خبر

اختلاف‌نظر شبکه بانکی و نیروی انتظامی کار را به قطع سیم خودپردازها کشاند

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

اختلاف‌نظر در رابطه با اعمال نظارت و مسائل امنیتی دستگاه‌های خودپرداز بین شبکه بانکی و نیروی انتظامی ادامه‌دارد. آخرین گزارش‌ها حاکی از اقدام برای توقف فعالیت تعدادی از خودپردازها است.

به گزارش ایسنا، چندی پیش بود که تعدادی از دستگاه‌های خودپرداز خارج از شعب دریکی از استان‌ها پلمپ شد. بررسی ماجرا از این حکایت داشت که پلیس پیشگیری ناجا تأکید داشته که باید نصب خودپردازها با تأیید و نظارت آن شکل بگیرد و اگر این‌گونه نباشد پلمپ انجام می‌شود.

این در حالی بود که در سوی دیگر مسئولان شبکه بانکی معتقد بودند همان‌طور که برای تأسیس شعب مجموعه ضوابط و مقرراتی وجود داشته و طبق استانداردهای مصوب از سوی شورای امنیت انجام می‌شود و به تائید پلیس پیشگیری ناجا می‌رسد، باید برای نصب خودپردازها و استانداردهای نظارت بر آن نیز ضوابط تعریف و بر اساس آن اقدام شود؛ اما تاکنون هیچ‌گونه استانداردی از سوی شورای امنیت برای به‌کارگیری دستگاه‌های خودپرداز شعب بانک‌ها تصویب نشده و ازاین‌رو ضوابطی وجود ندارد که بخواهیم طبق آن عمل کنیم و اگر رعایت نشود پلیس پیشگیری ناجا برای پلمپ اقدام می‌کند.

اما این ماجرا ادامه‌دار شد و آخرین اعلامی که جمشیدی دبیر کانون بانک‌های خصوصی داشته است از این حکایت دارد که به‌تازگی نیروی انتظامی دست به پلمپ خودپردازها در سایر نقاط زده است به‌گونه‌ای که در استان البرز سیم تعدادی زیادی از خودپردازها قطع‌شده و فعالیت آن‌ها متوقف‌شده است.

آن‌طور که جمشیدی عنوان کرد؛ در حال حاضر حدود ۲۶۰ خودپرداز در استان البرز در خارج از شعب فعال‌اند که بیش از ۸۸ میلیون تراکنش در نیمه نخست سال قبل برای آن‌ها ثبت‌شده است که نشان از کاربرد بالای خودپردازها دارد ازاین‌رو وقتی تعداد زیادی از آن‌ها با توقف فعالیت مواجه می‌شوند مشکلات زیادی را برای مردم و کاربران آن‌ها ایجاد می‌کند.

او یادآور شد؛ ما با اعمال امنیت برای دستگاه‌های خودپرداز هیچ مشکلی نداریم و یک ضرورت به شمار می‌رود، اما تا هنگامی‌که ضوابط تدوین و مورد تصویب قرار نگرفته است، استانداردی وجود ندارد که قرار باشد به دلیل عدم رعایت آن دستگاه‌های خودپرداز پلمپ شود.

به گفته جمشیدی در مدت اخیر طی برگزاری جلساتی رایزنی‌هایی بین شبکه بانکی و پلیس پیشگیری ناجا و مسئولان مربوطه انجام شد و در حال تدوین ضوابط و استاندارد نصب خودپردازها و مسائل امنیتی آن‌ها هستند، اما تاکنون نهایی نشده و در این حالت نباید خودپردازها پلمپ و کاربران شبکه بانکی در دریافت خدمات با مشکل مواجه شوند.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */