راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

راهنمای تشخیص دلار اصل از تقلبی

روی اسکناس صددلاری آمریکا (۱۰۰ $) تصویر بنجامین فرانکلین سیاستمدار، مخترع و دیپلمات اهل ایالات‌متحده آمریکا نقش بسته است. در پشت این اسکناس یک تصویر از سالن استقلال است.

۱۰۰ دلاری باارزش‌ترین پول چاپ‌شده آمریکا است.

اسکناس یک‌دلاری آمریکا (۱ $) و بر روی آن عکس جرج واشینگتن نقش بسته است؛ و بر پشت آن نشان آمریکا است.

روش‌های کاربردی و سریع تشخیص اصل بودن دلار که معمولاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

جنس اسکناس: راحت‌ترین راه برای تشخیص اصل بودن اسکناس دلار لمس آن هست چون از نوعی کتان ویژه ساخته‌شده که در بازار به‌صورت تجاری فروخته نمی‌شود. به همین دلیل اگر مدتی با این اسکناس‌ها سروکار داشته باشید در عمل به‌راحتی با لمس کردن آن متوجه کاغذی بودن اسکناس جعلی و کتانی بودن اسکناس اصل خواهید شد.

وضوح‌بالا: گوشه‌های اعداد و شکل‌ها دارای نوک‌تیزی‌هایی است که در اسکناس‌های تقلبی این تیزی‌ها به شکل گرد چاپ می‌شوند و به عبارتی شکل‌ها دارای وضوح و دقت کافی نیستند. دلیل آن‌هم پایین بودن کیفیت پرینترها یا دیگر روش‌های معمولی چاپ اسکناس تقلبی است که قابلیت چاپ این تیزی‌ها را با وضوح و جزئیات بالا ندارند.

تکراری نبودن شماره‌سریال‌ها: این روش به‌ویژه برای کنترل اسکناس با تعداد بالا خیلی سریع عمل می‌کند چون با برزدن سریع اسکناس‌ها می‌شود شماره‌سریال‌ها را کنترل کرد که به شکل خیلی تابلو همه از یک نوع نباشند! (چون چاپ اسکناس‌های تقلبی با شماره‌سریال‌های مختلف کار سختی است و به همین دلیل معمولاً آن‌ها رابین اسکناس‌های دیگر پخش می‌کنند.) اگر دسته اسکناس کاملاً نو باشد شماره‌سریال‌ها از ۰۰ تا ۹۹ خواهند بود و اگر هم خیلی نو نباشند که به‌صورت تصادفی خواهند بود.

براق بودن یکی از عددها: در هر چهارگوشه اسکناس دلار، عدد اسکناس نوشته‌شده (۱۰۰، ۵۰، ۲۰ و غیر) که یکی از آن‌ها حالت طلاکوب و براق دارد و در مقابل نور برق می‌زند. روش‌های زیر برای کنترل موردی می‌توانند استفاده شوند و خیلی برای تعداد بالا استفاده نمی‌شوند:

برجسته بودن برخی نوشته‌ها: برخی از نوشته‌های اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری برجسته هستند. برای نمونه اگر در اسکناس ۱۰۰ دلاری با دست روی عبارت United States of America بکشید می‌بینید که برجسته است.

تصویر نامرئی: در قسمت سفیدرنگ اسکناس مثل اسکناس‌های خودمان تصویر رئیس‌جمهور موردنظر وجود دارد که با گرفتن درنوردیدهٔ شود.

نوار امنیتی: مشابه اسکناس‌های ریال، اگر اسکناس دلار را مقابل نور بگیرید یک نوار امنیتی درون اسکناس مشاهده می‌شود.

منبع: هفته‌نامه تجارت‌فردا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.