راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ بر صنعت رگ‌تک

0

سرمایه جذب‌شده در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۸ توسط شرکت‌های رگ‌تک در جهان، بیش از ۵۰ درصد کل سرمایه‌های جذب شده در این حوزه در سال ۲۰۱۷ است.

  • فعالیت معاملاتی رگ‌تک جهان از ۱۰۲ معامله در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۴ معامله در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است که با رشد ۴۰ درصدی سرمایه‌گذاری در دوره‌ای مشابه همراه بوده است.
  • علیرغم کاهش فعالیت‌های معاملاتی طی ۱۰۰ سال گذشته، سرمایه‌گذاری‌ها بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار افزایش داشته است. این امر می‌تواند معلول معاملات پایان سال مانند سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری سری E شرکت نرم‌افزاری کانورسنت (Convercent) باشد که در سه ماهه چهارم سال حاصل شده است.
  • با توجه به این‌که چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌های رگ‌تک روزبه‌روز وسیع‌تر شده و تاثیرات آیین نامه‌هایی نظیر GDPR نیز بیشتر می‌شود، انتظار می‌رود سرمایه بسیار بیشتری در سال‌های آینده به این حوزه سرازیر شود.
روند سرمایه‌گذاری‌های رگ‌تک جهان از سال 2014 الی سه ماهه اول سال 2018
سرمایه‌گذاری‌های رگ‌تک جهان از سال ۲۰۱۴ الی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸

سرمایه‌گذاری‌ بر روی رگ‌تک سال ۲۰۱۸ را بسیار قدرتمندانه آغاز کرده است. بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری طی ۳۳ معامله گواهی بر این مدعاست.

روند سرمایه‌گذاری رگ‌تک از سه ماهه اول سال 2017 تا سه ماهه اول سال 2018
روند سرمایه‌گذاری رگ‌تک از سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ تا سه ماهه اول سال ۲۰۱۸

سرمایه‌گذاری رگ‌تک جهان بین چارک اول الی چهارم سال ۲۰۱۷ دو برابر رشد داشته، به گونه‌ای که در پایان سال گذشته، حدودا به ۴۲۰ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که سیر صعودی رشد سرمایه‌گذاری در سه ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۳۲.۷ میلیون دلار را نشان می‌دهد که رشدی ۳ برابری نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته داشته است.

نزدیک به ۴۴ درصد از کل بودجه سرمایه‌گذاری شده در حوزه رگ‌تک در سال ۲۰۱۷، در سه ماهه چهارم این سال به دست آمده، که ناشی از معاملات پایان سال بوده است. فیدزای (Feedzai)، ارائه دهنده مدیریت ردیابی و متوقف‌سازی قانون‌شکنی مالی، در یکی از بزرگترین معاملات سال، تحت سرمایه‌گذاری سری C بالغ بر ۵۰ میلیون دلار از سافایر ونچرز (Sapphire Ventures) جذب کرده است که تاثیر بسزایی در روند افزایشی سرمایه‌گذاری در پایان سال ۲۰۱۷ داشته است.

سرمایه‌گذاری سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ رگ‌تک تاکنون از مرز ۵۰۰ میلیون دلار فراتر رفته و انتظارات برای سرمایه‌گذاری‌های کلان در ماه‌های آتی سال را نیز قوت بخشیده است. سیفت ساینس (Sift Science)، که پلترفمی برای شناسایی قانون‌شکنی‌های مالی است، ۵۳ میلیون دلار سرمایه را به رهبری استرایپس گروپ (Stripes Group) در سرمایه‌گذاری سری D کسب نموده است. این سرمایه در زمینه راهکارهای ردیابی قانون‌شکنی استفاده خواهد شد.

10 معامله مهم رگ‌تک از سال 2017 تا سه ماهه اول سال 2018
۱۰ معامله مهم رگ‌تک از سال ۲۰۱۷ تا سه ماهه اول سال ۲۰۱۸
  • ۱۰ معامله مهم و بزرگ رگ‌تک جهان از سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ تا سه ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشته‌اند که بیش از ۴۰ درصد آن مربوطه به چارک اول سال ۲۰۱۸ بوده است. زمینه تمامی معاملات بزرگ رگ‌تک تحت‌الشعاع شرکت‌های آمریکایی بوده و به عبارتی سورس اصلی تمام این ۱۰ شرکت در آن منطقه قرار گرفته است.
  • بزرگترین معامله، از آن شرکت زیبیالبس (XebiaLabs)، توسعه دهنده نرم افزار اتوماسیون انطباق بوده که معادل سرمایه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری است و در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ به دست آمده است.
  • کولیبرا (Collibra)، ارائه دهنده راهبردهای داده نیویورک، با دو دوره سرمایه‌گذاری یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در لیست ۱۰ سرمایه‌گذاری مهم سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود. این کمپانی ۵۰ میلیون دلار در دوره سرمایه‌گذاری C تحت ICONIQ Capital و ۵۸ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری سری D با همین کمپانی داشته است. کولیبرا قصد دارد با سرمایه‌گذاری در مهندسی، بازاریابی و فروش محصولات حوزه فعالیت خود را با شیب تندی ارتقا دهد.

سرمایه‌گذاران به بازارهای ثابت آمریکای شمالی و اروپا روی آورده و به تدریج از کشورهای در حال توسعه عقب نشینی می‌کنند.

پراکندگی جغرافیایی معاملات رگ‌تک جهان از سال 2017 الی سه ماهه اول سال 2018
پراکندگی جغرافیایی معاملات رگ‌تک از سال ۲۰۱۷ الی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸

شرکتهای آمریکای شمالی، قبل از اینکه در سال گذشته به ۶۰ درصد معاملات کل کاهش یابند، از سال ۲۰۱۴ لغایت ۲۰۱۶، مالک دو سوم معاملات رگ‌تک جهان بوده‌اند. البته ناگفته نماند که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸، معاملات رگ‌تک مرتبط با آمریکای شمالی مجددا به بالاتر از دو سوم کل معاملات ارتقا یافته است که انتظار می‌رود شرکت‌های این ناحیه، طی ماه‌های آتی فعالیت‌های معاملاتی رگ‌تک را تحت‌الشعاع قرار دهند.

کمپانی‌های سایر نقاط جهان که طبق آمار ۶ درصد از معاملات سال ۲۰۱۷ رگ‌تک را به خود اختصاص داده‌اند، در سال گذشته سرمایه‌ای در حدود ۱۰.۴ میلیون دلار داشته‌اند که فقط ۱ درصد از کل سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۷ رگ‌تک است. ارائه دهنده راهبردهای استرالیایی، آی ساین دیث (iSignthis)، بزرگترین سرمایه‌گذاری خارج از محدوده آمریکای شمالی، اروپا و آسیا بوده است که سرمایه‌ای کمتر از ۵ میلیون دلار جذب کرده است.

کمپانی‌های اروپایی نیز در سال گذشته و همچنین در سه ماهه اول سال جاری بالغ بر ۳۰ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. از آن‌جا که سرمایه‌گذاران و شرکت کنندگان در بازارهای مالی خود را برای زمینه نظارتی جدید در اروپا و اجرای دستورالعمل‌های نظارتی نوین، همچون FRTB که برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است آماده می‌کنند، انتظار می‌رود فعالیت‌های معاملاتی رگ‌تک نیز روزبه‌روز بیشتر و گسترده‌تر شود.

منبع: Fintech.global

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.