راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

پرداخت‌های دیجیتالی تا سال ۲۰۲۰ به ۷۲۶ میلیارد دلار می‌رسد

0

به دلیل افزایش استفاده از خدمات پرداخت دیجیتال در تمام بخش‌های بازار، پرداخت‌های غیر نقدی افزایش یافته است.

براساس مطالعه‌ای که سی‌ان‌بی‌سی منتشر کرده، انتظار می‌رود که مردم در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۰ با استفاده از فناوری‌های پرداخت دیجیتال ۷۲۶ میلیارد دلار پرداخت کنند.

این تحقیق توسط غول مشاوره‌ای Capgemini و بانک BNP Paribas انجام شده و نشان می‌دهد بازارهای نوظهور منجر به این روند صعودی شده‌اند. پیش‌بینی نوآوری‌های تکنولوژی مانند خانه‌های تماس، کارت‌های بانکی بدون تماس، ابزارهای پوشیدنی و واقعیت افزوده، تراکنش‌های نقدی در آینده را هدایت خواهند کرد.

کریستوف ورگن، رییس عملیات پرداخت شرکت Capgemini به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «به دلیل افزایش استفاده از خدمات پرداخت دیجیتال در تمام بخش‌های بازار، پرداخت‌های غیر نقدی افزایش یافته است.»

به گفته او، هرچند تعداد معاملات همچنان به‌سرعت در حال افزایش است، اما میانگین ارزش دلار در هر معامله کمی کاهش یافته است. معاملات دیجیتالی خریدهای کم‌هزینه را به‌عنوان رقابت انجام می‌دهند.

این مطالعه می‌گوید: «براساس تحلیل روند پرداخت در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، کارت‌های قرضی (debit cards)  بیشترین سهم پرداخت غیر نقدی حدود ۴۶.۷ درصد را به خود اختصاص دادند، درحالی‌که کارت‌های اعتباری (credit cards) بعد از آنها سهم ۱۹.۵ درصدی داشته‌اند.

معاملات غیر نقدی بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، ۱۱.۲ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان رشد در دهه گذشته بوده است.

کارت‌های بدون تماس (Contactless cards) به‌ویژه در اروپا عادی شده است. در فرانسه، گردش کارت‌های بدون تماس دو برابر شده و به ۴۰ میلیون در سال ۲۰۱۵ رسید. سال قبل از آن تعداد آنها ۲۰.۳ میلیون بود. بریتانیا، بزرگ‌ترین بازار کارت‌های پرداخت بدون تماس در اروپا است. تعداد کارت‌های در گردش این کشور در سال ۲۰۱۵، ۱۰۶.۹ میلیون بود.

بااین‌حال همچنان پول نقد به‌عنوان وسیله پرداخت اصلی شناخته می‌شود؛ به‌خصوص برای معاملات کم‌ارزش.»

ورگن می‌گوید: «اگرچه پرداخت‌های دیجیتال در حال افزایش است، اما صحبت از مرگ پول نقد احتمالاً اغراق‌آمیز خواهد بود.»

او ادامه داد: «همچنان شرایط خاصی وجود دارد که چند ویژگی پول نقد را منحصربه‌فرد می‌کند -سرعت تبادل، پذیرش جهانی، ناشناس بودن، عدم ثبت و آزاد بودن- که با پرداخت‌های دیجیتال هماهنگ نیست.»

از سوی دیگر استفاده از چک در سال ۲۰۱۵، ۱۳.۴ درصد کاهش یافته است. البته این مطالعه میزان پرداخت‌های با چک را مشخص نکرده است.

یافته‌های این گزارش در کنفرانسی در اتریش این‌طور گفته شد: «پول نقد همچنان نقش مهمی در بسیاری از معاملات بازی می‌کند. حتی برای عده‌ای نقش حیاتی دارد.»

مطالعه دیگری هفته گذشته نشان داد که بسیاری از آمریکایی‌ها، همچنان روش پرداخت پول نقد را ترجیح می‌دهند.

 

بازارهای نوظهور

بازارهای نوظهور انتظار دارند که سه برابر اقتصادی‌های پیشرفته در حجم معامله دیجیتال رشد کنند.

پرداخت‌های دیجیتال در بازارهای درحال‌توسعه بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، ۲۱.۶ درصد رشد داشته است. این میزان باید در مقایسه با رشد ۶.۸ درصدی در بازارهای بالغ بررسی شود.

پرداخت‌های غیر نقدی در بازارهای نوظهور آسیا با رشد تقریباً ۳۰.۹ درصدی توسط چین و هند پیش می‌رود.

نویسندگان این تحقیق نوشته‌اند: «توسعه در بازارهای نوظهور آسیا، رشد چشمگیری در سراسر مناطق داشته است که به دلیل افزایش استفاده از پرداخت‌های تلفن همراه و استفاده از کارت‌ها بوده است.»

صورت‌حساب‌های دیجیتالی، کارت‌های پرداخت مجازی و حسابداری مبتنی بر ابر در اقتصادهای نوظهور آسیا به‌صورت عمومی استفاده می‌شوند.

 

فین‌تک، محیط نظارتی

این مطالعه همچنان نشان می‌دهد که فناوری‌های مالی (fintech) و مقررات ورودی چشم‌انداز پرداخت را تغییر خواهند داد.

قانونی در اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد که شرکت‌های ثالث اجازه دسترسی به داده‌های مشتریان بانکی را با رضایت خود داشته باشند. هدف این دستورالعمل اتحادیه اروپا این است که اکوسیستم پرداخت به وام‌دهندگان کوچک‌تر و غیر بانکی را باز کند تا رقابت عادلانه‌تر شود.

قوانین جدید اروپا از ژانویه ۲۰۱۸ به‌عنوان بخشی از ابتکار عمل در جهان فن تک با عنوان «open banking» به اجرا در می‌آید.

انیربان بأس، سرپرست بانکداری جهانی و بازارهای سرمایه در Capgemini روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «در این اکوسیستم پویا و جدید، شرکت‌کنندگان در صنعت پرداخت باید استراتژی نقش خود را بازنگری کنند.»

منبع: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.