راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

شرایط و میزان تأمین ارز رانندگان بین‌المللی ابلاغ شد

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی شرایط تأمین، انتقال و پرداخت ارز رانندگان حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت را ابلاغ کرد، بر این اساس رانندگان بین‌المللی به نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی و با احتساب کارمزدهای متعلقه ارز دریافت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو بخشنامه شماره ۱۵۲۴۴/۹۷ مورخ ۲۵/۱/۱۳۹۷ در خصوص تأمین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی موردنیاز متقاضیان، موارد زیر در رابطه با نحوه تأمین، انتقال / پرداخت ارز (به‌صورت اسکناس) بابت رانندگان بخش حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت، موضوع‌بند (۱۰) بخشنامه مذکور برای اجرا ابلاغ می‌شود:

  1. تأمین و انتقال / پرداخت ارز بابت رانندگان کامیون‌های ایرانی به‌منظور خروج از کشور به شرح جدول پیوست،‌ به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه (موضوع نامه شماره ۲۳۹۸۷‏‏/۹۷ مورخ ۱‏‏/۲‏‏/۱۳۹۷) امکان‌پذیر هست.
  2. مدارک‌ موردنیاز جهت ارائه به بانک به هنگام ارائه درخواست خرید ارز شامل گذرنامه، دفترچه خروج راننده، کارت ملی، کد ره‌گیری راهنامه برخط (CMR) صادره از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، کارت هوشمند راننده هست. ضمناً لازم است تصاویر مدارک مزبور به‌منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق ذی‌ربط نگهداری شود.
  3. در صورت عدم دریافت ارز توسط رانندگان مذکور قبل از انجام سفر، تأمین و انتقال پرداخت ارز با دریافت مدارک مربوطه (موضوع‌بند ۲ فوق) و مشروط به انجام سفر مربوطه و در مقابل ارائه صفحه ممهورشده به مهر خروج و ورود از‏‏ به کشور مندرج در گذرنامه و یا دفترچه خروج راننده، بلامانع است.
  4. چنانچه متقاضی جهت سفر قبلی ارز دریافت کرده باشد، تأمین و انتقال ‏‏‏/ پرداخت ارز بابت سفر جدید، منوط به حصول اطمینان از مسافرت راننده به خارج از کشور بابت ارز دریافتی (ممهورشدن صفحه مربوطه گذرنامه به مهر خروج و ورود از‏‏/به کشور و یا دفترچه خروج راننده) هست.
  5. در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت وجه (کارت، حواله و …) انجام این امر مجاز و مورد تأکید این بانک هست.

ضمناً هماهنگی لازم در خصوص تأمین اسکناس مربوطه با اداره عملیات ارزی بانک مرکزی انجام‌شده است و تمام شعب و واحدهای ارزی ذی‌ربط، ملزم به نظارت و حسن اجرای این بخشنامه هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.