راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سقوط ۵۸ میلیارد دلاری سهام فیسبوک

ارزش سهام فیسبوک در طی ۱ هفته گذشته بیش از ۵۸ میلیارد دلار سقوط کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از آسوشیتدپرس، در پی افشای سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک و افشای اطلاعات بیش از ۵۰ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی، ارزش سهام بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان در ظرف مدت زمان یک هفته بیش از ۵۸ میلیارد دلار سقوط کرد.

این سقوط در پی فروش سهام از سوی هزاران سهامدار فیسبوک به نشانه اعتراض روی داده است.

همچنین هزاران نفر از اعضای این شبکه اجتماعی به نشانه اعتراض به فیسبوک در عدم امانت‌داری اطلاعات شخصی‌شان، حساب‌های کاربری خود را غیرفعال کرده‌اند.

بحران اعتبار فیسبوک از آنجایی آغاز شد که «کمبریج آنالیتیکا» یک شرکت مشاوره سیاسی متهم به دریافت اطلاعات خصوصی بیش از ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک در ایام انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و استفاده از این اطلاعات شخصی به نفع پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات شد.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک در روزهای گذشته بابت قصور شرکت تحت مدیریتش از مخاطبان این شبکه پرطرفدار اجتماعی عذرخواهی کرده و وعده تنظیم سازوکارهایی برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه در آینده را داده است.

این نخستین باری نیست که پای شبکه پرمخاطب فیسبوک به بحث‌های پرحاشیه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ باز می‌شود؛ این شبکه پیش‌تر نیز به قصور در انتشار اطلاعات گمراه‌کننده و حتی دروغ به نفع دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ متهم شده است.

در روزهای گذشته موجی اعتراضی در آمریکا علیه شبکه فیسبوک به راه افتاده و بسیاری از کاربران این شبکه با پیوستن به هشتگ توییتری حذف فیسبوک با بستن صفحات فیسبوکی خود، به این موج اعتراضی پیوسته‌اند. همچنین برخی شرکت‌های بزرگ آگهی‌دهنده به فیسبوک نیز اعلام کردند قراردادهای آگهی خود را با این شبکه اجتماعی لغو کرده‌اند.

فیسبوک نزدیک به ۲ میلیارد نفر عضو دارد و پرمخاطب‌ترین شبکه اجتماعی در جهان محسوب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.