راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بررسی مراحل کاربردی عرضه عمومی توکن برای استارت‌آپ‌ها

0

مهدی زارع؛ زومیت / عرضهٔ توکن یکی از راه‌های افزایش سرمایه خصوصاً برای استارت‌آپ‌های فعال در زمینه ارزهای رمزنگاری شده است. دوران کنونی زمانی است که فناوری بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده بخش زیادی از خبرها را به خود اختصاص داده‌اند. در ماه‌های اخیر خبرهای متعددی در مورد این فناوری‌های جدید منتشر شده است. بسیاری از کارشناسان بر این تصور هستند که آیندهٔ فناوری‌های مالی به ارزهای رمزنگاری شده وابسته است. در این میان عرضهٔ اولیهٔ توکن یا سکهٔ استارت‌آپ یکی از محصولات فناوری بلاک چین است. استارت‌آپ‌ها به‌خصوص آن‌هایی که در زمینه فناوری بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده فعالیت می‌کنند، می‌توانند با توکن سرمایه اولیه خود را جذب کنند. البته استفاده از این نوع از جذب سرمایه مانند روش‌های دیگر نیاز به استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق دارد. در ادامه این مقاله به بررسی مراحل کاربردی عرضه عمومی توکن برای استارت‌آپ پرداخته شده است.

 

فضای ارزهای رمزنگاری شده و مشکلات خاص آن را درک کنید

افراد تازه‌وارد در سیستم ارزهای رمزنگاری شده و تجارت آن‌ها، در روزهای ابتدایی متوجه دشواری‌های تجارت در این بازار می‌شوند. به احتمال زیاد در روزهای اولیه فعالیت آن‌ها باید درصد زیادی از سرمایه خود را به‌عنوان کارمزد به صرافی‌ها بپردازند. لازم به ذکر است که شروع فعالیت در این بازار نیاز به تجارت هر چند کوتاه در آن دارد؛ بنابراین قدم اول آشنایی با بازار ارزهای رمزنگاری شده، تجارت کوتاه‌مدت در آن و درک دشواری‌ها و مشکلات مشتریان است. تنها با درک این دشواری‌ها و مشکلات می‌توان راه حل‌هایی بر پایهٔ فناوری بلاک‌چین توسعه داد. به بیان دیگر، به‌عنوان مؤسس یک استارت‌آپ تا زمانی که مشکلات را خودتان درک و مشاهده نکرده باشید نمی‌توانید برای عرضهٔ راه حل وارد این بازار شوید.

 

وجههٔ قانونی استارت‌آپ خود را ایجاد کنید

در حال حاضر بازار توکن‌ها بسیار شلوغ است و به همین دلیل توکن‌های تقلبی با هدف کلاه‌برداری در آن رشد کرده‌اند. حضور و فعالیت در این بازار نیازمند قانونی و قابل اعتماد بودن استارت‌آپ است. فراموش نکنید که علاوه بر فعالیت‌های قانونی می‌توانید با بازاریابی مناسب، پیدا کردن اشخاص مشهور برای عضویت در استارت‌آپ و همچنین مذاکره با صرافی‌های معتبر، استارت‌آپ خود را قابل اعتماد کنید. نکتهٔ مهم این است که در این بازار نیاز به فعالیت جدی و اهداف مشخص دارید. در غیر این صورت در خیل عظیم سکه‌های تقلبی و قانونی گم خواهید شد.

 

موارد اثرگذار بر قیمت ارزهای رمزنگاری شده را کشف کنید

بازار نوپای ارزهای رمزنگاری شده و سکه‌های استارت‌آپی بسیار تحت تأثیر اخبار و قوانینی است که دولت‌ها در مورد آن‌ها تصویب می‌کنند. در این میان شناختن این عوامل که باعث سقوط و صعود قیمت ارزها می‌شود بسیار حیاتی است. در نتیجه پیش از راه‌اندازی توکن استارت‌آپ خود، بازار را مطالعه و این عوامل را پیدا کنید. به‌عنوان مثال انتشار اخباری از غیر قانونی نامیده شدن ارزهای رمزنگاری شده در چین و کرهٔ جنوبی باعث افت قیمت بسیاری از این سکه‌ها شد.

 

در جامعه ارزهای رمزنگاری شده فعال باشید

ایجاد و حفظ ارتباط در بازار ارزهای رمزنگاری شده بسیار حیاتی است. توکن‌هایی که ارتباط نزدیک با خریداران داشته باشند و به سؤال‌های اساسی آن‌ها در مورد تکنولوژی استارت‌آپ و مشکلاتی که قصد حل کردن آن را دارند بپردازند، به‌راحتی می‌توانند جمعیت زیادی را برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ جذب کنند. در نتیجه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مرتبط، پاسخگو بودن به سؤالات خریداران، انتشار نقشه راه و انتشار کاغذ سفید توکن، قدم‌های اساسی برای ایجاد ارتباط اولیه با کاربران هستند.

 

برای آینده چشم‌انداز داشته باشید

داشتن چشم‌انداز مشخص برای آینده کوتاه‌مدت و بلندمدت استارت‌آپ و ارزی که برای آن در نظر گرفته‌اید بسیار حیاتی است. شما باید در همان روزهای اولیه و پیش از عرضهٔ توکن، این چشم‌انداز را آماده کرده و به نتیجه‌گیری نهایی رسیده باشید. تنها با توضیح همین چشم‌انداز است که می‌توانید مشتریان را به فعالیت با ارز خود تشویق کنید. به بیان دیگر شما باید کاملاً مشخص کنید که اقتصاد آینده چگونه توسط شرکتی بر پایهٔ ارزهای رمزنگاری شده شکل خواهد گرفت.

در نهایت ذکر این نکته الزامی است که ارزهای رمزنگاری شده و عرضه توکن برای استارت‌آپ هنوز در کشور ما گسترش کافی نیافته‌اند. البته فعالیت‌های اخیر سرمایه‌گذاران و همچنین تلاش‌های دولتی برای قانونی کردن این نوع تجارت، نشان‌دهندهٔ آینده‌ای روشن برای آن در اکوسیستم استارت‌آپی ایران است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.