راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

FATF فرصتی دوباره به ایران داد

کارگروه ویژه اقدام مالی در تازه‌ترین نشست خود اعلام کرد با توجه به تلاش‌های مستمر دولت ایران برای نهایی شدن و تصویب متمم‌های مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران را ادامه می‌دهد.

به گزارش ایسنا، در بیانیه FATF آمده است؛ در ژوئن ۲۰۱۶ FATF از تعهد سیاسی سطح بالای ایران برای پرداختن به کاستی‌های استراتژیک مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و دریافت کمک‌های فنی برای اجرای برنامه عملیاتی استقبال کرد. با توجه به تعهد سیاسی ایران و اجرای اقدامات مربوطه، گروه اقدام ویژه مالی در فوریه امسال تصمیم گرفت به تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران ادامه دهد.

ایران از نوامبر ۲۰۱۷ سازوکار اعلام وجه نقد خود را ایجاد کرده است و پیش‌نویس لوایح مربوط به مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را فراهم کرده است. بااین‌حال برنامه اقدامات ایران در شرایطی منقضی شده که بسیاری از اقدامات تکمیلی به پایان نرسیده‌اند.

FATF در ادامه از ایران خواسته است نسبت به تکمیل اقدامت زیر اقدام کند:

  1. مجرمانه شناختن تأمین مالی گروه‌های تروریستی بدون در نظر گرفتن استثناهای خاص
  2. شناسایی و توقیف دارایی‌های افرادی که مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به‌عنوان تروریست شناخته‌شده‌اند
  3. اطمینان از وجود رهنمودهای مناسب و قابل‌اجرا برای مشتریان
  4. اطمینان از وجود نهادهای اطلاعات مالی مستقل و الزام به گزارش تراکنش‌های مشکوک
  5. شفاف‌سازی در خصوص نحوه شناسایی و تحریم نهادهای ارائه‌دهنده خدمات انتقال پول که مجوزهای لازم را ندارند
  6. تصویب و اجرای کنوانسیون‌های پالرمو و تأمین مالی تروریسم و شفاف‌سازی در خصوص ظرفیت طرف ایرانی برای همکاری‌های حقوقی مشترک
  7. اطمینان از وجود تأیید نهادهای مالی و اطلاعات سودمند و کامل در خصوص مبدأ تراکنش‌ها
  8. در نظر گرفتن طیف وسیع‌تری از مجازات برای نقض قوانین مبارزه با پول‌شویی
  9. اطمینان از وجود قوانین و رویه‌های کافی برای توقیف دارایی‌های مرتبط

FATF در ادامه با ابراز ناخرسندی از تکمیل نشدن برنامه‌های مدنظر برای پرداختن به نواقص پول‌شویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم توسط ایران اعلام کرده است با توجه به تلاش‌های مستمر دولت ایران برای نهایی شدن و تصویب متمم‌های مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، این گروه در نشست این هفته خود تصمیم گرفته است به تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران ادامه دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است این گروه از ایران انتظار دارد فوراً سایر اقدامات مربوطه در برنامه اقدام خود را تکمیل کند و اصلاحات ضروری مدنظر این گروه درزمینهٔ مقاله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را انجام دهد. از ایران انتظار می‌رود تا اکتبر ۲۰۱۸، متمم‌هایی به قانون مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی خود بی افزاید و کنوانسیون پالرمو و مقابله با تأمین مالی تروریسم را در انطباق کامل با استانداردهای FATF اجرا کند، در غیر این صورت این کارگروه اقدامات مناسب و ضروری را اتخاذ خواهد کرد.

ایران تا زمان تکمیل برنامه اقدام خود در بیانیه عمومی باقی خواهد ماند و تا زمانی که این کشور معیارهای مدنظر را برای جبران کاستی‌های شناسایی‌شده در برنامه اقدام خود اعمال نکند، FATF نسبت به ریسک تأمین مالی تروریسم و مخاطرات آن برای سیستم مالی بین‌المللی نگران باقی خواهد ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.