راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

دو هشدار بانک مرکزی: یکی به بیمه ایران و یکی به همه بانک‌ها

واكنش بانك مركزي: بيمه ايران نمي‌تواند بانك داشته باشد؛

در پي درج خبري در روزنامه دنیای اقتصاد كه در آن مديرعامل بيمه ايران به صراحت گفته بود اين شركت به هر نحوي بانك بيمه ايران را تاسيس مي‌كند، بانك مركزي جوابيه‌ای به این روزنامه ارسال كرده است و نسبت به این خبر عکس‌العمل نشان داده است.

بانک مرکزی گفته است:

يكي از راهبردهاي اصلي كشور پس از ابلاغ قانون سياست‌هاي كلي اصل(44) قانون اساسي توسط مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) و تصويب قانون مرتبط با آن، كاهش تصدي‌گري دولت و افزايش سهم بخش خصوصي و تعاوني در نظام اقتصادي كشور بوده است.

به گونه‌اي كه مطابق مقررات ياد شده نه تنها امكان حضور بخش دولتي به عنوان سهامدار بانك‌ها و موسسات اعتباري غيردولتي سلب گرديده است، بلكه تعدادي از بانك‌هاي دولتي موجود نيز به بخش غيردولتي واگذار گرديده است.

علاوه بر مقررات فوق، مطابق سياست‌هاي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و شوراي پول و اعتبار، اعطاي مجوز تاسيس بانك يا موسسه اعتباري صرفا به يك گروه، صنف، صنعت، انجمن و موارد مشابه امكان‌پذير نمي‌باشد. با عنايت به جميع موارد فوق‌الاشاره، امكان مشاركت شركت دولتي بيمه ايران در تامين سرمايه بانك‌ها و موسسات اعتباري غيردولتي، فراهم نيست.

شايان ذكر است موارد فوق به دفعات به متقاضي مذكور ابلاغ شده است.

اذعان بهمني به تخلفات برخي بانك‌ها در مورد نرخ سود سپرده‌ها

رييس‌كل بانك مركزي با اذعان بر تخلفات برخي بانك‌ها در مورد نرخ سود سپرده‌ها، خواستار اجراي دقيق بسته سياستي ـ نظارتي سال 90 تا زمان اصلاح آن شد. محمود بهمني، رييس‌كل بانك مركزي در گفت‌وگو با «ايسنا»، تاكيد كرد: براي اصلاح يك قانون غلط بايد ابتدا آن را اجرا كرد تا نقايص آن روشن شود و همواره قانون بد بهتر از بي‌نظمي است.

وي افزود: در حال حاضر در سيستم بانكي بعضا تخلفاتي در مورد نرخ سود انجام مي‌شود و اين تخلفات، هم از سوي بانك‌هاي دولتي است و هم خصوصي.

او مثال زد: برخي بانك‌ها سپرده يك ساله را درقالب پنج‌ساله و با سود پنج‌ساله باز مي‌كنند.

بهمني به يك مورد از بازرسي‌هاي بانك مركزي اشاره كرد و گفت: همكار بازرس با 800 ميليون تومان پول به يك شعبه رفته و در آنجا بابت سپرده يكساله پيشنهاد پرداخت سود 20 درصدي به او شد و تاكيد شده اگر يك ميليارد تومان فراهم كند، تا 22 درصد هم سود داده مي‌شود.

رييس‌كل بانك مركزي تاكيد كرد: بايد قوانين بسته اجرا شود تا در كوتاه‌ترين فرصت ممكن، مشكل را حل كنيم.

وي به توان محدود بازرسي بانك مركزي اشاره كرد و گفت: انجام بازرسي از 18 هزار واحد بانكي براي 120 بازرس كار دشواري است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.