآیندهای کاری دیگر که به‌طورکلی میلیاردها دلار هزینهٔ سالانه برای بانک‌ها به‌حساب می‌آید، تأثیر شگرفی داشته باشد.

بلاکچین زمان‌بندی‌های ایجادشده و پذیرفته‌شده را کاهش می‌دهد؛ مانند زمان لازم برای دریافت وجه وام درخواست داده‌شده پس از انجام تأیید و تصویب آن، زمان لازم برای جابجایی پول از بانکی به بانک دیگر یا به کشوری دیگر، زمان لازم برای پردازش و تأیید اطلاعات شخصی مشتریان و غیره.

در آینده نزدیک، بخش بانکی به‌احتمال‌زیاد مزایای این رویکرد روشن و پایدار را برای اجرای بلاکچین در فرایندهای خود به دست خواهد آورد. این تکنولوژی باعث افزایش بهره‌وری، سرعت، امنیت و کاهش هزینه‌ها در اکثر عملیات می‌شود و درنتیجه باعث بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در کیفیت خدمات‌رسانی بانک‌ها به کاربران نهایی خواهد شد.

منبع: شرکت جی‌اس‌اس(گرایش تازه کیش) / www.cryptodigestnews.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.