راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رتبه ریسک اعتباری ایران یک پله ارتقا یافت

بر اساس اعلام رسمی کمیته رتبه‌بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD رتبه ریسک اعتباری ایران یک پله ارتقا یافت و از رتبه ۶ به ۵ رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ارتقای یک پله‌ای رتبه ریسک ایران، در آخرین جلسه اتحادیه برن گام دیگری در راستای بهبود وضعیت مالی و اعتباری کشورمان در بازارهای بین‌المللی است که پس از برجام و رفع تحریم‌های مالی و بانکی علیه ایران آغاز شده بود.

رتبه اعتباری هر کشور، نشانگر وضعیت مالی و اعتباری و میزان اعتماد سایر کشورها به نظام اقتصادی و بانکی آن کشور است. هر مقدار که ریسک‌های سیاسی و اقتصادی در کشوری بیشتر باشد، وام دادن به آن با مخاطرات بیشتری روبروست؛ بنابراین هزینه‌های اعطای خطوط اعتباری و تسهیلات فاینانس به آن کشور افزایش می‌یابد. در مقابل، هر قدر که رتبه اعتباری کشور بهبود پیدا کند، نشان‌دهنده آن است که بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری بین‌المللی با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانند روابط بلندمدت اقتصادی و تجاری با آن برقرار کنند.

در سال‌هایی که تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشور وضع شده بود، رتبه اعتباری ایران ۷ از ۷ یعنی پایین‌ترین رتبه بین‌المللی در نظر گرفته شده بود. یکی از علت‌های تنزل رتبه ایران به پایین‌ترین سطح این بود که بانک‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های وضع شده، دسترسی به کانال‌ها و روابط بانکی لازم برای بازپرداخت تعهدات مالی خود نداشتند. از این رو بدهی‌های آنها علی‌رغم میل و خواستشان معوق شده بود. پس از برجام و با گشایش‌های حاصل شده و در سایه تلاش‌ها و مذاکرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بدهی‌های مذکور در مدت کوتاهی تسویه شدند و هیچ بدهی معوقی برای سیستم بانکی کشور باقی نماند. همین امر، اثر خود را در بهبود رتبه اعتباری ایران از ۷ به ۶ نشان داد و متعاقب آن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متعددی در کشورهای گوناگون تمایل خود را به اعطای خطوط اعتباری و فاینانس به پروژه‌های تولیدی و عمرانی کشور نشان دادند. با این حال، جمهوری اسلامی ایران همواره بر این باور بود که استحقاق ایران، رتبه اعتباری بهتر از ۶ است و در این راستا، نهادهای متعددی همچون صندوق ضمانت صادرات، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت امور خارجه در مذاکرات گوناگون با کشورهای مختلف، خواستار بهبود رتبه اعتباری کشور شدند.

اهمیت بهبود رتبه اعتباری کشور در این نکات نهفته است که اول، نرخ سود تسهیلات و فاینانس‌های دریافتی از کشورهای خارجی متأثر از رتبه اعتباری کشور است، دوم هزینه بیمه تسهیلات دریافتی از خارج از کشور با بهبود رتبه اعتباری کاهش می‌یابد؛ سوم هر چقدر که رتبه اعتباری کشور بالاتر باشد امکان چانه‌زنی بهتر در شرایط قراردادهای مالی منعقده با خارج از کشور وجود دارد و در نهایت، فضای با بهبود رتبه اعتباری کشور، فضای مثبتی در تعامل با بانک‌ها و کشورهای خارجی است و سوءبرداشت‌هایی که در سال‌های تحریم نسبت به اعتبار نظام مالی کشور ایجاد شده بود، قدم به قدم از میان برداشته می‌شود. اگرچه موضع بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این است که کشور، استحقاق رتبه‌ای بهتر از ۵ را دارد و برای تحقق این امر، کماکان تلاش و اصرار خواهد شد، اما بهبود حاصل شده، نکته مثبتی است که نشانه توفیق دولت و نهادهای گوناگون اقتصادی کشور در تسهیل تبادلات بین‌المللی شبکه بانکی و مالی کشور بوده و با استعانت از خداوند متعال و با امید به پشتیبانی‌های ملت شریف ایران، تلاش‌های دولت برای ادامه این راه و بازگشت نظام بانکی کشور به جایگاه شایسته بین‌المللی آن ادامه خواهد یافت. همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی نیز همواره طی دیدارها و رایزنی‌های رسمی خود بر موضوع بهبود رتبه اعتباری ایران تأکید کرده است.

خاطرنشان می‌شود نام اصلی اتحادیه برن، اتحادیه بین‌المللی بیمه اعتباری و سرمایه‌گذاری است. این اتحادیه از یک سری آژانس‌های اعتبار صادراتی و بیمه‌گران سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی تشکیل شده است و همکاری‌های نزدیکی با سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه و بانک جهانی دارد. این اتحادیه، یک سازمان بین‌المللی غیر انتفاعی است که هدف آن تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی با ترویج و توسعه اصول مورد وفاق در مورد اعتبار صادراتی و بیمه سرمایه‌گذاری است و محلی برای تبادل اطلاعات حرفه‌ای بین آژانس‌های اعتبار صادراتی محسوب می‌شود. اتحادیه برن از طریق جلسات رسمی که میان اعضا برگزار می‌کند، اصول واحدی را در رابطه با اعتبار صادراتی و بیمه سرمایه‌گذاری تدوین و در دسترس اعضا قرار می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.