راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دیدگاه اشتباه دولت برای هماهنگی با بازار ارز

ولی‌الله افخمی راد، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت؛ اتاق تهران / دیدگاهی در دولت وجود دارد که معتقد است بازار ارز باید خودش را با دولت هماهنگ کند و ارز آزاد باید به ارز مبادله‌ای برسد. تا زمانی که چنین دیدگاهی در دولت جریان دارد، ارز تک‌نرخی نخواهد شد.

نرخ ارز در بودجه سال ۹۷، ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است درحالی‌که در بازار آزاد، امروز ارز با قیمت بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود. متاسفانه دیدگاهی در دولت وجود دارد که معتقد است بازار ارز باید خودش را با دولت هماهنگ کند و ارز آزاد باید به ارز مبادله‌ای برسد درحالی‌که عکس این درست است. این دولت است که باید با نظام عرضه و تقاضا هماهنگ شود نه اینکه بازار خودش را به نرخ مورد نظر دولت برساند. تا زمانی که چنین دیدگاهی در دولت جریان دارد، ارز تک‌نرخی نخواهد شد. ارز مبادله‌ای ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است و با ارز آزاد بیش از ۷۰۰ تومان اختلاف قیمت دارد. شکاف بین این دو نرخ روز به روز بیشتر می‌شود و این برای اقتصاد کشور خوب نیست. از سوی دیگر باید در نظر داشت که قیمت واقعی ارز، نرخی است که در بازار آزاد وجود دارد نه آنی که دولت می‌گوید. در این شرایط هم بهترین راه این است که دولت ارز را تک‌نرخی کند و از محل منابعی که حاصل می‌شود، بخشی از هزینه‌ها را پوشش بدهد.

چهارسال است که دولت وعده تک‌نرخی شدن ارز را می‌دهد اما هر سال بنا به دلایل مختلف انجام این مهم را به تعویق می‌اندازد. یکی از دلایلی که دولت برای عدم یکسان‌سازی نرخ ارز اعلام کرده، برقرار نشدن روابط بین بانکی با شبکه بانکی دنیاست درحالی‌که این مسئله هیچ ارتباطی با قیمت ارز ندارد. حذف برخی کالاها از اقلام وارداتی با ارز مبادله‌ای هرچند به‌عنوان یکی از گام‌های دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز معرفی می‌شود اما به بروز اثر افزایشی در بازار منجر شده است. زمانی که در سازمان توسعه تجارت حضور داشتم، آرام‌آرام واردات را با ارز آزاد نسبت به مبادله‌ای افزایش می‌دادیم که تأثیر زیادی هم در نرخ آزاد ارز ایجاد نمی‌کرد بااین‌وجود اکنون بخش قابل توجهی از ارز کشور با نرخ مبادله‌ای عرضه می‌شود در حالی که واردات کالا با ارز ارزان قیمت، به معنی کمک به تولیدکننده خارجی و عمل به زیان تولیدکننده است. یک فرض این است که با ارز ارزان ماشین‌آلاتی که در کشور ساخته نمی‌شود را وارد کنیم. یک نتیجه این کار ارزان تمام شدن سرمایه‌گذاری است اما از سوی دیگر، امکان ماشین ساز شدن تولیدکننده داخلی در آن رشته را برای همیشه سلب می‌کنیم.

روزی که ارز تک‌نرخی شود و دولت به‌طور مطلوب این فرایند را مدیریت کند، در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی حرکت خواهیم کرد و نتیجه این حرکت، کمک به تولیدکننده داخلی است. باید پذیرفت که ارز مبادله‌ای مناسب اقتصاد کشور نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.