راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

مشخصات امنیتی چک صیاد

0

استفاده از طراحی خطی،‌ الیاف فلورسنتی، کاغذ حساس به مواد شیمایی، چاپ نامرئی و ریز نوشته از مهم‌ترین مشخصات امنیتی چک‌های صیاد است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ طراحی کلیه نقوش چک‌های صیاد به‌صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام‌گرفته به‌صورت که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. درحالی‌که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل‌شده‌اند و به‌راحتی به‌وسیله ذره‌بین قابل‌تشخیص‌اند.

در خمیرکاغذ چک‌های صیاد نیز از تصویر سه‌بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده‌شده که در مقابل نور قابل‌رؤیت است. همچنین در چک‌های صیاد، چاپ شماره زنجیره‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراءبنفش به رنگ سبز تیره دیده می‌شود.

علاوه بر این در فرایند ساخت کاغذ این چک‌ها از موادی استفاده‌شده که در صورت تماس با مواد شیمایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد.

استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده‌شده‌اند دیگر ویژگی امنیتی چک‌های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماوراءبنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل‌مشاهده‌اند.

گفتنی است سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرآیند صدور دسته‌چک‌های بانکی از سوی بانک مرکزی پیاده‌سازی شده است.

این سامانه با متمرکزسازی درخواست‌های دسته‌چک، امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته‌چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند.

همچنین با اختصاص یک شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک امکان استعلام و پیگیری وضعیت چک از طریق پیامک برای گیرنده چک را تسهیل و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود.

با استفاده از این سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی ازجمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته‌چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک را ایجاد خواهد داشت.

با اجرایی شدن کامل سامانه صیاد، چک‌های غیر صیادی از شهریورماه امسال پذیرش نخواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.