ارزهای رمزنگاری شده

سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمزنگاری شده

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

آینده ارزهای رمزنگاری شده بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان کشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.

به گزارش مهر، وزارت اقتصاد در گزارشی، سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمزنگاری شده را بررسی کرده است.

هر چه زمان می‏‌گذرد، ارزهای رمزنگاری شده به عنوان پدیده‏های نوظهور اقتصاد جهانی بیشتر خودنمایی می‏کنند و به همان میزان نیز موضع گیری‏ها در موافقت و مخالفت با آنها رنگ و بوی جدی‏تری به خود گرفته است. از هم اکنون ارزهای رمزنگاری شده نشان داده‏اند که می‏توانند جزئی از عناصر دو قطبی کردن جهان باشند. به نظر می‏رسد آینده ارزهای رمزنگاری شده بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان کشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.

در یک دسته بندی کلی، کشورهای مختلف جهان به دو گروه شامل موافقان و مخالفان گسترش ارزهای رمزنگاری شده با شیوه و روند فعلی تقسیم‌بندی می‏شوند. در یک سر طیف کشور آمریکا و برخی شرکای اروپایی آن قرار دارند که مخالف گسترش و رواج ارزهای رمزنگاری شده به شمار می‌روند (البته در زمان پیدایش و شروع ارزهای رمزنگاری شده مخالفت جدی نداشتند و در ماه‏های اخیر موضع‌گیری آنها علیه ارزهای رمزنگاری شده بیشتر شده است) و در سمت مقابل کشورهای موافق توسعه و گسترش این ارزها قرار دارند که ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان ابزاری برای مبادله و پس‌انداز به رسمیت شناخته و بسترهای فنی و حقوقی لازم را نیز برای آن فراهم کرده‌اند. با توجه به گسترش روزافزون ارزهای رمزنگاری شده و ابعاد تاثیرگذار آن بر اقتصاد جهانی، بررسی روندهای آینده این پدیده نوظهور از اهمیت بسزایی برخوردار است و از منظر آینده‏پژوهی می توان سه سناریو برای آن متصور بود:

۱- در سناریو اول فرض می‌شود که وضعیت فعلی بازار ارزهای رمزنگاری شده و از جمله بیت‌کوین حد نهایی توان و حد بالفعل شده این بازار باشد و ارزش بازار و معاملات روزانه و تعداد آنها بیشتر از این توان افزایش ندارد و در محدوده فعلی باقی می‏ماند و در آینده نیز با محدودیت ها و نوسانات شدید قیمتی که برای آن پیش می‏آید یا پیش می‏آورند و به تدریج از عرصه مبادلات بین‏المللی و سرمایه‏گذاری خارج خواهند شد.

۲- سناریو دوم بر این فرض استوار است که کشورهای موافق گسترش ارزهای رمزنگاری شده روز به روز، به تقویت و بسترسازی بیشتر برای ارزهای رمزنگاری شده پرداخته و در این هدف نیز موفق شوند. کمترین دستاورد این سناریو این خواهد بود که ارزهای رمزنگاری شده در کنار دلار به رسمیت شناخته می‏شود و اهرم فشاری که از طریق دلار بر تجارت خارجی برخی از کشورها تحمیل می‏شود به تدریج تضعیف می‏گردد.

۳- بر اساس سناریو سوم،NSA  (آژانس امنیت ملی آمریکا) بیت کوین را به‏منظور یک آزمایش «نرمال‏سازی» طراحی کرده‏است تا آگاهی و اطلاعات بیشتری درباره ماهیت یک ارز رمزنگاری شده به مردم داده‏ شود. سپس، پول‏های اعتباری طبق برنامه از رده خارج می‏شوند و ارز رمزنگاری شده جدیدی تحت نظارت دولت، جای آن را می‏گیرد. شاید دلایل و قرائن این سناریو جای تردید و سوال داشته‏ باشند اما قطعاً یکی از گزینه‏های اصلی آمریکا در مواجهه با ارزهای رمزنگاری شده و به خصوص بیت‌کوین، حذف ارزهای رمزنگاری شده کنونی با ترفندهای مختلف و ایجاد یک ارز رمزنگاری شده با مدیریت اقتصاد آمریکا می‏تواند باشد.

 

در هر حال فارغ از اهداف طراحان و مسیرهایی که برای آن می توان متصور بود، شناخت کامل، داشتن برنامه و راهکارهای تبدیل تهدیدهای احتمالی به فرصت می‏بایست جایگزین انکار، دوری و نگاه بدبینانه در موضوع ارزهای رمزنگاری شده بشود. به صورت خلاصه موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- شناسایی ابعاد مختلف ارزهای رمزنگاری شده و استفاده از معتبرترین آنها (بیت کوین) به صورت آزمایشی و محدود در تجارت خارجی.

۲- هماهنگی و برنامه‎ریزی دستگاه‏های مرتبط برای سیاست‏گذاری و بررسی جنبه‏های فنی جهت بررسی و طراحی یک ارز رمزنگاری شده ملی یا مشارکت با کشورهای همسو در طراحی ارز رمزنگاری شده فراملی یا منطقه‎ای.

۳- سیاست‏گذاری و الگوبرداری از سایر کشورها در جهت رفع دغدغه مالیاتی و پولشویی ناشی از ارزهای رمزنگاری شده.

۴- پیگیری و طراحی ارزهای رمزنگاری شده مشترک در سازمان‏ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای که ایران در آنها عضویت دارد.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */