راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

پول از لحظه کشیدن کارت تا زمان واریز به حساب فروشندگان کجا می‌ماند؟

13

حکاک / پس از تغییر سیکل تسویه در کارتخوان‌های فروشگاهی از ۷ بار در روز به یک بار در ۲۴ ساعت، یکی از شایع‌ترین سؤالاتی که مطرح شد این بود که این پول از زمان کسر از حساب خریدار تا واریز به حساب فروشنده کجا و نزد کیست؟

محمدرضا روشن‌نژاد معاون توسعه و نظارت شاپرک علاوه بر پاسخ به این پرسش، توضیحات دقیقی درباره جزئیات تغییر تسویه تراکنش‌ها داده است:

 

ابتدا به طور دقیق جزئیات تغییر در فرایند تسویه شاپرک را توضیح دهید.

پیش از این برای فروشندگان کالا یا خدماتی که وجه خود را از طریق دستگاه کارتخوان دریافت می‌کردند در روزهای کاری تقریباً هر دوساعت یک‌بار مبالغ دریافتی به حسابشان واریز می‌شد ولی برای فروشگاه‌های اینترنتی این مبالغ یک‌بار در ابتدای روز بعد واریز می‌شد. در حال حاضر برای همه فروشندگان، وجه اقلام فروخته شده در ابتدای روز بعد و در روزهای تعطیل و جمعه‌ها در بعد از ظهر روز جمعه یا تعطیل، واریز می‌شود.

 

چرا روش تسویه را تغییر دادید؟

شاپرک براساس دستورات و مقررات بانک مرکزی فعالیت می‌کند و این تغییرات تنها در شاپرک نبوده و در سیستم بانکی نیز حواله‌های پایا و ساتنا را شامل شده است.

 

برخی می‌گویند که پول بیش از این مدت دست شما می‌ماند و حتی تا ۱۲ روز بعد تسویه انجام می‌شود، آیا این حرف درست است؟

این حرف صحت ندارد. همان‌طور که عرض کردم، ابتدای روز بعد و حدود ساعت شش صبح پول در حساب فروشنده است البته ممکن است برخی بانک‌ها تا یکی دو ساعت بعد پول را به حساب مشتریانشان واریز کنند که علت این موضوع یا محدودیت اجرایی سیستم‌های این بانک‌ها است یا به خاطر برخی توافقاتی است که با مشتریانشان دارند. بعلاوه آنکه در این مدت پول دست ما نیست.

 

پس این پول دست کیست؟

دست همان بانکی است که خریدار با کارت آن بانک اقدام به خرید می‌کند. به‌طور ساده و خلاصه باید عرض کنم که پرداخت با کارت، خیلی شبیه به گرفتن چک بین بانکی است. وقتی شما به بانک مراجعه می‌کنید و چک بین بانکی دریافت می‌کنید، بانک مبلغ چک را از حساب شما کسر می‌کند و در مقابل به شما چک بین بانکی می‌دهد. حالا شما ممکن است یک ساعت بعد این چک را به فردی دیگر بدهید و او نیز ساعتی بعد در همان روز یا روز بعد این چک را به بانکش ببرد و وجه آن را به حسابش بریزد. در این فاصله پول از حساب شما کسر شده اما هنوز به حساب دیگری منظور نشده است. این پول در همان بانک صادر‌کننده چک بین بانکی است. در شاپرک هم تقریباً با همین روش پول از حساب دارنده کارت کسر و به حساب پذیرنده کارت انتقال می‌یابد.

 

آیا در مثال شما بانک صادر کننده چک یا بانک صادر کننده کارت بانکی در موضوع شاپرک از این پول استفاده می‌کند و بهره‌مند می‌شود؟

در شرایطی که کمتر از سه روز پول نزد بانک باشد عملاً هیچ استفاده‌ای برای بانک ممکن نیست. در واقع پول در بانک بلوکه شده و برای بانک قابل استفاده یا به تعبیر شما بهره‌مندی نیست.

13 نظرات
 1. برادران فرازی می‌گوید

  خیلی جالب بود

  1. حسین می‌گوید

   اتفاقاً اگر خوب در مورد مطالب فکر کنید، خیلی مسخره بود.

 2. داود می‌گوید

  با این اوصاف اگه بر فرض مثال یک روز قسط بانکی ما هم دیر بشه این توجیحات نیز درست است؟ قبول کنید که همیشه باید مردم به سیستم سود برسانند نه سیستم به مردم.شرح مطالبتون اصلا قابل قبول نیست و امیدواریم که هرچه سریعتر به تسویه اوایل کارتخوانی برگردد.

 3. حمید می‌گوید

  پول مردم نگه میدارین باهاش کار میکنین
  میدونین در روز چند تراکنش انجام میشود و پول تراکنش روز قبل به حصاب واریز و تراکنش همان روز در بانک میماند تکلیف ملیارد ها پول در بانک مرکزی چی میشه پس چرا کسی جوابی نمیده اگر یه ساعت دیگه به این زمان اضافه کنین میدوننین چه پولی دست دولت میاد چرا مردمو اذیت میکنین اگه واقعا یک فروشنده در روز ۵۰ت فروش کنه و همون شب بچش مریض بشه با کدوم پول بچشو درمون کنه این کار شما درست نیست اون کاسب باید فردا بچشو بیمارستان ببره

 4. نوروزی می‌گوید

  این نکته رو هم باید اضافه کنید که شاپرک اعلام نمی کنه روزش تا چه ساعتیه و بعد از ساعت ۱۱ شب رو موکول به پس فردا می کنه!

 5. ناشناس می‌گوید

  در تمام دنیا پول آنی واریز میشه . پول باید دست فروشنده باشد تا فردا و همان بعدظهر بره خرید کنه نه اینکه بمونه تا ۲۴ ساعت خواهشنا بانک مرکزی این روند را متوقف کنه و پول را آنی وارد کارت کنه

 6. سعیده می‌گوید

  ما پولمون نیاز داریم لطفا آنی پرداخت بشه

 7. داریوش می‌گوید

  سلامایا روزهای تعطیل برنامه واریز کارتخوان عمل نمیکند من حدود ۳۰ ساعته کارت کشیدم هنوز به حسابم واریز نشده لطفا جواب بدین ممنون

 8. ناشناس می‌گوید

  یعنی بانکها همیشه به ازای یک روز کاری پول مردم پیششون بلوکه شده هست

 9. منتقم می‌گوید

  من دیروز ساعت ۵ بعد از ظهر برای آزمایش از کارتخوان مغازه فقط یک بار کارت کشیدم
  حالا دقیقا همون ساعت هست و دیروز و امروز هر دو روز کاری بودند.
  واقعا این پول حلال است یا حرام.
  نزول به چی میگن دزدی به چی میگن و مال مردم خوری به چی میگن اگر میشه اینهارو برای من معنی کنید که نگم همشون شما هستید البته بعلاوه شیاد.
  واقعا آبروی مملکت مسلمانی رو بردید.
  گردنتون رو برای شمشیر امام زمان آماده کنید از پادوهاتون تا اون اصل کاریها.

 10. ناشناس می‌گوید

  خیلی مسخرس من کارت میکشم تا حالا نشده تمام پول کشیده شده طی ۲۴ ساعت برگرده یمقداریش بعد ۴ تا ۵ روز برمیگرده خدا لعنتتون کنه

 11. ضیایی می‌گوید

  نفرمایید،جناب معاون،برای تسویه شبانه بین بانک ها بدرد می خورد.این مبالغ بعنوان اعتبار برای بانک های تراز منفی ،روزانه وام داده می شود.شما که بهتر می دانید،تراکنش یک بانک توسط دستگاه های کارت خوان چقدر است!!!! در ضمن اگر برای امنیت هست،بفرمایید اگر من خواستم جلوی تراکنش مشکل دار را بگیرم چکار باید بکنم،بنظر شما با مراجعه به کدام مرجع می توانم ۶ الی ۲۴ساعته مانع انجام تراکنش شوم،که ۱۶ساعت این زمان تعطیل اداری هست. لطفاً به شعور مردم توهین نفرمایید.

 12. ناشناس می‌گوید

  آقا همین روند ۲۴ ساعتش رو هم شرکت سداد رعایت نکرده امروز ۹۹/۴/۳۰ تراکنش های هیچ کس واریز نشده با شرکت هم که تماس میگیریم میگن منتظر باشید چکامون پشت باجس نمیدونم دیگه باید چیکار کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.