راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

لزوم شناسه دار بودن کسب‌وکارهای اینترنتی جهت دریافت درگاه بانکی

فعالیت کسب‌وکارها در فضای مجازی همانند فضای فیزیکی نیازمند نظم، قانونمندی و نظارت است. یکی از طرح‌های موفق کشور در سال‌های گذشته طرح ساماندهی کسب‌وکارهای اینترنتی است که از طریق مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و پروژه نماد اعتماد الکترونیکی انجام‌شده است.

به گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، طرحی که به‌تنهایی فضای فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی را ساماندهی کرده است. پروژه نماد اعتماد الکترونیکی باهدف ساماندهی کسب‌وکارهای اینترنتی به‌عنوان یکی از ۱۰ پروژه بخش اصلاح نظام توزیع در طرح تحول اقتصادی مصوب سال ۱۳۸۷ از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بند ۱- ح اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی،‌ ساماندهی فعالیت سایت‌های تجارت الکترونیکی را به‌عنوان یکی از وظایف مرکز توسعه قید نموده که به تأیید شورای نگهبان رسیده است. به‌علاوه مطابق مصوبه جلسه مورخ ۱۳۹۱/۴/۱۲ شورای امنیت کشور،‌ باهدف ساماندهی فعالیت سراچه‌های فروش اینترنتی،‌ مسئولیت اعطای نماد اعتماد به کسب‌وکارهای اینترنتی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تفویض گردیده است. لازم به یادآوری است هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتمادسازی و رسمیت دهی به فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در ابعاد مختلف اعم از امنیتی،‌ اجتماعی،‌ فرهنگی و اقتصادی است.

نبود اطمینان و اعتماد کافی به سایت‌های اینترنتی در سال‌های گذشته، بازار فعالیت‌های اینترنتی را با مسائل و نقطه‌ضعف‌های متعددی مواجه ساخته بود. عدم رشد و بلوغ کافی فروشگاه‌ها از یک‌سو، نوپا بودن فرهنگ خرید اینترنتی، عدم وجود ارگان و یا سازمانی برای پاسخگویی به تخلفات و رسیدگی به شکایات از فروشگاه‌های اینترنتی از سویی دیگر، دولت را مصمم نمود تا در سال ۱۳۸۷ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را به‌عنوان دستگاه سیاست‌گذار در این حوزه معرفی نماید. مروری بر سوابق پروژه اینماد باهدف ساماندهی فضای کسب‌وکار و اعطای بیش از ۳۶۵۰۰ لوگوی نماد طی ۸ سال گذشته به کسب‌وکارهای اینترنتی فعال و متعهد به خدمت در کشور، گواه ارزشمندی از فعالیت‌های این مرکز است.

از طرفی، به اذعان گزارش‌های پلیس فتا، نیم درصد شکایات درج‌شده از وب‌سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی هست. همچنین نظرسنجی‌های متعددی نشان از استقبال مردم از فروشگاه‌های دارای نماد داشته به‌گونه‌ای که فروشگاه‌هایی که دارای درگاه پرداخت از طریق متمرکز کننده بوده‌اند نیز تلاش خود را برای دریافت نماد اعتماد برای عینیت‌بخشی به این مسئله داشته‌اند.

ساماندهی فضای کسب‌وکار طی ۸ سال گذشته دستاوردهای ارزشمندی برای رشد و توسعه فضای کسب‌وکار اینترنتی به همراه داشته است. امکان خرید با آسودگی خاطر، پیگیری شکایات از فروشگاه‌های اینترنتی تا حصول نتیجه مطلوب، نظارت بر فعالیت کسب‌وکارها، رسیدگی به تخلفات اعلام‌شده از دستگاه‌های نظارتی، فرهنگ‌سازی و آموزش به افراد برای شروع فعالیت قانونمند مطابق با قوانین و مقررات کشور و دستگاه‌های تخصصی، ازجمله دغدغه‌هایی است که پروژه اینماد در این سال‌ها پاسخگوی آن بوده است.

ناگفته پیداست ساماندهی این فضا با توجه به بلوغ فعالان این حوزه، عدم رعایت الزامات از طرف فروشگاه‌ها در پاره‌ای از موارد و همچنین انتظارات متفاوت خریداران از خدمات می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. نوع و جنس مشکلات بعضاً میان حوزه‌ای بوده و همکاری و همیاری نهادهای نظارتی متعدد را می‌طلبد. ازاین‌رو اشتراک مساعی و همدلی دستگاه‌های نظارتی و سازمان‌های مجوز دهنده تاکنون توانسته است سهم به سزایی در این مهم ایفا نماید.

لازم به ذکر است مجوز نماد اعتماد الکترونیکی هم‌اکنون یکی از مجوزهای مورد تأیید هیئت مقررات زدایی بوده و به استناد ماده ۸۷ قانون نظام صنفی، صدور پروانه کسب مجازی منوط به بررسی کسب‌وکار مطابق با چک‌لیست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بوده و صدور هم‌زمان نماد اعتماد الکترونیکی هست.

همچنین مصوبه شورای امنیت کشور در مورد اخذ نماد اعتماد الکترونیکی کما فی الساق لازم‌الاجرا هست و به‌موجب ماده ۴ این مصوبه، مجوز درگاه پرداخت الکترونیکی صرفاً به فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد اعطا می‌شود. بااین‌وجود الزام داشتن اینماد برای فروشگاه‌های فعال در حوزه کسب‌وکار اینترنتی کاملاً محرز بوده و هیچ گره‌ای در کار این فروشگاه‌ها ایجاد نمی‌نماید و موجب کسب اعتماد عمومی جهت استفاده از فروشگاه‌های اینترنتی و توسعه بازار مربوطه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.