راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

پایان پذیرش چک‌های غیر صیادی از شهریورماه و اعلام مشخصات امنیتی چک صیاد

0

بنا بر اعلام بانک مرکزی، چک‌های غیر صیادی از شهریورماه امسال پذیرش نخواهند شد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، چک‌های صیاد مشخصات منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را از چک‌های دیگر متمایز می‌کند. استفاده از طراحی خطی،‌ الیاف فلورسنتی، کاغذ حساس به مواد شیمایی، چاپ نامرئی و ریز نوشته از مهم‌ترین مشخصات امنیتی چک‌های صیاد است.

طراحی تمامی نقوش چک‌های صیاد به‌صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام‌گرفته به‌صورت که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. درحالی‌که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل‌شده‌اند و به‌راحتی به‌وسیله ذره‌بین قابل‌تشخیص‌اند.

در خمیرکاغذ چک‌های صیاد نیز از تصویر سه‌بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده‌شده که در مقابل نور قابل‌رؤیت است. همچنین در چک‌های صیاد، چاپ شماره زنجیره‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماورای بنفش به رنگ سبز تیره دیده می‌شود.

علاوه بر این در فرآیند ساخت کاغذ این چک‌ها از موادی استفاده‌شده که در صورت تماس با مواد شیمایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد.

استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده‌شده‌اند دیگر ویژگی امنیتی چک‌های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماورای بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل‌مشاهده‌اند.

سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرآیند صدور دسته‌چک‌های بانکی از سوی بانک مرکزی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکزسازی درخواست‌های دسته‌چک، امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته‌چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند.

همچنین با اختصاص یک شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک امکان استعلام و پیگیری وضعیت چک از طریق پیامک برای گیرنده چک را تسهیل و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود.

با استفاده از این سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی ازجمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته‌چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک ایجاد خواهد شد.

مشخصات امنیتی چکهای صیاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.