راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تفاهم‌نامه همکاری بین اگزیم بانک ایران و روسیه امضا شد

دکتر علی صالح آبادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اگزیم بانک ایران و روسیه گفت: «اگزیم بانک دو کشور حلقه اتصال تجار و فعالان اقتصادی با یکدیگر خواهند بود.»

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، نشست مشترک اگزیم بانک‌های دو کشور ایران و روسیه با حضور دکتر علی صالح آبادی و الکسی تیپانو رئیس هیئت‌مدیره اگزیم بانک روسیه در تهران برگزار شد.

طی این دیدار رسمی تفاهم‌نامه همکاری‌های دوجانبه بین اگزیم بانک ایران و روسیه به امضای دو طرف رسید.

دکتر صالح آبادی در مورد این دیدار گفت: «در این جلسه تفاهم‌نامه همکاری بین اگزیم بانک‌های دو کشور به امضا رسید که به‌موجب این تفاهم‌نامه همکاری‌های زیادی را در آینده‌ای نزدیک بین دو بانک شاهد خواهیم بود.»

مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: «به‌موجب این تفاهم‌نامه در آینده نزدیک خطوط اعتباری کوتاه‌مدت بین اگزیم بانک ایران و روسیه مبادله می‌شود. خط اعتباری که اگزیم بانک ایران به روسیه اختصاص خواهد داد برای استفاده صادرکنندگان کالا به روسیه خواهد بود و همچنین طرف روسی خط اعتباری کوتاه‌مدت دوساله به ما خواهد داد که واردکنندگان ایرانی می‌توانند برای واردات کالا و مواد اولیه از روسیه از آن استفاده کنند.»

صالح آبادی همچنین از عقد قرارداد تأمین مالی بلندمدت در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: «طی این تفاهم‌نامه اگزیم بانک روسیه نظر مساعد خود را برای عقد قرارداد تأمین مالی بلندمدت برای پروژه‌های داخل کشور اعلام کرده است. خوشبختانه طرف روس لزوماً اصراری برای تهیه درصد مشخصی از مواد اولیه از کشور روسیه و یا استفاده از پیمانکار روسی ندارد. این الزام در مقررات کشور روسیه وجود ندارد و انعطاف‌پذیری بالایی در این زمینه وجود دارد.»

او در ادامه خاطرنشان کرد: «همچنین طی این تفاهم‌نامه قرار است بانک توسعه صادرات ایران با کمک اگزیم بانک روسیه پروژه‌های مشترکی را در داخل و خارج از ایران تأمین مالی کند. جزییات این همکاری طی مذاکرات آتی مشخص خواهد شد.»

صالح آبادی از همکاری‌های مشترک آتی در خصوص تبادل اطلاعات در مورد شرکت‌های ایرانی و روسی که علاقه‌مند به کار در کشور مقابل هستند خبر داد و گفت: «اگزیم بانک ایران و اگزیم بانک روسیه حلقه اتصال تجار و فعالان اقتصادی با یکدیگر خواهند بود. قطعاً شناخت دوجانبه فعالان اقتصادی در پیشبرد اهداف اقتصادی دو طرف مؤثر خواهد بود.»

او گفت: «رابطه کارگزاری بانک توسعه صادرات ایران با اگزیم بانک روسیه برقرار است و به‌زودی بر اساس همین تفاهم‌نامه بانک توسعه صادرات نزد اگزیم بانک روسیه افتتاح حساب خواهد کرد.»

صالح آبادی این تفاهم‌نامه را گام اول در عقد قراردادهای تأمین مالی با اگزیم بانک روسیه دانست و گفت: «مذاکرات اولیه حاکی از این است که طرف روسی آمادگی دارد بدون محدودیت پروژه‌های متعددی را تأمین مالی کند.»

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اذعان داشت: «با توجه به استقبال اگزیم بانک روسیه برای همکاری با بانک توسعه صادرات ایران، این دیدار آغاز همکاری‌های بیشتر و گسترده‌تر در آینده را بین اگزیم بانک‌های دو طرف نوید می‌دهد.»

صالح آبادی ادامه داد: «ایران رابطه بانکی بسیار خوبی با بانک‌های روس دارد. ما با نزدیک به ده بانک روسی در حوزه کارگزاری، افتتاح حساب، نقل و انتقالات، LC و ضمانت‌نامه همکاری داریم و امروز بانک‌های بزرگ روسیه با بانک‌های ایرانی ازجمله بانک توسعه صادرات رابطه بانکی دارند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.