راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

خرید انلاین آثار باستانی ممنوع است

انتشار تبلیغی برای فروش پایه ستون آتشکده و آتشدان متعلق به دشتستان استان بوشهر که در سایتی اینترنتی منتشر شده بود، مسوولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر را بر آن داشت تا مسبب انتشار این تبلیغ را پیدا کنند. در نهایت نیز کسی که خود را صاحب اثر معرفی کرده بود، توسط یگان حفاظت میراث‌فرهنگی دستگیر ‌شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، ابراهیم شقاقی، مدیر کل اداره حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه توضیح داد: «تبلیغات غیرمجاز مانند مشروبات الکلی، با ممنوعیت خرید و فروش در هر نقطه مواجه هستند. این بحث را می‌توان به جرائم رایانه‌ای نیز نسبت داد. در قانون جرائم رایانه‌ای این وجود دارد که هرگونه تبلیغ غیرقانونی، ممنوع و غیرمشروع مجازات دارد. خرید و فروش آثار تاریخی نیز براساس قوانین آثار تاریخی یعنی قانون مجازات اسلامی و هرگونه کاوش غیر قانونی، تبلیغ برای حمل و فروش آثار تاریخی ممنوع است.» او انجام هر کدام از این تبلیغات در فضاهای مجازی را نیازمند مجوز سازمان میراث فرهنگی دانست و ادامه داد: «باید حتما از سازمان میراث‌فرهنگی مجوز خرید و فروش داشته‌باشند تا آن اثر قابلیت فروش داشته‌باشد.»

این مقام مسوول حتی در مورد مجازات تبلیغ خرید و فروش آثار تاریخی در فضای مجازی نیز گفت: «اگر شخص فروشنده سوءنیت نداشته و نسبت به اینکه عملش غیرقانونی است آگاه نباشد، در نخستین قدم از سوی دادگاه مطبوعات به او تذکر اولیه داده می‌شود. اما اگر تکرار جرم صورت گیرد، نسبت به او اعمال مجازات می‌شود.»

شقاقی ادامه داد: «مسوولان سایت‌ها موظف به بررسی مطالبی هستند که در آنها منتشر می‌شود؛ نه تنها در سایت‌های تبلیغاتی بلکه در سایت‌هایی که به صورت آنلاین کالا خرید و فروش می‌کنند. حتی در کانال‌های ثبت شده در فضای مجازی نیز مسوولیت به عهده‌ مسوولان آن سایت است.»

او با تاکید بر اینکه اگر مسائل خلاف قانون در این سایت‌ها منتشر و تبلیغ شود، مجازات خرید و فروش آن نیز برای افراد، جزای نقدی و حبس به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: «در موارد این چنینی جرم رخ داده را به پلیس فتا اعلام می‌کنیم. او سایت را بررسی می‌کند و در صورت درست بودن رخداد، با تاییدیه پلیس فتا، میراث فرهنگی به مجتمع قضایی کارکنان دولت طرح شکایت می‌کند، تا روند قضایی چنین پرونده‌هایی شکل گیرد.»  مدیر کل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: «میراث فرهنگی باید به‌طور دائم این گونه موارد را رصد کند تا در صورتی‌که اطلاعاتی با این مشخصات منتشر شود، بتوان عکس‌العملی شدید نسبت به آن داشت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.