راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بازگشت کتیبه های باستانی کارت اعتباری ایرانی از امریکا

موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو، مجموعه‌ای از ۳۰۰ لوح و کتیبه باستانی ایرانی را به سازمان میراث فرهنگی ایران بازگرداند. این ۳۰۰ لوح و کتیبه از خاک رس ساخته شده‌اند و روی آنها با خطوط میخی حکاکی شده است و حاوی اطلاعات و جزئیات قلمرو و پایتخت ایران در حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد است.

روی این کتیبه‌ها، اطلاعات و داده‌هایی در رابطه با مقدار جیره غذایی که روزانه به کارگران در مناطق نزدیک امپراتوری داده می‌شد، ثبت شده است. در واقع مقامات در آن مناطق این کتیبه‌ها را به پایتخت می‌فرستادند تا میزان پرداختی به کارگران را ثبت کنند و همچنین از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به نمایندگانی که به این منطقه رفت‌وآمد داشتند را نیز به دست آورد.

چارلز جونز پژوهشگر و کتابدار در موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو و همینطور متخصص لوح و کتیبه می‌گوید: «عملکرد این لوح‌ها به‌نوعی شبیه به قبض و رسید کارت‌های اعتباری است و اطلاعات بسیار پرباری از طریق این کتیبه‌ها ردوبدل می‌شد».

از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به اصالت هر یک از کارگرها و این که از چه بخشی از امپراتوری بودند را فهمید. مثلا اینکه کارگری که در پایتخت مشغول به کار است از بابل، سوریه، مصر، ترکیه می‌آیند و یا دیگر بخش‌هایی که اکنون جزوی از افغانستان، پاکستان و یا آسیای مرکزی است. قدمت این کتیبه‌ها به اواسط فرمانروایی داریوش اول، یعنی از سال 509 پیش از میلاد تا 494 پیش از میلاد برمی‌گردد.

منبع: کانال تلگرامی پرداخت امروز به نقل از اسپوتیک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.