راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دپارتمان‌های دانشگاهی طرح تازه بانک ملی ایران برای کمک به توسعه کشور

یکی از قدیمی‌ترین معضلات در نظام اقتصادی کشور، عدم ایجاد رابطه صحیح میان ایده پردازان، محققان و دانشگاهیان با مراکز تأمین مالی ازجمله بانک‌هاست، به این معنا که صاحبان دانش و طرح‌های خلاقانه، به دلیل نداشتن توانایی مالی، ایده‌هایشان را در کتابخانه‌ها بایگانی می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، بسیار شنیده‌شده که دانشمندان یا دانشجویان توانمند کشورمان، باوجود داشتن طرح‌های نو و راهکارهای مطلوب برای حل مشکلات بخش‌های مختلف، نمی‌توانند این طرح‌ها را عملیاتی کنند. علت این پدیده هم درگیر شدن نهادهای اجرایی با اقدامات روزمره و نبود بودجه برای اجرایی کردن طرح‌های پژوهشی است.

نگران‌کننده‌تر این‌که بسیاری از این طرح‌ها باوجوداین که می‌توانند مشکلات کشور خودمان را برطرف کنند، پس از ارائه پیشنهادهای مالی بزرگ و مناسب به کشورهای دیگر رفته و در آنجا عملیاتی می‌شوند.

در چنین شرایطی، بانک‌ها هم به دنبال اجرای طرح‌های نو باهدف حل مشکلات جامعه هستند، اما حقیقتاً پیدا کردن صاحبان چنین طرح‌هایی در میان انبوهی از ایده پردازان، دانشجویان و اساتید دانشگاهی کاری سخت و پیچیده است. باهدف حل مشکل دوری دانشگاه از مراکز تأمین مالی، بانک ملی ایران چاره‌ای اندیشیده و آن را در مرحله اجرا قرار داده است.

در این طرح، ایده راه‌اندازی دپارتمان بانک ملی ایران در برخی دانشگاه‌های بزرگ کشور مطرح و پیگیری شده است. با این روش، نمایندگانی از بانک در این بخش‌ها مستقرشده و آن را به مرکزی برای دریافت ایده‌ها، ارائه پیشنهادهای تأمین مالی طرح‌ها و نیز مشاوره دریافت تسهیلات تبدیل خواهند کرد.

طبیعی است که کوتاه کردن روش‌های طولانی و پیچیده اداری باهدف کمک به طرح‌های دانش‌بنیان و نیز حمایت حداکثری از دانشمندان ایرانی در کنار تقویت استارت‌آپ‌ها، می‌تواند به تسریع در حل چالش‌های موجود در کشور بسیار کمک کند. بانک ملی ایران از دیرباز در کنار دانشگاهیان و دانشمندان کشور بوده و هست و امیدوار است این طرح جدید که به‌زودی از سوی اداره کل تحقیقات و برنامه‌ریزی این بانک عملیاتی خواهد شد، راه تازه‌ای به‌سوی توسعه کشور باز کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.